Përpara se të shkojmë me pushime, ne planifikojmë rrugën tonë me shumë kujdes dhe mësojmë sa më shumë të jetë e mundur për vendin që do të vizitojmë. Njerëz të ndryshëm shkojnë me pushime për arsye të ndryshme, disa kërkojnë paqe e qetësi, të tjerë aventura nga më të ndryshmet e disa të tjerë duan të shikojnë gjëra të çuditshme apo të frikshme që nuk i kanë parë më parë.Bright Side ka bërë një listë me vende të cilat jo çdo kush do të merrte guximin të shkonte, pasi këto vende jo vetëm që janë disi të çuditshme por janë edhe goxha të frikshme.
   
Kështjella e eshtrave
Kjo kështjellë ndodhet në Évora, Portugali, dhe është një nga monumentet më të famshme të qytetit. Kapela merr emrin nga muret e brendshme që janë të mbuluara dhe të zbukuruara me kafka dhe eshtra njerëzore.

Pylli Hoia
Hoia Forest ndodhet në Transilvani dhe është i famshëm për tregime të ndryshme rreth ngjarjeve paranormale. Sipas legjendës, pylli është emëruar pas një bari që dikur hyri në pyll me kafshë dhe u zhduk me ta në një mjegull të dendur. Asnjë shenjë e një sulmi nuk u gjet.

El caminito del Rey
“El Caminito del Rey është në spanjisht një mënyrë për të thënë “Rruga e vogël e mbretit”. Është një ndërtim betoni me shina çeliku në shkëmb. Rruga është e vendosur në mes të ujëvarat Chorro dhe Gaitanejo në Malaga, Spanjë, dhe është shumë e lartë mbi tokë. Rruga është e gjatë 1.8 milje dhe vetëm 3.2 metra e gjerë.

Varret e varura
Sagada është shumë tërheqëse për turistët, pasi dikur kjo zonë ishte pjesë e oqeanit. Tani aty ekzistojnë shumë shpella që shumë të huaj në Filipine duan të vizitojnë. Përveç shpellave në Sagada ka shumë shkëmbinj dhe në njërin prej tyre ju do të shihni arkivole të varura.

Marshimi i demave
Encerrio është një traditë ku ju duhet të largoheni nga demat që janë liruar qëllimisht. Kjo është ende një formë popullore argëtimi në shumë fshatra në Spanjë. Rruga është rreth 0.6 milje dhe të gjithë janë të mirëpritur të marrin pjesë, madje edhe turistët. Pas shpërthimit të fishekzjarrit, demat janë të lirë dhe pjesëmarrësit ikin prej tyre. Nuk është kusht që ju duhet të kryeni të tërë distancën. Pra nëse ju mendoni se jeni në rrezik mund të fshiheni diku.

Katakombet Capuchin
Në Palermo, Itali, ka katakombe ku u varrosën më shumë se 8,000 vetë. Ky vend është një nga ekspozitat më të famshme të mumieve. Katakombet u ndërruan në fund të shekullit të 16-të kur numri i shërbyesve të manastirit Capucci u rrit dhe ata kishin nevojë për një vend më të madh varrimi. Në shekujt e 18-të dhe 19-të, ky vend u bë një vend luksoz për varrimin e familjeve klerike dhe borgjezse. Katakombet u mbyllën zyrtarisht në 1882. Që nga ajo kohë askush nuk është varrosur më atje.

Anija në ishujt Solomon
Ky vend është i paeksploruar për anijet sepse ka shumë formacione koralesh nënujore. Në vitin 200, anija e lundrimit Liberian Ëorld Discoverer u mbërthye pranë ishujve Solomon në Oqeanin Paqësor. Asnjë nga pasagjerët nuk u dëmtua, por nuk kishte asnjë mënyrë për të shpëtuar vetë anijen, kështu që ajo u bën një shtëpi për peshqit dhe krijesat e tjera detare.

Varrezat e makinave
Ky vend duket si një promovim i ri i filmit Zombie por në fakt është një vend I vërtetë në Belgjikë. Sipas legjendës urbane, pas Luftës së Dytë Botërore, ushtarët amerikanë u larguan dhe u larguan nga makina e tyre në pyll. Shumë vite më vonë, natyra mori përsipër, dhe pylli konsumoi makinat.

Dora në shkretëtirë
Kjo skulpturë e pazakontë është e vendosur në shkretëtirën e Ataçamës në Kili. Është një dorë njerëzore, 1/4 e të cilave është nëntokësore. Mano del Desierto është një vend shumë i popullarizuar për lloje të ndryshme filmash: reklama dhe video muzikore. Shpesh është pikturuar me mbishkrime, prandaj qeveria duhet të dërgojë punëtorë për ta pastruar atë. Skulptura u ndërtua nga skulptori kilian Mario Irarrázabal. Sipas autorit, supozohet të shprehet padrejtësia njerëzore, vetmia dhe vuajtja, gjithashtu  madhësia mbresëlënëse shpreh dobësinë dhe pafuqinë. Mano del Desierto u përurua më 28 mars 1992.