#5: Taj Mahal, Indi
Monumenti më  legjendar në Indi është  gjithaq edhe  më romantiku, i ndërtuar nga Perandori Mughal, Shahu i Jahanit si një mauzoleumn për të  shoqen, Taj Mahal-in me mermer të bardhë të zbukuruar me gdhendje floreale, gurë të çmuar dhe thënie nga Kurani. Dëgjoni historinë e dashurisë dhe humbjes në një tur në këtë sit të trashëgimisë së UNESCO-s, merrni një pozë përpara pishinës pasqyruese ose shihni lindjen e diellit pas kësaj ndërtese legjendare në një udhëtim në Taj dhe Fortesën Agra, prej Dehlit.
 
 
#4: Bazilika e Shën Pjetrit , Itali 
Bazilika e Shën Pjetrit është hyrje drejt qytetit të Vatikanit me artin e Rilindjes, historinë e papatit dhe turmat që e dëshmojnë. Çdo ditë, dhjetëra mijëra njerëz e vizitojnë bazilikën për të parë  veprën e Michelangelo-, s Pietà, të marrin pjesë në meshën e Papës (mbajtur nga vetë Papa Francesku) dhe të ngjiten në kupolë  (Kubenë e Shën Pjetrit). Për një përvojë ekskluzive shihni veprate Mikelanxhelos, Rafaelos dhe Berninit me një pamje të rrallë të Kapelës Sistinë dhe Muzeve të Vatikanit ose të keni një guidë që ju çon në pikën e përsosur për të dëshmuar adresimet javoretë Papës në Sheshin e Shën Pjetrit. Mos humbisni Shpellat e Vatikanit ku është varrosur Papa Gjon Pali II, poshtë bazilikës së Rilindjes. 

#3: Katedralja Mezquita de Cordoba, Spanjë
Katedralja-xhami e famshme e Cordoba-s mund të ekzistojnë për shkak të përplasjes mes besimeve sunduese - xhamia e shekullit të tetë është shenjtësuar në  shekullin e 13 -të  - por një pëërzierje arkitekture  mavritane , mudexhare, Rilindjeje  dhe Baroku është më mbresëlënësja , për të mos thënë dizajni më harmonik në Spanjë. Admironi sallën e lutjes Islame dhe bazilikën e krishterë dhe ngjituni në Kullën del Aminar për një pamje më të mahnitshme -zhytuni në banjat arabe ose eksploroni lagjen e hebrenjve dhe  Alcázar de los Reyes Cristiano në një tur nëkëmbë.

#2: Xhamia e Sheikut Zayed, Emiratet e Bashkuara Arabe
Mermer i bardhë i importuar dhe shandanë bërë me kristale Svarovski janë materialet e ndërtesës së xhamisë moderne të Abu Dabit , që tërheqin besimtarë dhe vizitorë me dizajnin e tij pompoz. Përjetoni xhaminë e madhe dhe kryeqytetin e Emirateve me një tur kulturor që përfshin edhe ekskursione në shkretëtirë dhe darkë në udhëtimet arabe. Ose bëni një udhëtim të kombinuar mesxhamive, botës së Ferrarit dhe  Parkut sipas  Ishullit Yas.


#1: Angkor Wat, Kamboxhia
Fituesi i këtij viti sipas udhëtarëve të Trip Advisor është si arkitektura e lashtë Khmer ashtu edhe Kamboxhia e ditëve të sotme.  Angkor Wat vërtet e fiton vendin e tij në itinerarin e çdo udhëtari që niset në Azinë Juglindore. Përtej statusit të UNESCO-s, përmasat gjigande dhe bukuria e këtij tempulli të shekullit  të 12 -të tërheq miliona vizitorë çdo vit në periferinë e Kamboxhias . Shihni gdhendjet e baso-relieveve ngabrendsa dhe eksploroni  Tempullin Bayon, Tempullin Ta Prohm dhe Angkor Thom , ose një tur privat në parkun arkeologjik të Angkor-it nga Siem Reap.