Përbërësit
3 avokado, qëruara, copëtuara dhe të shtypura 
1 limon jeshil, hequr lëngu
1 lugë çaji kripë
1/2 filxhan qepë e grirë  
 3 lugë gjelle koriandër të freskët të copëtuar
 2 domate me tul, të ndara në copa
 1 lugë çaji hudhër e grirë
Pak spec  cayenne (opsionale)


Përgatitja
Në  një tas të mesëm, shtyp bashkë avokadot, lëngun e limonit, dhe kripën. Përziej qepën, korianderin, domatet dhe hudhrën. Hidh pak spec cayenne. Fute në frigorifer për  1 orë për shije më të mirë ose servire menjëherë.