“Kamera juaj nuk mund të mbërthejë të gjitha nuanca e blusë dhe së gjelbrës në ujë” shprehej një vizitor për Bora-Bora. lagunat e Bora-bora, malet vullkanikë dhe ujërat e pastër kristal e kanë vendosur ishullin e Polinezisë franceze në vend të  8 në listën e ishujve më të mirë për plazhe dhe atraksione natyrore në planet. 
Lexuesit  online kanë renditu ishujt më të mirë të planetit sipas mikpritjes së  njerëzve, ushqimit, vlerave, aktiviteteve dhe atraksioneve, romancës, dhe bukurisë natyrore. Dhe ndërsa një shtrirje e rërës së bardhë dekoruar nga shkëmbinj dhe ujëra të bruzta mund të jetë imazhi i parë që vjen në mendje kur imagjinoni një arratisje ishullore, jo të gjithë ishujt e bukur të botës vijnë me pemë palmash dhe kasolle kashte. Këtë vit, fituesit janë të përhapur në të gjithë globin, nga Havai shumë i preferuar, drejt Filipineve dhe Ekuadorit. Disa nga plazhet më spektakolare ishullorë mund të gjenden në arkipelagët e Afrikës Lindore në Oqeanin Indian, si edhe në Karaibe. Sigurisht nuk kanë ujërat  tmerrësisht të tejdukshëm që joshin udhëtarët drejt Bahamasit. Mund të jenë rrezet miqësore apo derrat që notojnë, që janë dy nga atraksionet më të mira të zonës.

Nr:10 Boracay, Filipine

Nr:9 Mount Desert Island, Maine

Nr:8 Bora-Bora, Polinezia Franceze

Nr:7 Exuma, Bahamas

Nr:6 Maui, Havai

Nr:5 Maldive

Nr:4 Kauai, Havai

Nr:3 Seychelles

Nr:2 Galápagos,  Ekuador

Nr:1 Palawan, Filipine
Palawan,  provinca më e madhe në Filipine, ka zhytjet më të mira me periskop dhe plazhe shumë të bukur  me hashtagun #nofilter në çdo foto Instagrami. Shumë vijnë të eksplorojnë Arkipelagun Bacuit: 45 ishuj të vegjël me shkëmbinj gëlqerorë dhe brigje të bardhë. Lexuesit e lëvdojnë Palawan-in si “një vend magjik” dhe “ishullin më të pastër në Filipine” falë vendasve “me pasion për të ruajtur bukurinë natyrore të  ishullit”.