A keni pasur ndonjë nga a to ditët ku doni t’i arratiseni jetës dhe të zhdukeni në botën e përrallave? Nëse, të inatosur, po pohoni me kokë nga ekrani i kompjuterit apo celularit atëherë do të ndiheni mirë të dëgjoni se në fakt mund ta bëni në të vërtetë një gjë të tillë. Hidhini një dy kësaj liste dhe do të kuptoni se për çfarë e kemi fjalën. Këta fshatra do të duken sikur sapo kanë dalë nga përrallat, por ju premtojmë se secili syresh është i vërtetë dhe i prekshëm. Nëse herës tjetër do të doni të arratiseni, mos u fshihni në dhomën e gjumit. Kërkoni për fshatin më të afërt në këtë listë dhe fshihuni atje!


Qytezë e vogël në Provensë, Francë

Bibury, Mbretëri e Bashkuar

 Rothenburg, Gjermani

Gasadalur, Ishujt Faroe

 Bagnone, Itali

 Hallstatt, Austri

 Manarola, Itali

Gokayama, Japoni

 Hamnoy, Norvegji

 Fshat i braktisur peshkatarësh në Shengsi, Kinë

 Renndølsetra, Norvegji

Eguisheim, Francë

Monemvasia, Greqi
 

 Oia, Greqi

 Fshati De Penne, Francë

 Bled, Slloveni
 
 Foroglio, Zvicër
                                                                                   Sighisoara qytezë mesjetare, Rumani


 Stráž - Vrbice, Çeki
 
 Portmerion, Uells i Veriut

 Sighisoara qytezë mesjetare, Rumani

 Alberobello, Itali

 Suzdal, Rusi

Grožnjan, Kroaci

Mont Saint-Michel, Francë

 Qyteti i bukur i Jorkut, Angli

 Čičmany, Sllovaki

Burano, Venecia, Itali

 Frigilliana, Spanjë

 Fshati i Popeye, Maltë

 Positano, Itali

Fshat i vogël lundrues pranë Shangait, Kinë

 Bryzh, Belgjikë

Folegandros, Greqi


 Santa Caterina Dello Ionio, Itali