Në faqen e tij, blogger-i i udhëtimeve, i njohur si Swedish Nomad ( Endacaku suedez), ka postuar një listë të vendeve që do të dëshironte të shihte në kontinentin e zi. “Megjithëse e kam ëndërruar ta eksploroj Afrikën dhe të shoh jetën e saj të egër, qysh kur kam qenë fëmijë, ende nuk e kam vizituar. Teknikisht kam qenë në Afrikë, por vetëm në Egjipt, ndaj nuk mund të them se kam udhëtuar nëpër Afrikë sepse ka shumë vende dhe kultura të ndryshme për t’u përjetuar”- ka shkruar blogger-i, duke shtuar se po planifikon që në 2018 –ën të bëjë udhëtimin e ëndrrave të tij dhe madje ka bërë thirrje nëse do të ofrohej dikush ta mirëpriste në shtëpi, gjatë udhëtimeve të tij në vendet që ka renditur për të mos u humbur në asnjë mënyrë.

Ja lista e  vendeve për t’u vizituar në Afrikë, shtet pas shteti!

Algjeria
Malet Atlas
Al Qal’a av Beni Hammad
Parku Kombëtar  El Kala
Tassili n’Ajjer

Angola
Benguela
Parku Kombëtar  Quicama

Benin
Cotonou
Ouidah

Botsvana
Parku Kombëtar  Kobe
Shkretëtira  Kalahari
Shenjtërorja  Khama Rino
Ishulli  Kubu
Delta e  Okavangos
Nxai Pan
 


Burkina Faso
Liqeni Tengrela

Burundi
Bujumbura
Pylli  Kigwena
Gishora
Ruvubu

Plazhe parajsore, ngjitje në male dhe ushqim. Më tingëllojnë muzikë për veshët!
 


Kepi i Gjelbër
Boa vista
Fogo
Sao Vicente
Sal
Santo Antao

Kamerun
Pylli i shiut Bimbia
Mali Kamerun
Ujëvara  Ekom Nkam
Yaounde


Republika e Afrikës Qendrore 
Bamingui-Bangora
Ujëvarat  Boali
Dzanga-Sangha

Çad
Liqeni Çad
Guelta d’Archei
Liqeni  Tibesti Soda
Tousside
Parku Kombëtar  Zakouma

Komoros
Mali  Karthala
Parku Ujor  Moheli
Grande Comore


Republika Demokratike e Kongos 
Një arsye e madhe pse dua të shkoj këtu është Bonoboja, një i afërm me ne njerëzit. Ata kanë pamje të ngjashme me shimpanzetë, megjithatë janë specie tjetër. Ajo që më magjeps pasi kam ndjekur disa dokumentarë rreth Bonobove është fakti që jetojnë  në paqe dhe harmoni. Diçka që si ne njerëzit ashtu edhe shimpanzetë duhet të mësojnë. Fatkeqësisht, bonobotë janë specie  e rrezikuar për zhdukje.
Kinshasa
Liqeni  Kivu
Liqeni Tanganika 
Virunga

Republika e Kongos 
Brazzaville
Pointe-Noire

Bregu i Fildishtë
Abidjan
Bazilika e Zonjës Sonë të Paqes  

Xhibuti 
Qyteti i Xhibutit
Tadjoura
 
 
Egjipt
Aleksandri 
Kajro
Karnak

Guineja Ekuatoriale 
Malabo

Eritrea
Asmara
 
 
Etiopia
Addis Abeba
Kishat  Lalibela
Gonder
Harar

Gaboni
Parku Kombëtar  Akanda
Libreville
Parku Kombëtar  Loango


Gambia
Kam parë foto nga plazhet e mrekullueshme te qytetet e gjalla dhe tregjet plot. Mezi po pres ta vizitoj Gambian.
Banjul
Bakau
Kololi
Georgetown
Serrekunda

Gana
Kam miq në Suedi që janë me origjinë nga Gana dhe qysh atëherë kam zbuluar se çfarë dua të  vizitoj këtu.
Accra
Kumasi
Tamale
Sekondi-Takoradi
Liqeni  Volta

Guineja
Conakry
Dubreka

Guineja Bizare
Bissau

Kenia
Një vend i zhvilluar që mendoj se do ët jetë destinacion i këndshëm për t’u vizituar me shumë gjëra  për të parë e për të bërë. Kam dëgjuar madje që kanë edhe një jetë të gjallë natë.
Parku Kombëtar Amboseli
Diani
Masai Mara
Malindi
Mombasa
Najrobi
Hani i Gjirafave  Manor
Lozha  Makanyane

Lesoto
Maseru
Ujëvarat  Maletsunyane / Semonkong
Katse Dam dhe Kopshtet Botanike  
Parku Kombëtar  Tse’hlanyane
Parku Kombëtar   Sehlabathebe

Liberia
George Weah ka qenë një nga lojtarët e mi të preferuar!
Monrovia

Libia
Benghazi
Misratah
Tripoli
 
 
Madagaskar
Antananarivo
Ambalavao
Pemwt  Baobab
Nossi-Be
Ifaty

Malavi
Liqeni  i Malavit
Gjiri i Majmunit  
Lilongwe

Mali
Djenne


Mauritius
Chamarel
Moka
Port Louis
Grand Baie

Marok
Casablanca
Chefchaouen
Fes
Marrakech
Tanger
Telouet

Mozambik
Arqipelagu Bazaruto
Maputo
Liqeni  Malawi
Ponta do Ouro

Namibia
Pasi kam parë disa foto nga Namibia, mezi pres të shkoj. Si fotograf, disa vende duken shumë të hatashme për të qenë të vërteta, si Dunat Sossuvlei përshembull.
Dunat  Sossusvlei
Swakopmund
Kolmanskop

 Niger
Agadez
Niamey
Zinder

Nigeri
Dua të përjetoj Lagosin plot me njerëz si edhe periferinë e megaqytetit. Nuk di shumë rreth Nigerisë, por besoj se është një vend me të ardhme të ndritur.
Lagos
Ujëvara Erin Ijesha
Kodrat  Idanre
Fshati  Nok
Resorti i Maleve Obodu Yankari

Ruanda
Dua të përjetoj mirësinë e ruandezëve dhe të shoh gorillat. Kam dëgjuar fjalë të mrekullueshme nga udhëtarët e tjerë rreth Ruandës dhe po shoh që ta vizitoj.

Pylli  Nyengwe
Gishwati
Kibuye
Kigali
Parku  Kombëtar i Vullkaneve 

Sao Tome dhe  Principe
Parku Natyror  Obo
Lagoa Azul
Praia Jale
Praia Micondo
Pico Cao Grande

Senegal
Senegali është një tjetër shtet interesant  që nuk frekuentohet nga shumë turistë, dhe kjo ma bën emocionuese, si njeri që dua të eksploroj vende të reja.
Dakar
Saint-Louis
Liqeni  Retba

Sejshellet
Anse Royale
Mahe
La Digue
Praslin
Ishujt  Silhouette
Victoria

Sierra Leone
Freetown
Makeni
Kabala
Waterloo

Somalia
Mogadishu
Berbera
Garowee


Afrika e Jugut
E kam ëndërruar për një kohë të gjatë dhe me shpresë do e vizitoj Afrikën e Jugut vitin që vjen. 
Durban
Maloi Table
Johanesburg
Plazhi Boulders

Sudan
Piramidat Nubiane

Suazilandi
Parku Kombëtar  Hlane Royal
Fshati  Lobamba
Mantenga
Kampi Malor   Shewula


Tanzania
Një nga destinacionet e mia  më të dëshiruara në Afrikë!
Arusha
Dar es Salaam
Ngorongoro
Ishujt  Mafia
Mali Kilimanxharo
Ishulli  Pemba
Serengeti
Zanzibar
 

Togo
Lome
Liqeni  Togo
Kulla me Baltë 
Plazhi  Le Ramatou
 


Tunizia
Djerba
El Djem
Douz
Tataouine
Tamerza
Tabarka
Sousse

Uganda
Bwindis
Entebbe
Kampala
Kibale
Liqeni  Viktoria
Ujëvarat Murchison
Malet  Rwenzori
Ishujt  Ssese
Shenjtërorja  Zhiwa Rhino
 
 

Zambia
Qëkur pashë një këlysh luani nga Zambia, e kam  futur Zambian në listën time të udhëtimeve.
Lusaka
Livingstone
Liqeni  Kariba
Kazungula
Mukuni
Slavonga


Zimbabve
Gropat me ujë Maria
Harare
Nyanga
Ujëvarat  Viktoria
Zambezi