Planeti ynë është vërtet i mrekullueshëm dhe ka aq bukuri rreth nesh sa duket e pamundur t’i  shohësh të gjitha ato vende magjike. Por mbase secili prej nesh ka një listë të vendeve ku mezi pret të shkojë. Kemi bërë një listë me  30 vende të bukur  që me siguri do të donit t’i  vizitonit. Ja udhëtimet e ëndrrave!

 
Admironi delikatesën e kopshteve të lulëzuara të Japonisë !
  
 
Kopshtet Kawachi Fuji, Ueno, dhe  Hitsujiyama gjatë  stinës së lulëzimit.

Ecni në gjurmët e Inkasve drejt qytetit të shenjtë të  Machu Picchu!
 

Rruga e lashtë e ndërtuar nga Inkasit 600 vjet më parë në fillim zhytet në xhungël pastaj ngjitet lart në male dhe në fund një mrekulli I pret udhëtarët: “Qyteti në Qiej”, qyteti I shenjtë I Perandorisë Inkase, Machu Picchu.


Shkoni në safari në Kenia dhe ushqeni gjirafat! 
  

Shihni përmes Liqenit akullnajor me ujë të pastër Kristal të Moraine-it në malet e Kanadasë!


Admironi lojën e ngjyrave në tarracat e orizit të Kontesë Yangyang, Kinë!


Ngrini nga ngazëllimi duke parë dietat e veriut mbi “Ujëvarën e Zotave” –Godafoss- në Islandë.
 


Ngjituni “Shkallëve drejt Parajsës” në Havai!
 

Dëgjoni jehonën në shpellat me akull të  Parkut Kombëtar  Vatnajökull, Islandë.Eksploroni lagunat e qeta blu të ishujve Fixhi!Notoni në “Pishinën e  djallit”, më të rrezikshmen në botë, e gjendur mbi humnerën në cep të Ujëvarave Viktoria.


Vizitoni një shtëpi të zotave , kompleksin e tempujve   Angkor Wat  në  Kamboxhia
                                                                                          
Ecni në urën e pabesueshme Bastei në Zvicrën Saksone!
 


Dëgjoni tingujt e butë të ujëvarave  Plitvice  në Kroaci !Ngisni një deve pranë Piramidës së Madhe të Gizës !


Gëzojuni harmonisë së  përsosur të lastarëve të drunjtë të Kizhi-t,  në natyrën veriore.


Zgjidheni misterin e  Stonehenge!


Ndjeni shpirtin e Mesjetës në  Albarracin, Spanjë !
  

Një qytet krejt unik në male ku fare lehtë e harroni se jetoni në shekullin e  21 –të. Është emërtuar qyteti më i bukur në Spanjë dhe është e famshme për dorezat e portave, të punuara nga farkëtarët vendas.

Bëni një xhiro me balonë me ajër të nxehtë në Kapadoki dhe jetoni në shtëpitë e lashta në shkëmbinj.
 


Shkoni në Provancën magjepsëse!
 


Eksploroni bukuritë parajsore të Azoreve në Portugali!Ecni në një zabel me baobabë në Madagaskar !
 

“Ecni në qiej” në  Salar de Uyuni, Bolivi!


Shihni peizazhet marsiane të kanioneve të Amerikës !


Notoni në plazhet përrallorë në Tajlandë !


Shihni luginën magjike të Gejzerëve në Kamchatka dhe po të jeni me fat edhe arinjtë. 
 
 


Eksploroni mijëra skulpturat në  Grupin e Monumenteve Khajuraho, Indi !
  


Vozisni përgjatë kanaleve të Venecias! 


Zbrisni në një pus të mistershëm që simbolizon  9 rrathët e ferrit, në  gotiken  Quinta da Regaleira.
 
Ky pus është një nga misteret e mëdha të një prej kështjellave më romantike të Portugalisë. Galeria spirale ka nëntë nivele, secila me  15 shkallë. Këto 9 nivele përfaqësojnë nëntë rrathëte ferrit, purgatorit dhe parajsës të përshkruara nga Dante. Ka një trekëndësh që shndritshëm në murin e pusit- simbol i Freemasonëve.

Prekni përjetësinë me akullin magjik të Antarktikes !


Mbani mend ngjyrat e çmendura të Shkëmbit të Barrierës së Madhe në bregun  e Australisë.
 

Kënaquni me pëshpërimat e dallgëve në Greqi !