Dikush udhëton për t’u njohur me kulturat e ndryshme, një tjetër për të fituar eksperiencë e shumë të tjerë për t’u njohur me njerëz të rinj…Thonë që kush viziton vendet për t’u njohur me shijet e ushqimeve tradicionale janë turistët më të mirë !! Nëse kulinaria është pjesë e interesave tuaja, bëni mirë të lexoni listën e 7 qyteteve të mëposhtme ku hahet më mirë !
BARCELONA, SPANJË: proshuta Serrano, peshku i freskët nga Deti Mesdhe, gatimet tradicionale katalanase në zona si lagja Barri Gòtic, do t’ju bëjnë të riktheni sërisht në Barcelonë.
BOLONJË ITALI: Qyteti që shpiku “tagliatelle al ragu”. Ecni nëpër dyqanet artizanale familjare në Quadrilatero, ose shijoni shumëllojshmërinë e djathrave të freskët dhe mortadellës në tregun e Mercato di Mezzo.
BRYZH,  BELGJIKË: Nga pjatat e shijshme të midhjeve deri tek patate të skuqura të freskëta e waffles me çokollatë të shkrirë , Bruges është një parajsë ushqimore që pret të hulumtohet.
KOPENHAGË DANIMARKË
FIRENCE, ITALI: Firence është shtëpia e ushqimeve të thjeshta dhe sezonale të freskëta. Mishi i pjekur në skarë, perime të freskëta, supa me bazë fasule dhe bukë. Ahh mos harroni akulloret
GALWAY, IRLANDË: Ju mund të gjeni prodhime të freskëta deti dhe sushi në tregun e Galway
Londër, Angli: Gjatë viteve të fundit, Londra ka pësuar një transformim në fushën e kulinarisë, ndaj mos e nënvelrësoni nga ky aspekt
LION, FRANCË: Sipas The Guardian, Lyon ka qenë kryeqyteti gastronomik i Francës dhe i botës për 76 vitet e fundit.