Ilirian Shima; 24 orë vërdallë Athinës

Skulptori Ilirian Shima na bën udhë në zbulim të Athinës. Zotat, antikiteti, filozofia, shpirti ballkanas, aroma e detit dhe e ushqimeve vijnë të përshkruara aq gjallë , saqë udhëtimi nuk mund të mos duket veçse i përjetuar njëmendi. Zbulojeni të zhveshur në madhështinë e tij kryeqytetin grek, ashtu siç vetëm një artist di ta bëjë.

Jon Tarifa; Mirësevini në Hagë, në qytetin e paqes dhe drejtësisë!

Këngëtari i muzikës reagge, shumë i njohur dhe i dashur për publikun holandez dhe më gjerë, Jon Tarifa na bën një shëtitje në Hagën, qytetin që ai e njeh si në pëllëmbë të dorës. Si ta shihni Hagën me sytë e një vendasi dhe të shijoni çdo skutë të saj...

Oprah pushime me Obama-t; Çfarë ndodh në varkë, mbetet në Varkë

Obamat, Winfrey, Tom Hanks dhe Bruce Springsteen u mblodhën në një jaht 138 metra në brigjet e Tahitit, në atë çka duken si pushimet më të hatashme.

Menada Zaimi; Ju flet Uashingtoni !

Menada Zaimi rrëfen jetën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa na shëtit në distriktin e Uashingtonit

Një udhëtim Guinnes në çift

Çifti që ka realizuar udhëtimin më të gjatë me makinë, ndan disa këshilla si të merresh vesh me partnerin kur kalon kohë 24/24 bashkë...

Të gjitha rrugët të çojnë në Romë

Një shprehje e njohur thotë: “Të gjitha rrugët të çojnë në Romë”. Kjo lidhet kryesisht me pushtetin që romanët kishin dikur dhe me faktin se Roma shërbente si urë ndërlidhëse midis vendeve të tjera të pushtuara prej tyre. Një arsye e fortë për ta zgjedhur Romën është pa dyshim fakti se ka trashëgiminë historike, kulturore dhe arkitektonike më të pasur në botë. Roma ka shije tjetër kur guidë bëhet një shkrimtare. Një shëtitje romane me shkrimtaren Geverina Muzhaqi

72-vjeçarja që shëtit botën vetëm me një çantë shpine

Deri tani kam vizituar 50 shtete, nga Myanmar-i i pazbuluar te magjikja Republikë Çeke – gjithçka shumë larg vendlindjes sime, Essex-it. Unë them që askush nuk duhet të kufizohet nga mosha.

Brenda ishullit luksoz ku Pippa Middleton po kalon muajin e mjaltit

Ishulli, i njohur ndryshe si Tetiaroa, ka qenë në pronësi të legjendës hollivudiane Marlon Brando.

Pasi u diagnostikua me kancer, kjo grua pa 7 Mrekullitë e Botës në 13 ditë

Ajo e bëri këtë udhëtim së bashku me të dashurin, në dy javë. Më pas ajo e ndau udhëtimin në website-in personal, në Instagram dhe në kanalin e Youtube, duke postuar fotografi mbresëlënëse dhe video nga udhëtimet e saj. Për çdo ndalesë dhe fotografi, Sullivan ka ndarë nga një ngjarje personale apo këshilla për planifikimin e aventurave të ngjashme.

Pse mbretëresha e Anglisë nuk ka nevojë për pasaportë kur udhëton

Madhëria e saj Mbretëresha nuk ka nevojë për artikuj njerëzish të zakonshëm si pasaporta kur udhëton jashtë vendit. Por, udhëtimi pa pasaportë nuk është i vetmi ligj, nga i cili veçohet Mbretëresha Elizabeta.

Chrissy Teigen zbulon të vetmen gjë që nuk vesh në aeroport

Edhe pse këpucët që ajo zgjedh për të udhëtuar mund të mos jenë më të rehatshmet, duhet ta pranojmë se duhet shkëlqyeshëm

Kjo grua ka udhëtuar botën për 10 vjet rresht dhe ka kursyer 100 mijë dollarë

Prej dhjetë vitesh ka përshkuar dhe ka jetuar në mbi 50 shtete. Nora Dunn, 40 vjeç, nuk udhëton nëpër botë. Ajo jeton nëpër botë.

Kim Kardashian përgatit 40 –vjetorin e Kanye West në Bahamas

Kanye West i bën 40 vjeç më 8 qershor, por kjo nuk e ndal të shoqen, familjen dhe krejt shpurën për të festuar ditëlindjen e tij pak më herët këtë fundjavë në Bahamas.

Arratisja e ëmbël e Goldie Hawn dhe Kurt Russell në Greqi

Pushimet dukeshin një parajsë ushqimi, plazhesh dhe diejsh.Është mirë të jesh Goldie!

Pamela Anderson me një restorant në Francë

Në korrik, aktorja do të hapë një restorant në Francë. Me një meny të gjithën vegane.

Jam e bukur, udhëtoj vetëm dhe me paratë e mia!

Vajzat e bukura që nisin një udhëtim, të vetmuara, në një shtet tjetër, interpretohen shpesh si prostituta...Ja përgjigja brilante e kësaj bukurosheje!

Ky çift udhëton nëpër botë për të luajtur me arkitekturën

...dhe fotografitë e tyre do ju kënaqin syrin

Burri që jeton i vetëm në një ishull prej 30 vitesh

Asnjë njeri nuk është një ishull…përveç, ndoshta, këtij burri.

Burri që realizoi ëndrrën duke vizituar të gjithë shtetet e botës

Mësime të nxjerra nga udhëtime në 196 shtete përfshijnë edhe shijen e mishit të devesë dhe arsyen pse letra higjienike është treguesi më i mirë i ekonomisë.

Ky burrë ia ka dalë të vizitojë 47 shtete pa hipur asnjëherë në avion

Australiani Tyral Dalitz ka kaluar tre vjet duke udhëtuar në 47 shtete rreth globit, pa bërë asnjë fluturim.

Në xhunglën meksikane, ky burrë krijoi një parajsë surrealiste

Punuar për më se 22 vjet, ajo që u quajt “Ksanaduja surrealiste” do të bëhej një nga kuriozitetet më të mëdha të globit. Las Pozas nuk është vend aq i thjeshtë për t’u gjetur...

Po, jam mbi 40-vjeç dhe udhëtoj vetëm. Mjaft u habitët!

Beteja është e vërtetë. Pse nuk munden gratë e brezit X ( e urrej termin “moshë e mesme”) të gjejnë aventurën në jetën e tyre pa gjithë atë çudi? A nuk është normale të kemi një vit zbrazëti në mes të jetës?

Bali, një strehë e gjelbër

Plazhet e virgjër, gjelbërimi i xhunglës, pishinat, resortet, lumenjtë, kafshët dhe frutat ekzotike...

Njihuni me udhëtarët e pasur të Instagram

Blogger-ët e udhëtimeve Jack Morris, 26 dhe Lauren Bullen, 24, u njohën në Fiji dhe prej asokohe janë përfshirë në një romancë shëtitëse. Por Morris, që e nisi si një udhëtar me çantë shpine pa një grosh tani fiton mbi 9 mijë dollarë për një postim të sponsorizuar në Instagram.

Biondja që bredh botën

Njihuni me Kiersten, amerikanen e lindur në Kaliforni, e cila braktisi karrierën në një korporatë financash për t’u bërë udhëtare e botës. Ka udhëtuar në më shumë se 50 shtete dhe ka arritur të bëjë realitet disa prej aventurave në listën e saj të dëshirave.

Venecia sipas një travel blogger

Kanalet, gondolat e gondolierët, urat e shumta, por edhe ishujt si Murano apo Burano vijnë të rrëfyera në shkrepjet plot ngjyra të bukuroshes...

Të përdorësh Instagramin si guidë udhëtimi nëpër botë

Ky çift ka lënë punën dhe ka kaluar 6 muaj në udhëtim duke përdorur Instagramin si guidë

Ja pse blogger-ët e udhëtimeve e dashurojnë Azinë

Ja cilat janë arsyet kryesore për të udhëtuar nëpër Azi, sipas blogger-ëve më të famshëm të udhëtimeve në botë! Nga Katmandu në Bangkok , këta djem e vajza kanë udhëtuar shumë dhe japin disa këshilla për të eksploruar Azinë.

Ky burrë ka lënë punën për të lundruar botën dhe ju me siguri do të donit të ishit në vend të tij

Andrew Stephens bëri atë që shumë njerëz vetëm ëndërrojnë ta bëjnë në jetët e tyre: ai la punën, shiti gjithë ç’kishte dhe bleu një varkë. Në 11 muajt e fundit ai ka lundruar nëpër botë dhe nuk ka plan ende të ndalet.

Blogerët e udhëtimit zbulojnë anën jo aq të lavdishme kur paguhen për të bërë pushime

Është dilema e çdo blogger-i udhëtimesh: Si të marrësh pushime të vërteta kur të jesh me pushime është puna jote ?

Japoni; aeroportet me hotele në formë kapsulash

Nine Hours është një zinxhir hotelesh kapsula në Japoni, krijuar më 2009-ën, me secilin zinxhir ideuar për të akomoduar njerëz nga një deri në nëntë orë, në varësi të nevojave të tyre.

Peru; Pellgjet e Kripës, një nga vendet më të bukura në botë

Ka disa vende në këtë planet magjik që na lënë me gojëhapur. Pellgjet e Kripës në Maras, në luginën e shenjtë Inkase, është një nga ato vende.

Sarah Michelle Gellar, në Peru për të gjetur çokollatën e preferuar

Sarah Michelle Gellar mund të njihet më mirë për serialin e famshëm televiziv “Buffy, gjuetarja e vampirëve”, por këto ditë, ylli i televizionit është më e interesuar të dalë në gjueti çokollatash sesa bishash mistike.

Njihuni me Sukin, macja udhëtare që jeton më mirë se ju

Nga një xhiro me kanoe te livadhet e lulëzuar, çdo vend bëhet më i shndritshëm kur macja hyn në të. Shihni aventurat e mackës dhe zgjidhni foton tuaj të preferuar.

Ky ish-marins fotozhenik po udhëton botën me një autokamp

Ky ish-marins po jeton jetën e ëndrrave !

Udhëtimet luksoze të miliarderes më të re në botë

Nga Greqia në Zvicër, nga Afrika në Islandë, miliarderja më e re në botë ndan foto e pushimeve të saj të mahnitshme

Ky çift po udhëton botën lakuriq

Të bëhesh “nudist aksidentalisht” tingëllon më shumë si nisja e një barsolete sesa jetë e vërtetë, por është realitet për një çift belg që ngecën në këtë stil jetese dhe nuk hoqën më dorë. Oh, dhe janë shumë të lumtur teksa ndajnë mënyrën e tyre atipike të jetës me fansat e Instagramit që u shtohen çdo ditë.

Fotot e Halle Berry në Bora-Bora do ju frymëzojnë për pushimet e dimrit

Duket se Halle Berry po bën pushimet e ëndrrave të çdo njeriu në Bora-Bora dhe Tahiti. Dhe fatmirësisht për fansat dhe entuziastët e udhëtimeve, ajo po i ndan në median sociale.

Kyoto, Japoni; Një vështrim në të shkuarën

Qyteti është i famshëm për tempujt klasikë budistë, kopshtet dhe pallatet perandorakë, faltoret Shinto dhe shtëpitë tradicionale prej druri.

8 fakte rreth Pamukkale-s

Kur vizitoni Turqinë, Pamukkale është një must! Ju intrigon? Ja 8 fakte interesante rreth vendit!

14 fakte argëtuese rreth Ibizës

Ibiza është e mirënjohur për statusin e saj si meka e muzikës. Një crème dela crème e DJ-ve më të njohur e bën ishullin një tokë të shenjtë për ata që shijojnë klubet. Gjithashtu ofron plazhe të virgjër, peizazhe të bukur, restorante të shijshëm dhe arkitekturë të mahnitshme.

Si të marrësh një kështjellë falas në Itali

Ti merr një kështjellë! Italia po jep më shumë se 100 ndërtesa historike nëpër të gjithë vendin, përfshirë kështjella, ferma dhe manastire.

5 këshilla mirësjelljeje kur udhëton drejt Azisë

Këto këshilla do ju ndihmojnë të sfidoni stereotipat dhe të shmangni ndonjë fyerje të paqëllimtë ndaj vendasve. Pavarësisht se cilin vend vendosni të vizitoni, është e rëndësishme të bëni një kërkim të shkurtër rreth kulturës vendase dhe të familjarizoheni me zakonet e zonës përpara se të shkoni atje. Ja disa këshilla nga ekspertë udhëtimi mbi traditat e rajonit.

Ç'ju pret në Indi

Ja disa këshilla dhe informacion i dobishëm për të pasur një ide se ç’ju pret në Indi për shmangur tronditjen kulturore!

5 gjëra për të mos u humbur në Kajro

Kajro është qytet mbresëlënës, pavarësisht përvojës që po kërkoni. Qoftë histori, një dëshirë të fortë për të zbuluar më shumë rreth jetëve të lashta të egjiptianëve apo një udhëtar i thjeshtë që nuk do gjë tjetër veçse të zhytet në një atmosferë të re, Kajro është një vend magjepsës dhe dehës që ia vlen të vizitohet.

5 arsye për të vizituar Rusinë

Me tetë zona të ndryshme orare dhe më një klimë shumë të ndryshueshme ( nga i nxehti subtropikal i Soçit në jug te terreni i ngrirë arktik i Siberisë ) Rusia është një vend ku magjepsja dhe habia është e garantuar, për arsyet e duhura. Ja pesë arsye për ta vizituar Rusinë!

Nepal, në shtëpinë e Everestit

I njohur si shteti që është shtëpi e malit Everest dhe 8 prej maleve më të lartë të botës, ka pamje epike dhe rrethina natyrore që janë pa diskutim spektakolare. Më poshtë janë disa arsye se pse duhet ta vizitoni Nepalin!

Bled, qyteti i mrekullive të fshehta

Bledi është një qytezë me rreth 6.000 banorë, që kthen çdo vizitor të tij në një ëndërrimtar dhe besimtar të përrallave me princër, princesha dhe ku e mira fiton gjithmonë.

Ky ishull ku gratë ndalohen të hyjnë mund të bëhet trashëgimi e UNESCO

Burrat që e vizitojnë duhet të bien dakord për të mos zbuluar detaje mbi udhëtimin e tyre.

Ja çfarë duhet të dini rreth Festës Hindu, Holi

Çdo vit, miliona njerëz në Indi, Nepal dhe nëpër të gjithë botën kremtojnë festën Hindu të Holit, nën retë e pudrës shumëngjyrëshe.

Amsterdam; jo vetëm marijuanë dhe drita të kuqe

Një guidë në Amsterdam na tregon se përgjatë monumenteve historike dhe Mjeshtrave të Mëdhenj, qyteti është një kryeqytet modern me çdo lloj argëtimi një vizitor mund të dëshirojë, përfshirë një gamë të gjerë hotelesh, restorante novatore dhe shopping me stil.

Liguria; Mrekullia Mesdhetare

Në qytetin e Kristofor Kolombit dhe të Akuariumit më të famshëm të Europës, mund të shëtitet mes labirintit të rrugëve që karakterizojnë qendrën historike mesjetare më të madhe të kontinentit.

Një verë në Saint Tropez

Kanë kaluar pothuajse 50 vjet që kur Brigitte Bardot e bëri të njohur San Tropenë si vendi i VIP-ave, e që nga ai moment nuk e ka humbur shkëlqimin e dikurshëm.

Këto 9 mëkate po i fusin turistët kinezë në listën e zezë kombëtare të udhëtimeve

Kina e ka menduar tashmë të domosdoshme për të shtypur një guidë mirësjelljeje për turistët që udhëtojnë jashtë vendit, me këshilla të vlefshme...

Irlandë; vizitoni kështjellën e vërtetë Winterfell, në Festivalin e Game of Thrones

Rreth një muaj pas finales së këtij sezoni, një kështjellë në Irlandë do të shndërrohet në kështjellën Winterfell, me kremtimet e një dite me të gjitha gjërat që lidhen me Game of Thrones.

5 arsye pse pushimet mes vajzash duhen bërë në Aruba

Nga aktivitetet sportive te trajtimet spa, ka diçka për këdo.

Në Nikaragua, mund të rrëshqasësh mbi një vullkan aktiv

Me 19 vullkane aktivë në një zinxhir që nis nga veriperëndimi drejt juglindjes, një vizitë në shtetin më të madh të Amerikës Qendrore duhet të përfshijë një apo dy ngjitje bashkë me dërrasën për rrëshqitje.

13 aventura angleze që secili udhëtar duhet t’i përjetojë

Konsiderojeni këtë si listën britanike të dëshirave !

Një guidë vendase në Seychelles

Seychelles është një destinacion fantastik për çdo sezon, bekuar me klimë të ngrohtë tropikale gjatë gjithë vitit dhe i pozicionuar jashtë rripit të cikloneve. Një cilësi që i dha nofkën “toka e verës së përjetshme”.

10 përvoja që çdo udhëtar duhet t’i ketë në Itali

Nëse je duke fluturuar në pistat e Dolomiteve apo po merr rreze në bregun e Amalfit, ja 10 çaste kuintesence që çdo udhëtar duhet t’i përjetojë

Ky është qyteti më i kushtueshëm për emigrantët

Në këtë qytet, një filxhan kafeje kushton afro 8 dollarë

8 gjëra që ndoshta nuk i dinit për Portugalinë

Ka vende, gjëra dhe fakte jo fort të njohura dhe ua përforcojnë mendimin për ta bërë Portugalinë destinacion të udhëtimeve tuaja.

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni kur jeni në Romë

Ideja kryesore është “Mos bëni atë që romanët vetë nuk e bëjnë!”. Kjo për shkak se disa zakone turistësh janë argëtuese, por disa të tjera mund të jenë ofenduese. Ja disa sugjerime!

11 gjëra që duhet të dini përpara se të udhëtoni drejt Stambollit

Mbani mend se jeni në një prej qyteteve më të bukur dhe historikë të botës!

Laos, shpirti i paprekur i Azisë

Toka e ëndërrimtarëve mes fqinjëve të zhvilluar. Laosi sjell bashkë më të mirën e Azisë juglindore në një destinacion të vetëm.

Këto foto të bregut të Amalfit do ju ndezin dëshirën për të bredhur

Shkëmbinj madhështorë, plazhe të virgjër, rrugë të tatëpjeta me kalldrëm, shtëpi me gëlqere, aromë limonësh...

Si të vizitosh kontinentin e sapo zbuluar në Tokë...

Afro 5 milionë njerëz jetojnë në “kontinentin e humbur” të Tokës

11 arsye për të vizituar Kopenhagën

Njëmbëdhjetë fotografi që frymëzojnë një udhëtim drejt Kopenhagës . Nga kështjellat e pabesueshme tek lagjet e lashta detare, eksplorojnë jetën në këtë qytet sharmant danez.

Kështjella e Pralormos; vendi ku lulëzojnë 75 mijë tulipanë

Është një kështjellë në Piemonte që duhet vizituar qoftë edhe vetëm për të admiruar lulëzimin e 75 mijë tulipanëve: Kështjella e Pralormos

Maldivet, destinacion i një tjetër dimensioni

Zhytje në ujërat e bruztë, të kristaltë. Ishujt Maldive janë një destinacion që të çojnë në një dimension tjetër, ku harron çdo gjë dhe i dorëzohesh magjisë.

Venecia po kufizon aksesin e anijeve të mëdha –ja ç’do të thotë për udhëtarët

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se pasagjerët e anijeve turistike nuk do të jenë në gjendje të shohin qytetin. Por duhet t’i qasen pak më ndryshe.

Një destinacion për çdo ngjyrë ylberi

Një përvojë e mahnitshme udhëtimi mund të na bëjë ta dashurojmë një nuancë në veçanti. Cilën ngjyrë dashuroni nga udhëtimet tuaja?

Playa del Carmen; Në zbulim të Meksikës

Ngjyra që i gjen vetëm në parajsat tropikale, por dhe argëtim, ekskursione, zhytje, blerje, restorante ndërkombëtarë dhe jetë nate. Përtej sombrerove dhe tekilës, të ndjekur nga fantazma e Frida Calho-s, në zbulim të Playa del Carmen...

Shtëpitë e Nerudës në Kili; Parajsa Paqësore e Poetit

Ndërsa në kinema sapo ka dalë filmi rreth Pablo Nerudës, vizitojmë dy nga shtëpitë me fytyrë nga oqeani Paqësor ku poeti gjente frymëzim: Isla Negra dhe “porti i çmendur” i Valparaíso-s

Budapesti në ritëm pa kohë

Ka një ndjesi ritmi të qytetit- çdo mëngjes. Kur Budapesti zgjohet, mund të ndjesh ritmin të nisë dhe vazhdon deri natën. Atmosfera e tij është e ngrohtë dhe mikpritëse dhe ka shumë për të zbuluar rreth historisë së tij.

Gjigantët e harruar në pyjet e Kopenhagës

Gjuetia e këtyre skulpturave mund t’ju çojë drejt pikave më mbresëlënëse të Danimarkës. Artisti danez Thomas Dambo po frymëzon adhuruesit e natyrës që të eksplorojnë thellësitë e panjohura të pyjeve të Kopenhagës, duke fshehur gjashtë skulptura gjigantësh në gjashtë bashki të ndryshme në zonë

Maroku, magjia e shkretëtirës

Maroku do ju marrë mendjen dhe është vërtet një copë parajse

Buenos Aires, Parisi i Amerikës Latine

Parisi i Jugut, apo kryeqyteti me stil i Amerikës Latine me tipare europiane. Bota e vjetër përzihet me të renë në Buenos Aires, metropoli gjithnjë në lëvizje i Argjentinës.

10 Sekrete të Machu Picchu

avarësisht faktit se qyteti tani është pjesë e trashëgimisë Botërore UNESCO dhe shkencëtarët e kanë studiuar malin e shenjtë të pushimit, ka ende shumë sekrete rreth Machu Pichu-t dhe njerëzve që e ndërtuan atë.

Nudizëm dhe dashuri pa kushte; Njihuni me njerëzit e Ylberit

Fotografi Denis Vejas, 30 vjeç nga Lituania ka ndjekur Mbledhjet e Ylberit nëpër Meksikë, Guatemala, Rusi e Marok. Ai ka fotografuar disa ngjarje shpirtërore me bohemë të mbledhur në vende të largëta për t’u bërë njësh me natyrën dhe larg konsumerizmit.

Kamboxhia në 7 elementë

Me plazhe të izoluar, tempuj prehistorikë, një histori të trazuar dhe një klulturë magjepsëse ky vend i vogël nuk duhet humbur.

Samoa; Legjenda e Lashtë e Dashurisë

Rrëfenja mbërthyese dashurie, hakmarrjeje dhe shpengimi janë të lidhura me traditat e samoanëve.

Pse vizitorëve u ndalohet të hyjnë në këtë ishull të izoluar në Oqeanin Indian?

Në një ishull të izoluar në Oqeanin Indian është një fis indigjenësh që sulmojnë këdo që përpiqet ta vizitojë. Ishulli është emërtuar njëherazi si më i vështiri për t’u vizituar dhe më i rrezikshmi në planet.

Tripadvisor; certifikatë ekselencë plazhit të maceve në Sardenjë

Për të dytin vit radhazi “Macet e Su Pallosu” kanë marrë nga portali më i madh i udhëtimeve dhe turizmit – Tripavidsor –Certifikatë Ekselence

Java në fotot më të bukura të udhëtimeve: Është një botë që nuk ndalet së punuari…

Për ata që janë në punë, merreni dozën e udhëtimit përmes këtyre fotove

Ja si duket një udhëtim i lumtur

Disa fotografë të National Geographic kanë treguar vendet, të cilët i kanë bërë ata të lumtur, ndërsa udhëtonin mes destinacioneve të afërta dhe të largëta. Ja më të preferuarat!

Stamboll; Hagia Sophia, simbol i qytetërimit të dy perandorive më të mëdha në botë

Muzeu i Hagia Sophia në Stamboll është një nga reliktet më të rëndësishme historike që ilustron zhvillimin e qytetërimit të vendit.

Guida e Dalai Lamas drejt Lumturisë

I shumë shëtituri Dalai Lama na çon në një udhëtim drejt gëzimit

Charleston, qyteti me joshjen historike

Qyteti i Shenjtë është i njohur për bukurinë historike, kopshtet e fshehtë, qiellin e pasur me kambana dhe plantacionet që datojnë përpara Luftës Civile.

Friburg, Gjermani: Sekreti më i madh i fshehur i Evropës

Qyteti i Friburgut, ndodhet mes maleve të Pyllit të Zi. Aty mund të gjesh ushqim të shijshëm, peizazh të mrekullueshëm dhe argëtim familjar.

Ngjituni në majën më të lartë të Europës

Mont Blanc, maja më e lartë e Europës Perëndimore. Një masiv alpin i pudrosur me borë, që shtrihet në Francë, Zvicër e Itali...

Shteti më i sjellshëm në botë është...

Është aq me edukatë sa edhe ndenjëset e tualetit tregojnë vëmendje kur hyn në banjë.

La punën dhe shiti gjithçka për të udhëtuar me macen e tij në një furgon camper

Macja Willow dhe njeriu i saj Rich, kanë udhëtuar qysh kur lanë shtëpinë e tyre në Hobart, Tazmani, në maj të 2015-ës.

Ky është shtegu malor më i bukur në Europë

Shihni sesi duket kur ngjit malet nga Zvicra drejt Francës në shtegun GR5 – janë të përfshira pamje epike dhe darka të shijshme

Foto të frikshme të turizmit të errët nëpër botë

Muzetë dhe memorialët nëpër glob zbulojnë histori vdekjeje, shkelje dinjiteti dhe shkatërrim

Bukuritë më pak të njohura të Italisë

Nga Dolomitet e mahnitshme te fshati i përrallave Alberobello, zbuloni Italinë në rrugët më pak të rrahura.

16 monedha të botës aq të bukura sa nuk do doje t’i shpenzoje

Paratë cash janë specifike të rajoneve dhe shumë të dukshme, ndaj nuk është çudi që shtetet përdorin kartëmonedhat e tyre si telajo. Më poshtë gjeni më të bukurat nëpër botë

Sekreti i danezëve mbi lumturinë

Dan Buettner, autor i librit “ Zonat blu të lumturisë: leksione nga njerëzit më të lumtur të botës” ka shpjeguar arsyen se përse Danimarka vazhdimisht futet në listën e shteteve më të lumtura në botë.

7 hapa që në valixhe mos të mungojë asgje

Gjithmonë zbuloni se keni harruar gjëra në shtëpi?! Ja si t'ja dilni herës tjetër

7 sekrete të njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Të sëmuresh nuk është kurrë qejf, por ndonjëherë është e paevitueshme. Dhe ndërsa udhëtimet të bëjnë mirë për shëndetin mendor, mund të të ekspozojnë me shumë baktere (po shohim tek tryeza-tabaka e avionit) Pra, si mund ta mbrosh veten? Ja disa sekrete të njerëzve që nuk sëmuren kurrë.

Çiftet që udhëtojnë bashkë bëjnë seks më të mirë

Udhëtimi është mënyra për të mbajtur gjallë romancën. Studimet thonë se çiftet që udhëtojnë bashkë kanë jetë më të mira seksuale se ata që zgjedhin të qëndrojnë në një vend...

Mënyra gjeniale për të bërë gati valixhet

Ata që bëhen gati në minutën e fundit zakonisht e teprojnë, sidomos kur bëjnë valixhe familjare. Mund ta kthesh procesin në favor, duke implementuar një strategji. Ja sesi ta bësh detyrën e lehtë dhe të reduktosh rrezikun se po harron diçka thelbësore!

Ja sesi gratë e hatashme i paketojnë këpucët

Herës tjetër kur të bëni gati çantën, merrni një këllëf të vjetër jastëku, futini brenda këpucët, mbylleni grykën me një nyjë dhe ...

Studimet zbulojnë se udhëtimet sjellin përfitime në shëndet

Nëse doni të jeni më i shëndetshëm, bëni më shumë pushime dhe jetoni pranë një parku të madh, kështu thonë të paktën dy studime të ndryshme

Punët më të mira për njerëzit që duan të udhëtojnë botën

Nuk ke pse i kufizon aventurat në standardin e dy javëve të pushimeve. Tani, më shumë se kurrë, mund ta sigurosh jetesën duke bredhur botën.

Çfarë të bësh kur të bllokohen veshët në avion

Mos lejo që dhimbja dhe bezdia e veshëve të të shkatërrojë fluturimin!

Pse duhet t’i shpenzoni paratë për udhëtime

Duhet t’i shpenzojmë paratë në përvoja si udhëtimi në vend që të blejmë një makinë të re. Përvojat mund të ofrojnë një jetë plot kujtime të bukura. Gjërat që përftojmë në jetë, nga ana tjetër, shpejt bëhen familjare dhe harrohen. Ja disa arsye pse duhet të shpenzoni paratë për udhëtime !

8 arsye për të ndërmarrë një tur

Të organizosh një aventurë udhëtimi të patëmetë kërkon shumë zgjedhje. Për ata që e kanë për herë të parë kjo mund të jetë pak frikësuese. Të vendosësh ku të shkosh, si të mbërrish, në cilën anë të qytetit të qëndrosh dhe sa para duhet të marrësh me vete, mund të jenë shumë mendime në kokë. Por mos u frikësoni! Mund t’i merrni vendimet më lehtë nëse ndërmerrni një tur. Pjesa më e vështirë është cilin tur të zgjidhni.

Karakteristikat e një shoku të mirë udhëtimi

Shoku i duhur i udhëtimit mund të ndikojë në përvojën që keni dhe madje të ndikojë opinionin tuaj për vetë destinacionin. Ka histori të miqve të mirë që udhëtojnë jashtë vendit bashkë, por për t’u kthyer në shtëpi e për të mos folur kurrë më me gojë apo marrëdhënie që shtyhen deri në limite. Ja një listë cilësish për të gjetur shokun më të mirë të udhëtimit:

Si të kurseni për të udhëtuar

Pra dëshironi të udhëtoni, por nuk keni para të kursyera për t’u nisur? Me një ndryshim në stilin e jetesës dhe zgjedhje, do të jeni të aftë t’i bëni ëndrrat tuaja realitet menjëherë. Ja disa këshilla si të shkurtoni shpenzimet dhe të kurseni para për udhëtim.

9 qytet më të mirë për të jetuar, kur nuk ke punë të garantuar

Platforma holandeze për punët freelance, Hoofdkraan.nl, ka publikuar një raport që tregon qytetet më të mirë në botë për të punuar si freelancer, nisur nga 23 faktorë në 117qytete.

Si të paguhesh për të udhëtuar botën

Mund të sigurosh jetesën dhe të udhëtosh njëkohësisht...

Përse njerëzit inteligjentë mund ta shijojnë më shumë një udhëtim solo

Nëse preferon të udhëtosh vetëm në vend që të jesh pjesë e ndonjë grupi, mund të ndodhë për shkak se je shumë inteligjent...

5 arsye pse të udhëtosh të bën më të suksesshëm

Udhëtimi është fatal për paragjykimin, fanatizmin dhe mendjen e ngushtë...Pamje të gjera, të plota e bamirëse të njerëzve dhe gjërave nuk mund të gjallojnë në një qosh të vogël të tokës gjatë gjithë jetës

13 shenja që ke lindur për të udhëtuar

Shumë prej nesh adhurojnë të vizitojnë vende të reja dhe të provojnë gjëra të reja herë pas here, por disa prej nesh kanë lindur vetëm për të udhëtuar. A jeni një prej tyre? Ja 13 shenja si ta dalloni nëse keni lindur një udhëtar/e!

Shkenca tregon sesi një shëtitje në plazh jua ndryshon trurin

Mendjet tonë shkojnë në një hapësirë çlodhëse thuajse hipnotike falë aromave qetësuese dhe tingujve në ujë. Studiuesit i referohen kësaj si hapësira blu.

6 Mësime të vyera që nxirrni nga udhëtimet

Thonë se jeta është një libër dhe ata që nuk udhëtojnë lexojnë vetëm një faqe. Është e vërtetë, ka shumë gjëra për të mësuar përmes udhëtimit nëpër botën kaotike.

Sa gjatë na mbajnë pushimet larg stresit?

Nëse gjatë pushimeve ju bëni edhe meditim, përfitimet për shëndetin janë shumë herë më të mëdha.

Një aplikacion që ndihmon të planifikoni pushimet???

Është e mundur të vazhdohet të shfletohen opsione derisa aplikacioni ngec mbi një itinerar që duket i mirë.

Doni të dini sekretin e lumturisë? Udhëtoni!

Pavarësisht llojit të pushimeve, e vërteta është që të udhëtuarit na bën të lumtur!

Merr më të mirën nga çdo hotel duke bërë këtë

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se hotelet kanë çfarë ju nevojitet, por njerëzit shpesh nuk i kërkojnë

Pse duhet të mendohesh dy herë përpara se të porositësh kafe apo çaj në avion

Mund të mos jua thonë, por ka disa gjëra që udhëtarët e avionëve nuk duhet t'i pinë në fluturim.

Pas pushimeve?! Do na duhen ca pushime për të marrë veten ...

Pas pushimeve një pjesë e madhe e njerëzve ndihen keq, madje u duhen disa ditë për të marrë veten dhe për t’iu rikthyer normalitetit.

Udhëtimi jua bën jetën më të mirë

Udhëtimi mund t’ju ndryshojë për mirë. Ju hap sytë, ju bën më të përulur dhe ju bën ta shihni botën me sy të tjerë. Asgjë nga këto nuk arrihet duke parë nga shtëpia.

Sindroma e Wanderlust: sëmundja e atyre që kanë lindur për të udhëtuar

Është aty prej të gjitha kohërave. Ke lindur, me atë dëshirë për të përshkuar shtete, kontintente, oqeane dhe male dhe për të thënë, një ditë, se ke parë gjithçka, botën.

6 gjëra origjinale që njerëzit e suksesshëm bëjnë gjatë Verës

Si i kalojnë muajt e verës njerëzit e suksesshëm dhe sesi mund të mësojmë edhe ne të zakonshmit. Lexoni për të mësuar se çfarë duhet të bëni këtë fundjavë!

Çfarë suvenirësh të merrni nga çdo vend i Europës

Disa nga suveniret klasike janë verëra, vajra, enë poçarie, alkoole dhe likere, shumica që nuk mund të merren në bagazhet e dorës për shkak të kufizimeve nga linjat ajrore.Për ta luftuar këtë problem, Business Insider UK ka përpiluar një listë me suveniret më të mirë që mund të merrni nga çdo vend i Europës, të cilët përkojnë me rregullat e bagazheve të dorës.

Qytetet më të mira në botë për të bërë pazar

Më poshtë kemi renditur listën e të gjitha qyteteve të botës që vizitohen edhe për të bërë shooping.

Shenja e horoskopit na tregon pushimet ideale

Pushimet tuaja verore mund të jenë shumë të shkurtra, ose mund të mos keni mundësinë të bëni atë që doni, duke i zgjatur deri në vjeshtë. Por llojin e pushimeve, pse jo edhe destinacionin konsultojeni me yjet.

Si të jesh online nëpër aeroportet e botës

Kjo hartë ka informacion rreth Wifi për aeroportet në të gjithë botën

Ky aplikacion do ju tregojë çfarë të merrni në valixhe në udhëtimin e radhës

Një aplikacion falas e gjithashtu një website që i ndihmon njerëzit të përkufizojnë saktë se çfarë u nevojitet për udhëtimin e radhës

CEO –ja i hoteleve Marriott, zbulon të parën gjë që duhet të bëni në një dhomë hoteli

Në një intervistë me Business Insider, Sorenson ka ndarë disa këshilla vetjake udhëtimi. Merreni në konsideratë se ai udhëton afro 200 ditë të vitit, kështu që ia vlen t’ia vësh veshin.

Arsyeja shkencore se pse doni aq shumë të udhëtoni

Ajo dëshirë për të bredhur botën mund të jetë e trashëguar në gjene.

4 raste kur nuk duhet t’i kurseni paratë gjatë udhëtimeve

Kur vjen puna te koha e udhëtimit, synimi nuk duhet të jetë gjithnjë kursimi i parave. Në vend të kësaj fokusoheni te efikasiteti. Nëse mund ta përdorni kohën në mënyrë të mençur sa edhe paratë e pushimeve, do të keni një përvojë më të kënaqshme në përgjithësi.

Zbuloni traditat e zgjatjes së jetës të këtij ishulli të largët grek

Përse ky ishull në Greqi ka një nga normat më të larta të jetëgjatësisë në botë? Zbuloni sesi traditat e ruajtjes na çojnë në një jetë më të gjatë!

Sa rrëmujë duhet ta lësh dhomën e hotelit?

Sa bakshish të lëmë në hotele dhe deri në ç'masë cilësohet e pranueshme rrëmuja në dhomë?

Gjysma e çifteve të martuar kanë të njëjtin diskutim ndërsa janë me pushime

Sipas një anketimi, gjysma e çifteve të martuar gjatë pushimeve debatojnë rreth punës.

15 arsye për të udhëtuar përpara se të mbushni 30-vjeç

Të njëzetat mund të jenë dekada më përmbushëse në jetë për të udhëtuar.

Këshilla praktike gjatë udhëtimit

Ja disa këshilla praktike që duhet të ndiqni kur të udhëtoni

Arsyeja shkencore se pse duhet të bëni pushime në plazh

Bëjeni udhëtimin e radhës pranë ujit!

Je me humor të keq? Rezervo menjëherë ca pushime!

E thotë shkenca: Moti i keq ju bën me humor të keq.

Ja në cilët qytete do të donin të jetonin njerëzit nën 30 vjeç

Renditja shqyrtoi elementë si kostoja e jetesës, aksesi në transport publik dhe mundësitë e punësimit.

Të udhëtosh me fëmijë: 10 këshilla ekspertësh për një nënë udhëtare

Pra si ta bëjmë të lumtur? Duke përdorur këto truke që kemi mësuar gjatë rrugës.

5 mënyra sesi Vip-at ruajnë formën gjatë udhëtimit

Të jesh në formë të mirë ndërsa udhëton nuk është aq e vështirë sa duket: nuk të duhet një palestër fantastike apo shumë kohë e lirë. Synimi i trajnerit të vipave Harley Pasternak është ta bëjë stërvitjen shumë të thjeshtë për klientët e tij shumë të angazhuar, ndaj rutina e tij është ideale për këdo që është në ngut.

Emra fëmijësh frymëzuar nga vende rreth botës

Nëse keni udhëtuar në ndonjë vend ku kultura dhe stili i jetës ju janë dukur të bukur, atëherë mund ta konsideroni ta pagëzoni të voglin apo të voglën tuaj sipas tyre. Ka plot emra që evokojnë femininitet dhe hijeshi nga të shtatë kontinentet.

25 pasaportat më të pushtetshme në botë

Për të hyrë në 25 –shen më të mirë, një vend duhet të renditet të paktën i shtati si më i pushtetshmi.

Ja sa të gjata duhet të jenë pushimet, sipas shkencës

Si kanë vërejtur kërkuesit, një pushues do të ndjejë rritje të lumturisë pas ditëve të para të pushimeve, duke arritur majat në ditën e...

Ja sesi mosha na përcakton zakonet e udhëtimit

Mosha juaj ka gjasa të përcaktojë edhe stilin tuaj të udhëtimit, sipas një kërkimi të ri shkencor nga Expedia.

17 marifete për të mjeshtëruar udhëtimin vetëm

Cilido qoftë motivi që udhëton vetëm, ja disa këshilla dhe marifete të cilat duhet t’i dish

Katër kufij udhëtimi që nuk i kishe menduar kurrë se do i ndërtoje

Udhëtojmë dhe duam të njohim njerëz të rinj, të respektojmë kultura të reja dhe të provojmë eksperienca të reja, por ka një dallim mes kësaj dhe të marrit pjesë në gjëra që të bëjnë të ndihesh jo rehat...

Ja si të shmangni rrudhosjen e rrobave gjatë paketimit të valixhes

Sipas ekspertëve të paketimit, as palosja në formë kuadrati, as ajo në formë ruloni, nuk garanton një rezultat pa rrudha, në rast se rrobat palosen secila më vete. Sekreti qëndron në mënyrën e renditjes njëra mbi tjetrën dhe të krijimit të asaj që ata e quajnë “qendra”. Le ta shpjegojmë më konkretisht:

Arsyeja e vërtetë pse hotelet përdorin çarçafë të bardhë

Një nga pjesët më të mira të të qëndruarit në hotel është mëngjesi luksoz në shtrat. Por kushdo që ka derdhur mëngjesin e di se pak gjëra ka më të sikletshme sesa të rrëzosh tabakanë mbi çarçafët e bardhë akull.

Si të planifikosh udhëtimin e ëndrrave me familjen

Ke kursyer dhe je gati të bësh pushimet e paharrueshme. Po ku të shkosh? Merri në konsideratë këta hapa që do ju ndihmojnë të përcaktoni udhëtimin e ëndrrave me familjen.

Këto marifete do ju ndihmojnë ta merrni të parët valixhen në aeroport

Ata që duan të shijojnë çdo minutë të pushimeve do të duan t’i provojnë këto marifete për të marrë valixhen menjëherë.

Guidë në Paris/ Si ta bësh tëndin Qytetin e Dritave

Edhe pse destinacion për miliona njerëz çdo vit, kryeqyteti francez ende ka shumë sekrete të fshehura për të ofruar

Festivali i luleve në Japoni, një përrallë

Deri në fund të majit, do të lulëzojë në lule të vogla rozë, të bardha, të kuqe, ose vjollcë që ngjajnë me lulet e qershisë

Derinkuyu; Mirësevini në qytetin e nëndheshëm!

Derinkuyu mund të strehonte rreth 20 mijë njerëz. Për qindra vite, kur pushtuesit vinin në rajonin e Kapadokisë, banorët tërhiqeshin në një qytetet të madh të nëndheshëm, duke marrë me vete sendet dhe bagëtinë, e mbyllnin hyrjen me gurë të mëdhenj dhe jetonin aty derisa të kalonte kërcënimi.

Zemra e Portugalisë; Lisbona dhe Porto

Portugalia me ngjyrat, aroma, shijet dhe njerëzit miqësorë të bën për vete menjëherë

Ç’të bësh në Pragë

I njohur si Qyteti i Njëqind Majave, Praga i tundon udhëtarët me sharmin e pazakontë dhe arkitekturën mbresëlënëse: kryeqyteti i Republikës Çeke është shtëpi e kishave rrëzëllitëse, parqeve të gjelbëruara dhe një përzierje e dizajnit italian, çek e gjerman.

Përralla me mbretër dhe kështjella

Kështjellat që pikëzojnë peizazhin europian janë secila të denja për përrallën e tyre. Këto struktura madhështore u kanë mbijetuar luftërave, zjarreve, dhjetëra brezave dhe i kanë rezistuar testit të kohës. Nga ishujt grekë te shkëmbinjtë e thepisur të Skocisë, secila kështjellë sjell me vete qindra vite histori njerëzore,

Ky qytet antik në Arabi Saudite është një mrekulli arkeologjike

Ndërtuar në shekullin e parë Para Krishtit, Mada'in Saleh, e njohur si Hegra për Nabateanët, ka varre me përmasa monumentale gdhendur në faqe të shkëmbinjve, të ngjashme me ato të Petras. UNESCO e ka emëruar si një trashëgimi botërore,

Islandë; një hotel për të fjetur nën yje

Nëse ju bie rruga nga Islanda, përse të mos e kaloni natën brenda një flluske në mes të një pylli. Mund të jetë një nga gjërat më të hatashme që keni bërë

Ky është qyteti më miqësor në botë

Nuk është habi se ajo që njihet në të gjithë vendin si qyteti “më irlandez” është votuar gjithashtu si më miqësori në botë. Galway, i cili shërben si një destinacion pushimi në rajonin e ashpër të Connemara-s, i bën turistët të ndihen të mirëseardhur me një përzierje gazmendi dhe muzike, trashëgimie dhe historie.

Austria ka një liqen magjik që “zhduket” në dimër

Në të njëjtën periudhë, çdo vit, tejmbushet deri në shtatë herë më shumë se thellësia e vet dhe më pas thuajse zhduket krejt. Grüner See, që përkthehet ndryshe Liqeni i Gjelbër, është i vendosur në malet Hochschëab të Styria-s, në Austri, pranë fshatit Tragöess

Tajlandë, një darkë ‘shpellare’

Një shpellë gëlqerore në Krabi të Tajlandës brenda së cilës është improvizuar një restorant...

11 fakte befasuese rreth Madridit

Madridi është qyteti që di mirë si të jetojë. Është një qytet që ofron arkitekturë të mahnitshme, galeri të klasit të parë, plot histori, ushqim të mrekullueshëm dhe jetë nate legjendare. Nëse jeni të interesuar për këto, nuk ka dyshim që do të bini në dashuri me Madridin.

21 të vërteta epike për Islandën

Me vullkane, akullnaja, ujëvara, gejzerë dhe liqene, Islanda ka një peizazh që është si kurrkund në planet.

12 fakte rreth Stambollit

Qyteti më i madh në Turqi nuk është vetëm një nga më popullorët për vendasit, por një destinacion i preferuar për turistët ndërkombëtarë. Vizitorët do të gjejnë një përzierje të historisë Lindore dhe Perëndimore të shtrirë në 2 mijë vjet të një qytet që është sa antik aq edhe modern. Ja 12 fakte interesantë për të të ndihmuar të dish diçka më shumë para se ta vizitosh Stambollin.

Rio de Janeiro; Në mbretërinë e rërës së bardhë

Lartësi marramendëse, plazhe me rërë të bardhë dhe jetë e gjallë qyteti: Kur viziton Rio de Janeiro-n , është e lehtë të shohësh sesi pamjet mbresëlënëse si statuja Cristo Redentor dhe më pak e njohura si Escadaria Selarón, e bëjnë një vend ideal për pushime dhe një destinacion në listën e dëshirave

Festivali i mahnitshëm i luleve për të cilin nuk kishit dëgjuar

Edicioni i 11-të i Festivalit Ndërkombëtar të Luleve të Egra, që mbahet në Parkun Kombëtar të Triglavit në rajonin Bohinj të Sllovenisë, është votuar një prej festivaleve më të mirë të Europës.

Sintra, Muza e shkrimtarëve

Sintra, e cila është monument kulture e shpallur nga UNESCO, fsheh mistere dhe bukuri që vetëm në botën e përrallave keni takuar.Janë të shumtë vizitorët që mbërrijnë aty dhe shuajnë kuriozitetin e tyre rreth mistikës së këtij qyteti.

Jemen, mrekullia e Urës së psherëtimës

E ndërtuar në fillim të shekullit të 17-të, e fshehur në mes dy shkëmbinjve, kjo urë ka shërbyer si vijë e fundit e rezistencës ndaj pushtuesve

Zero yje; një hotel pa mure në Zvicër

Kjo dhomë në një hotel zviceran nuk ka mure, por kjo është gjë e mirë

Ka një plazh në Meksikë krejt të fshehur brenda një shpelle

Plazhi është në Islas Marietas, në gjirin e Puerto Vallarta në pjesën perëndimore të Meksikës. Për të mbërritur atje, vizitorët duhet të bëjnë një udhëtim me varkë që zgjat një orë. Me të arritur në ishull, mund të notojnë ose rremojnë në ujërat e Paqësorit për të arritur tek rëra.

Pse njerëzit po mësyjnë drejt kësaj ujëvare në Kroaci

Është bërë aq popullor sa zyrtarët e parkut kanë limituar numrin e turistëve që mund ta vizitojnë.

Tohoku, një përrallë japoneze

Kur vjen fjala për bukuritë natyrore të Tokios, dihet që në krye është Tohoku.

Ky ishull tropikal është i mbushur me qenushë që mund t’i adoptoni

Një ishull i mbushur me qenushë është pak a shumë një copë parajse. Por fatmirësisht është edhe realitet.

Ata që kërkojnë t’i shtojnë dridhma jetës duhet të vizitojnë këtë urë në Kinë

Ura prej druri, litari dhe teli qëndron mbi 121 metra mbi një liqen dhe sipas shangaistëve, lëkundet edhe kur nuk ka erë.

10 gjëra që nuk i dinit për Detin e Vdekur

Deti i Vdekur në fakt është liqen që ndodhet në Lindjen e Afërme por shpeshherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i kripur në botë.

Ju që dashuroni librat: Ky hotel në një qytet 700 -vjeçar duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve

Nëse do të ekzistonte ndonjë restorant që do ju llastonte për një darkë solo, konsderojeni një libër të mirë si shoqëruesi i përsosur.

Universal Studios; një udhëtim fantastik në Hollywood

Sigurisht Los Anxhelosi ka plazhe, male dhe shumë muze, por gjithashtu është vendi ku mund të fluturosh me fshesë në krah të Harry Potter-it, të bësh një aventurë me Homer Simpson, dhe të përqafosh një Minion në jetën e vërtetë. Ja pse duhet ta marrësh në konsideratë një udhëtim të tillë!

A është ky restoranti më i bukur në botë?

Shkëlqimi i Instagramit ka sjellë madje edhe më shumë rëndësi në mjediset e restoranteve. Dhe kur udhëton, do vetëm të marrësh kohë për të darkuar në pikat e njohura. Nëse e gjeni veten në Londër, shtoni restorantin më të bukur në listën tuaj: German Gymnasium.

Laguna e kuqe në Bolivi

Algat e kuqe dhe mikroorganizmat e tjerë i japin liqenit një ngjyrë portokalli-kuqe, ndërsa ishujt e vegjël të kripës së bardhë të kristaltë, e cila quhet boraks, krijojnë një kontrast të përsosur dhe idilik.

Majorka, një ishull, 300 plazhe

Det, diell, por edhe zona të jashtëzakonshme natyrore të mbrojtura dhe një pasuri e rëndësishme kulturore

Ky fshat në Zvicër i ndalon fotografitë, ja përse!

Ekziston një fshat turistik në Zvicër i cili nuk lejon fotot. Atyre u kërkohet të shikojnë nga afër bukuritë e këtij vendi, pa shkrepur imazhe të cilat do t’i postojnë në rrjetet sociale.

Plazhet unikë me rërë pink në Ishullin Harbor, Bahamas

Gjëja më befasuese është një rrip i gjatë prej 5 kilometrash prej rëre ngjyrë rozë. Kjo e bën një nga plazhet më të pazakonta në botë.

10 foto të peizazheve më të bukura në botë që do ju lënë pa frymë

Libri i ri i National Geographic, i çon lexuesit në një udhëtim spektakolar me pamje madhështore.

10 Muzetë më të famshëm në Botë

Por cilët janë më të preferuarit? Themed Entertainment Association kohët e fundit ka nxjerrë shifrat e veta për muzetë më të vizituar të vitit. Lexoni!

Palawan, ishulli më i bukur në botë

Dhe një parajsë për ekskursionet dhe zhytjet

Huacachina, oazi i Perusë

Është një qytet i mrekullueshëm që lulëzon në një prej vendeve më të thata në tokë.

Njihuni me plazhet më të rrezikshëm në botë

Natyra fsheh surpriza të pafundme rreth saj. Në çdo vend të botës, mund të magjepsesh nga bukuria e natyrës, por disa prej tyre nuk na ofrojnë qetësi. Përkundrazi, këto vende mund të fshehin rreth vetes rreziqe të frikshme. Ju prezantojmë me plazhet më të frikshme në botë, ku ju nuk duhet të shkoni atje, pavarësisht se mund të josheni nga pamja e bukur e tyre.

Ja pse Izraeli duhet të jetë destinacioni juaj i radhës !

Me historinë e lashtë dhe kulturën vibrante, Izraeli është një arratisje unike për udhëtarët.

Shkëmbi i guximtarëve apo i të çmendurve ?

Është ngjitja më unike në botë, për turistët të cilët kanë guximin të qëndrojnë në skaj të këtij shkëmbi shumë të hollë, për të bërë foto.

Shtegu më i rrezikshëm në botë hapet sërish për vizitorët

Ata që janë në kërkim të drithmave mund të shijojnë edhe një sezon tjetër në Caminito del Rey.

Yucatán; Gropat me ujë të shenjtë

Vetëm pak kilometra larg nga Valladolid-i, në gadishullin Yucatan gjendet një peizazh plot me gropa natyrore të madhësive të ndryshme, që çojnë tek uji i kthjellët nëntokësor, me ngjyrë të bruztë, të cilin dikur banorët e fisit Maja e konsideronin të shenjtë.

Një tjetër mrekulli luksi në Dubai

Një fshat me vila nën ujore, të cilët do të ofrojnë një pamje magjepsëse të Gjirit Persik.

Zhangjiajie; Vendi që frymëzoi peizazhin e filmit Avatar

Zhangjiajie është i famshëm për majat e larta, burimet e pastra, pyjet e dendur dhe shpellat e mëdha karstike. Zhangjiajie është i famshëm për majat e larta, burimet e pastra, pyjet e dendur dhe shpellat e mëdha karstike.

17 bare që nuk do i harroni kurrë

Këto bare dhe lokale përfshijnë gjithçka ; nga një shpellë miliona vjeçare te një që i servir koktejet bazuar në parfumet tuaja të preferuara.

Në mbretërinë e pyjeve norvegjeze

Nëse jeni një njeri që adhuroni udhëtimet dhe vendet e veçanta , larg nga zhurmat e qytetit Norvegjia është një vend ideal

Vietnam; Shpella nëntokësore, portë drejt një bote të re

Nëse doni një përvojë të papërsëritshme dhe të pangjashme me të tjera, sigurohuni ta vizitoni këtë shpellë. Duhet të jetë në listën tuaj.

Nju Jork; sharm viktorian në një bar kushtuar Oscar Wilde

Ky bar ka një përzgjedhje prej më shumë se 300 alkoolesh, 32 birrash, artefakte antike, një hapësirë private për evente dhe kokteje të famshme si “50 hijet e Dorian Gray" apo "Elikziri i fuqishëm Oscar Wilde”

Yjet zbresin në plazh

Plazhi në zonën e Okinawa-së, Japoni, ka tërhequr vëmendjen e shumë turistëve në botë. Kokrrat e rërës janë në formën e yjeve, duke e kthyer plazhin në një vend unik

Ishulli Lord Howe, bukuria e jashtëzakonshme e natyrës

Arsyeja e vërtetë pse Ishulli Lord Howe mund të renditet në Trashëgiminë Botërore është bukuria e pabesueshme e natyrës, gjeologjia e jashtëzakonshme dhe koleksioni i rrallë i shpendëve dhe jetës ujore.

Zvicër; Chateau De Chillon, një përrallë buzë liqenit

Përveç Alpeve, Zvicra ka atraksione befasuese me ndërtesa historike që do e bënin përvojën e pushimeve mjaft të këndshme.

13 monumente historike të mistershme

Shkencëtarët prej shekujsh kërkojnë përgjigjet se kush, përse dhe çka është më e rëndësishme si u ndërtuan. Ka gjithfarëlloj teorish, nga praktiket deri te jashtëtokësoret. Ja disa nga monumente të rrethuara me sharm antik dhe një hije misteri...

12 vende ku të notosh me kafshët

Takimi i afërt me kafshët e egra është një tipar i zakonshëm në listën e dëshirave të një udhëtari. Dhe nuk ka asgjë më të jashtëzakonshme apo ekzotike sesa të notosh me breshkat e gjelbra të detit, iguanat e rralla detare deri te peshkaqenët

Guva e Poezisë, një nga 10 pishinat natyrore më të bukura në botë

Guva e Poezisë është një nga pikat më të bukura turistike të Salentos, në Itali sa i përket banjave në ujëra të kristalta dhe në vende të pazakonta.

5 plazhet më të bukur në Portugali

Me afro 600 milje bregdet, nuk është habi që Portugalia ka një bollëk plazhesh të bukur. Perëndime të pabesueshme, shkëmbinj shumëngjyrësh, rërë të bardhë, ujëra të kristalta – me pak eksplorim do t’i gjeni diku nëpër breg. Ja pesë nga më të mirët!

Kjo enotekë nënujore të bën të planifikosh një udhëtim në Kroaci

Sikur të mos kishte arsye të mjaftueshme për të vizituar Kroacinë, vendi tashmë është shtëpi e një enoteke nën ujë. Dhe po, është po aq fantastike sa tingëllon.

Ja arsyet për të rënë në dashuri me Vjenën

Ka plot arsye për të rënë në dashuri me Vjenën: arkitektura madhështore, prania perandorake në rrugët e Innere Stadt (Distriktit të Parë); muzika, letërsia dhe arti.

Shtatë sekretet e Pallatit të Versajës

Si shumë pallate madhështore, ari shkëlqyer shpesh shërben për të maskuar intrigat. Kemi zbuluar disa fakte jo shumë të njohur rreth një prej pikave më të famshme në Francë.

Dhjetë nga peizazhet më mahnitës të botës

Të kundrosh një pamje të paharrueshme për të parën herë është një nga emocionet më të mëdha të udhëtimit dhe këto dhjetë peizazhe janë mes më të magjishmëve që mund të keni parë.

Ky ishull fantastik është vendi më pak i vizituar në botë dhe nuk e kuptojmë arsyen

Me plazhe të bukur, niveli i ulët i krimit dhe bukuri natyrore të shtrirë, ishulli i Tuvalusë është një arratisje ideale në Paqësorin e Jugut. Por ndryshe nga ca ishuj aty pranë, nuk është frekuentuar nga turistët.

Ky pallat i mrekullueshëm lundrues në Indi, po ju pret

Mund të rezervoni një dhomë në parajsë.

Në Afrikë, mund të flesh në një shtëpi luksoze në pemë në mes të një vullkani

Zgjohuni në qendër të një vullkani, në këtë ndërtesë të re ekologjike!

Ja çfarë u ndodh monedhave që hidhni në shatërvanë

Çfarë u ndodh monedhave që hidhni në shatërvan pasi keni shprehur një dëshirë? Përgjigja mund t’ju habisë.

Ka një hotel flluskë në vreshtat e Meksikës, ku mund të kundrosh 5 milionë yje

Mund të festosh ditëlindjen në hotel Campera, në një tendë transparente flluskë në mes të vreshtave. Ju, partneri, një shtrat shumë i rehatshëm dhe afro 5 milionë yje.

Ky qytet i humbur në Peru është edhe më i mrekullueshëm sesa Machu Picchu

Një teleferik i ri sapo është hapur në Peru, për t’i çuar vizitorët drejt në Kuelap, një nga monumentet më antikë të Amerikave.

Një guidë në banjat termale të Budapestit

Se cilën banjë termale zgjidhni është çështje shijeje dhe se çfarë kërkoni saktësisht; qoftë argëtim, kurim apo qetësim për diçka më serioze. Ja disa këshilla për t’i mbajtur mend kur vizitoni Budapestin dhe banjat termale!

Ja çfarë të shihni në akuariumin më të madh të botës

Po planifikoni një udhëtim për të parë akuariumin më të madh të botës? Do ju duhen disa ditë pushimesh ekstra, sepse mbajtësi aktual i rekordit gjendet në Kinë.

Ky është destinacioni më i frekuentuar në botë ( Jo, nuk është Parisi!)

Londër, Tokio, Paris – mund të hamendësosh se një prej këtyre tre qyteteve të famshëm do të jetë numri një për destinacionet e frekuentuara në botë, por nëse e mendove, je gabuar. Sipas një raporti të ri nga Mastercard, ka një qytet që i ka mundur të tre dhe ai është...

10 destinacionet me më shumë ngjyra të Europës

Ju ka zënë trishtimi i rëndë i udhëtimeve? Na u bashkoni në këtë xhiro ylberi nëpër disa prej vendeve me më shumë ngjyra të Europës

Tani mund të flini në shtëpinë e Pablo Escobar në Tulum, Meksikë

Fansat e serialit “Narcos” , mund të duan të rezervojnë një biletë për në Tulum, Meksikë, në një prej vilave të Pablo Escobar.

Në këtë hotel turistët flenë njëherazi në dy shtete

Hoteli Arbez me dy yje ndodhet në kufirin mes Francës dhe Zvicrës. Ka një adresë franceze dhe një zvicerane. Sapo të hyni brenda, mund të ecni nga njëri shtet në tjetrin brenda sekondave.

Në një ishull, në mes të oqeanit, ndodhet një ujëvarë nënujore...

Vetëm imagjinoni të pluskoni mbi këtë ujëvarë nënujore. Nëse kjo nuk ua ngre adrenalinën, nuk di se ç’tjetër gjë mund ta bëjë!

Filipine: Misteri i kodrave prej çokollate

Atraksioni është tamam siç tingëllon: një grup kodrash të rrumbullta, me ngjyrë kafe çokollatë gjatë sezonit të thatë, të vendosura në qendër të ishullit të vogël.

Në këto plazhe, do të gjeni rërë të gjelbër

Plazhet me rërë të bardhë gjendet lehtë, por këta të katërt, me rërë të gjelbër ofrojnë një përvojë krejt unike plazhi.

Në Turqi edhe për ski

Deti dhe rëra e kanë shndërruar Turqinë në një destinacion të preferuar për verën, por malet e larta dhe qendrat e skive moderne gjithashtu e bëjnë atë një vend ideal për të kaluar pushimet e dimrit.

10 ishujt më të bukur të botës

Një revistë e specializuar për udhëtimet ka renditur ishujt më të votuar prej lexuesve të saj. Ja cilët janë dhjetë më të mirë

7 qytete ku mund të admirosh madhështinë e artit të rrugës

Grafiti, murale, vandalizëm—arti i rrugës merr shumë emra, por një gjë që tingëllon nëpër të gjithë botën është rëndësia kulturore pas këtyre veprave të artit

I pari restorant nënujor në Europë është i frikshëm e njëherazi i mahnitshëm

“Under” do të akomodojë 80 deri 100 të ftuar, që do të hyjnë në restorant nga skaji i bregut dhe më pas do të ecin poshtë, në oqean

Afrikë; mund të flesh nën yje, brenda një foleje luksoze zogjsh

Me shumë gjasa keni pasur një dhomë hoteli me pamje, por kurrë një me pamjen nga sytë e një zogu.

Ky fshat në Zvicër është shndërruar në hotel gjigant

Corippo, që ndodhet në kantonin italishtfolës të Ticino-s, ka vetëm 13 banorë dhe për të ndaluar largimin edhe të atyre që kanë mbetur, ka vendosur të ndryshojë format...

Ja pse 2018, është vit i mirë për të vizituar këtë qytezë magjepsëse në Zvicër

Më 2018-ën, qyteti do u ofrojë vizitorëve që kalojnë natën aty një Kartë Bazeli falas, që është e mirë për transport publik falas dhe Wi-Fi, si edhe ulje të mëdha në teatro, ture rreth qytetit dhe të tjera.

Këto mrekulli natyrore nuk ekzistojnë më

Forcat e natyrës dhe ato të dorës së njeriut vazhdojnë të riformësojnë peizazhet e planetit Tokë

Ku ta gjesh vendin më të qetë në botë

Është aq i heshtur, sa i tremb vizitorët...

Po divorcohesh? Kjo Spa ofron një arratisje fundjave për ty

Divorci është ngjarje stresuese në jetën e njeriut. Sipas shkallës së stresit Holmes-Rahe, e cila mat ngarkesën e stresit që mban një person dhe sa gjasa ka të prekë shëndetin fizik, divorci renditet i dyti-direkt pas vdekjes së një bashkëshorti – mes faktorëve më të lartë stresues që një njeri përballon.

Sauna suedeze brenda vezës së artë ka shkuar në Paris

Parisianët do të mund të shijojnë së shpejti eksperiencën ekstravagante të spa-së brenda një veze.

Shteti që liron njerëzimin nga politikanët

Shteti i parë lundrues në botë do të jetë në Oqeanin Paqësor në ishullin e Tahitit në vitin 2020.

Ja ç’do të gjeni brenda parkut ushqimor të Italisë, që sapo është çelur

Vendi më i lumtur në tokë sapo ka ndryshuar pozicion. Parku i ushqimit në Itali, i përkushtuar të edukojë vizitorët me prodhimin e ushqimeve italiane u çel ditën e djeshme.

Aleksandria, joshja antike e Egjiptit

Mrekullitë e botës antike dhe mesjetare, por edhe plazhet e shumtë dhe çmimet e përballueshme e bëjnë Aleksandrinë qytet shumë të vizituar nga turistët...

Arnavutkoy; Një shëtitje në lagjen shqiptare të Stambollit

Besohet se emri i kësaj lagjeje të jetë vënë në bazë të ushtarëve shqiptarë, të cilët thuhet se kanë luftuar në krah të Sulltanit në betejën për Çlirimin e Stambollit, familjet e të cilëve u vendosën aty pas marrjes së qytetit nga ana e turqve.

10 gjëra që duhet t’i bëni në Meksikë

Ndiqni gjurmët e aztekëve, admironi artin e Frida Kahlos dhe përjetoni tradita shekullore gjatë Ditës së të Vdekurve.

Ja cili është vendi më pak i vizituar në Europë!

Është gjithashtu një nga shtetet më të vjetër dhe më të vegjël në botë

Pse është e jashtëligjshme të bësh fotografi në Kullën Eiffel gjatë natës

Pra je në Paris dhe sigurisht do të duash të shohësh spektaklin e dritave çdo natë në Kullën Eiffel. Ndërsa ulësh nën ndërtesën e famshme mendon me vete “Duhet të shkrep një foto dhe ta ndaj në rrjetet sociale që ta kujtoj përgjithmonë.” Por, prit, mbase nuk duhet.

Shanghai Tower, kulla më e lartë e artit në botë

Ndërtesa 632 metra e lartë është hapësira më e lartë e artit në botë. Ajo ka 126 kate e dizenjuar edhe si një ambient për vizitorët për të parë të gjithë Shanghain.

Më shumë se gjysma e këtij vendi besojnë tek Elfët

Me të vërtetë. Duket se elfëve u shkon shumë për shtat peizazhi si i tjetër bote i Islandës.

Mrekullitë antike të Indisë

Për të vizituar Taj Mahal koha më e përshtatshme janë muajt nga tetori në Mars.

Kanadaja, destinacioni më i mirë i 2017 –ës

Kështu Kanadaja është zgjedhur si destinacioni i vitit 2017 nga revista Travel+ Leisure. Nën fjalët tolerancë dhe shpresë, revista prestigjioze thotë se është kombi për të cilin ekspertët e udhëtimit nuk kanë kritika dhe se ka një ndikim të madh në rang global.

12 qytetet më të pazakontë në botë

Çdo qytet në botë është unik, por disa specie janë aq të rralla sa është e vështirë të besohet se ekzistojnë vërtet. Ja qytetet më të çuditshëm në planetin tonë. Disa prej tyre ia vlen të vizitohen në një fundjavë të gjatë

Kopshtet më piktoreske të Europës

Kopshtet e Europës janë aty ku natyra, historia dhe arti përzihen bashkë. Këta janë më të mirët e kontinentit

Ky plazh në Holandë ka nisur festën që zgjat 1 vit

Nuk ka festë si një festë një vjeçare në plazh sepse nuk do të ndalet…deri vitin tjetër.

10 gjëra që duhet të bëni patjetër përpara se të hipni në avion

Ide praktike/ Cilido qoftë destinacioni i fundmë, mbërritja mund të bëhet më e butë me këto strategji përpara se të fluturosh

Çfarë janë turbulencat?

Fluturimi është një nga format më të sigurta të transportit, por nuk ndihet si e tillë kur godet një turbulencë. Por çfarë që ai “ajër i vrazhdë” që pilotët flasin vazhdimisht? Deri ku konsiderohet normal shqetësimi?

Si t’i mbijetosh një fluturimi të gjatë

Këto këshilla dhe truke do ju mbajnë të shëndetshëm edhe në udhëtimet më të gjatë.

Veshjet më të këqija për aeroport

Jemi gjithnjë në kërkim për të rafinuar më tej veshjet tona për çdo destinacion, qoftë aeroport apo zyrë. Ndërsa kemi bredhur mjaft për të pasur një ide se cila veshje bën për aeroport dhe cilat jo. Ja disa gjëra për të mësuar nga ekspertët

Burri që jeton brenda një avioni

I futur brenda pyjeve të Oregonit qëndron një Boeing 727 i rinovuar që Bruce Campbell e thërret shtëpi qysh prej 2004 –ës.

Si të transportosh pijen e preferuar në kontrollin e aeroportit

Ndërsa disa mund të zgjedhin të paguajnë çmimet e aeroporteve për pijet, ka disa mënyra dinake për të kaluar rregullat mbi lëngjet.

Butoni sekret në ndenjësen e avionit që ju jep më shumë hapësirë

A keni dëshiruar të shtypni një buton në ndenjësen e avionit, që menjëherë do ju lejonte më shumë hapësirë? Epo, mundeni. Domethënë... njëfarësoj.

Zakonet e çuditshme të VIP-ave në avion

Çfarë bëjnë për të qetësuar frikën e zakonshme ndaj fluturimit? A tremben nga mikrobet? Si e kalojnë kohën në një udhëtim të gjatë?

Icelandair prezanton të parën akullnajë fluturuese

Një fluturim në bordin e avionit frymëzuar nga akullnaja Vatnajökull

25 gjëra që pasagjerët nuk duhet t'i bëjnë, sipas stjuardesave

Nëse keni pak simpati për stjuardët e stjuardesat, që çdo ditë janë dëshmitarë të disa prej sjelljeve njerëzore më ekstreme, do të bënit një përpjekje për më të mirën. Hapi i parë është të dini çfarë po bëni gabim.

Çfarë i ndodh trupit gjatë fluturimit

Nuk keni pse e mbani mendjen te peripecitë e vogla të rrugës, por mirë është të informoheni, pikërisht për të kuptuar se ndjesitë e çuditshme që mund të keni gjatë fluturimit, janë të zakonshme. Kemi renditur 10 efekte

Arsye të çuditshme që i detyrojnë avionët të kthejnë kursin e fluturimit

Ta kthesh avionin në mes të fluturimit është ngjarje e rrallë dhe ndodh për shkak të ndonjë trysnie për shkaqe mekanike. Por ka edhe raste të paparashikueshme, jo teknologjike që i detyrojnë avionët të ndërrojnë kurs. Ja disa arsye nga më të çuditshmet!

Cila është ndenjësja më e sigurt në avion?

Vitin e kaluar TIME ka analizuar aksidentet me avionë dhe ndenjëset për të caktuar cila ndenjëse në avion është më e sigurt

9 sekrete për gjumin më të mirë në avion

Njerëzit që bien në gjumë në avion janë me fat. Shumë prej nesh nuk janë as të aftë të dremisin në pozicione kaq të parehatshme dhe në mes të të panjohurve. Ja disa truke nga udhëtarët me përvojë, që do ju tregojnë sesi të mbërrini të çlodhur mirë.

10 aeroportet me ushqimin më të mirë

Rezultatet janë bazuar në pyetësorë të kryera nga klientët ajrorë të 106 kombësive të ndryshme. Këtu janë 10 aeroportet më të mirë për të shijuar një vakt para fluturimit tuaj të ardhshëm.

Si të mos i humbisni valixhet në aeroport!

Humbja e bagazheve është një makth për çdo turist. Megjithatë, nëse mësoni këto sekrete të vogla do t’i shmangeni njëherë e mirë këtij problemi!

Si ta mposhtni frikën nga fluturimi

Keni frikë nga fluturimi? Sa herë që hipni në aeroplan duhet që të kryqëzoni gishtërinjtë? Në të vërtetë, matematika, statistika dhe teknologjia na thonë se avioni është mjeti më i sigurt i transportit. Ja gjërat që duhet të dini për të larguar frikën nga fluturimi.

Foto të mrekullueshme të avionëve që fluturojnë rreth diellit dhe hënës

Marrëdhënia e njeriut me hapësirën ka frymëzuar veprën e fotografit Sebastien Lebrigand.

Ja çfarë të bësh kur të kap ankthi nga turbulenca

Një truk për t’u përballur me frikën ndaj turbulencave

Je shtatzënë dhe udhëton me avion?! Ja disa këshilla për t'u ndjekur!

Para se të fluturoni duhet të informoheni në lidhje me certifikatën mjekësore që kërkon kompania ajrore. Disa e kërkojnë atë në muajin e 7-të, disa në muajin e 5-të dhe në vazhdim, për t’ja kërkuar më pas atë gjinekologut tuaj. Gjithsesi këshilla jonë do të ishte të evitonit fluturimet e gjata!

Jewel;Njihuni me aeroportin më madhështor në botë

Me një kopsht pesë katësh, labirint të gjelbër, re të simuluara, rrjeta për të kërcyer, ujëvarë gjigante dhe tuba rrëshqitës, Jewel do të ndihmojë shumë udhëtarë jo vetëm të entuziasmohen, por ta bëjnë Changi-n një destinacion më vete.

Ja pse avionët nuk mund të nisen kur është shumë nxehtë

Anulimet e fluturimeve për shkak të motit ndodhin shpesh. Por kur ka qenë hera e fundit që keni dëgjuar që një linjë ajrore të anulojë një fluturim për shkak se është shumë nxehtë?

Anne; kapitenia më e re e një Boeing 777

Pasi bëri edhe më shumë trajnime për vite, këtë herë në Londër, dhe filloi të fluturonte me Boeing 777, përfundimisht u bë kapitene e avionit fluturues të Air India. Në moshën 30-vjeçare, Anne është kapitenia më e re femër e Boeing 777.

Ja pse duhet të fluturoni me një top tenisi me vete

Rrotulloheni nëpër shpatulla, shpinë, këmbë dhe vithe që të ndihmoni ...

Fotot e pilotit që do ju lënë pa frymë

Nga stuhitë madhështore te shkreptimat, fotot që ai shkrep janë të mrekullueshme. Hidhuni një sy udhëtimeve të tij, përmes këtyre fotove!

7 këshilla për fluturimin ideal, që shumë udhëtarë nuk i dinë

Avionët janë një nga format më moderne të transportit dhe nuk është habi që shumë njerëz që i përdorin nuk i njohin veçantitë e tyre. Ja disa këshilla të rëndësishme kur udhëton në rrugë ajrore që mund t’ju ndihmojnë për ta bërë udhëtimin më të rehatshëm

Si të shmangësh mpiksjen e gjakut kur fluturon

Kërko ndihmë nëse vëren fryrje të pazakontë apo të zgjatur në krah apo këmbë, dhimbje të pashpjegueshme apo ndjeshmëri, lëkurë që është më e ngrohtë apo më e kuqe se pjesa tjetër e trupit, pasi këto janë simptomat më të zakonshme të trombozës së thellë të venave.

7 zakone udhëtimi që fluturuesit e shpeshtë nuk i shkelin kurrë

Ja ç’duhet të dish për të fluturuar si një profesionist në epokën e radhëve të gjata të kontrollit në aeroport!

Ja kush është aeroporti më i ngarkuar në Europë!

Çdo vit, Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve për Europën, mbledh të dhëna mbi aeroportet nëpër kontinent...

Aeroporti më i madh në botë do të hapet më 2019 –ën

Arkitektja e Ndërtesës së Terminalit të Aeroportit të Ri të Pekinit është e famshmja Zaha Hadid.

15 gabime që bëjnë ata që fluturojnë për herë të parë

Ja disa gabime të zakonshme që bëjnë vazhdimisht udhëtarët rishtarë. Por fatmirësisht, me t’u njohur me këto gabime, bëhet e thjeshtë për t’i shmangur.

Mund të shpëtosh jetë duke marrë një valixhe më shumë...

Pasagjerët që udhëtojnë vetëm me çanta dore mund të ketë një motiv të ri, bamirësie, për të rishqyrtuar preferencat e tyre.

Fluturimi më i shkurtër ndërkombëtar zgjat 8 minuta

Fluturimi ka thyer rekordin e mëparshëm që kishte zgjatur 10 minuta

Keni harruar diçka në valixhe? Tani mund t'i blini te makinetat në aeroport

Uniqlo hap makineri shitjeje me artikuj që mund tëkeni harruar t’i merrni në valixhe

8 gjëra që duhet t’i shmangni gjatë fluturimit

Disa këshilla nga punonjës të ekuipazhit apo udhëtarë me eksperiencë se çfarë nuk duhet të vishni në avion. Lexoni dhe zbuloni se cilat veshje mund ta ndalin udhëtimin tuaj në derën e avionit!

Pilotët zbulojnë 16 sekrete që do ju ndihmojnë të bëheni ekspert në fluturim

Ja disa rrëfime nga anëtarë të ekuipazhit nga linja të ndryshme ajrore dhe dëshirojmë t’i ndajjmë me ju përpara se të niseni për udhëtimin e radhës.

10 Sekrete stjuardesash që pasagjerët nuk i dinë

Ju sjellim dhjetë këshilla nga ekuipazhe të fluturimit sesi të merrni komoditetin maksimal nga çdo fluturim.

Vezët e Pashkës këtë vit në Kështjellën e Drakulës

Siç mund ta dini, (por edhe nuk mund ta dini) ka disa gjëra që të frikësojnë më shumë se lepurushit i Pashkës

9 mënyra aventuriere për të thënë “Pranoj!

Për më aventurierët në shpirt, nocioni i dasmës tipike mund të tingëllojë jashtë nivelit. Nëse ju pëlqen të ngjitni male, të bëni ski apo të kacavirreni nëpër shpella, ja nëntë vende ku mund të bëni betimin e martesës!

Ky është vendi më i mirë në botë për pushime

Forumi Botëror Ekonomik ka renditur vendet më të mira për turizëm. Për të dytën herë, kryeson Spanja.Por çfarë e bën kaq të mirë Spanjën? Nëse po mendon menjëherë për arkitekturën e Gaudi-t në Barcelonë, Camino de Santiago, siestat përpara sangria-ve, je në rrugën e duhu

Ku të udhëtosh sipas shenjës së horoskopit

Po ëndërroni për pak kohë vetëm? Destinacioni juaj është shkruar në yje

13 vende ku mund të shohësh ujërat më blu të botës

Për të të ndihmuar të gjesh paqen e brendshme dhe të kapësh disa dallgë dhe rreze, kemi sjellë një listë të ujërave më blu në botë. Këta liqene, dete, plazhe dhe gjire kanë pamjet që variojnë nga bluja e errët deri tek e bruzta e çelët. Nuk ka nevojë të themi se janë vendet që të lidhin me natyrën, familjen dhe veten.

Një guidë ushqimore në Berlin

Baret e shkëlqyer me kafe të kadifenjtë dhe mëngjese të vona që ta bëjnë zemrën të zaliset...Ja disa prej pikave që nuk duhen humbur gjatë një udhëtimi në Berlin.

Përreth Europës në 30 aventura

Po mendoni ç’të bëni këtë verë? Ja një listë për t’u përmbushur me aventura europiane! Mendoni se mund ta realizoni këtë vit? Rezervoni aventurën e radhës !

Ishujt më të mirë në botë për plazhe dhe atraksione natyrore

Diell, rërë dhe peizazhe të magjishme: joshja e një arratisjeje ishullore është e pakohë.

Vendet më të mira për femrat që udhëtojnë vetëm

Pasi janë parë vlerësimet e sigurisë dhe të aksesueshmërisë, vjen kjo listë me qytetet më të mirë për një udhëtim femëror solo

Pushime, 10 destinacionet e 2017 –ës

Bota ofron vendet më të çuditshëm dhe më të mrekullueshëm që presin t’i eksploroni. Ja idetë, itineraret dhe frymëzimet për pushimet e 2017-ës!

12 fakte gjeografike që do ju habisin

Planeti ynë i vogël blu është në fakt më shumë si një enciklopedi e madhe njohurish që presin të zbulohen. Ja ku janë disa fakte të pabesueshme gjeografike rreth këtij planeti që e quajmë Tokë.

5 gjëra që nuk duhet t'i humbisni nga Kajro

Kajro është qytet mbresëlënës, pavarësisht përvojës që po kërkoni. Qoftë histori, një dëshirë të f ortë për të zbuluar më shumë rreth jetëve të lashta të egjiptianëve apo një udhëtar i thjeshtë që nuk do gjë tjetër veçse të zhytet në një atmosferë të re, Kajro është një vend magjepsës deh dehës që ia vlen të vizitohet.

Bukuritë e bregdetit turk

Ndërsa të nxehtët e verës po afrohet, pushimet e verës janë gjëja e parë që vjen në mendje. Zbuloni të gjithë vendet e mrekullueshëm dhe bukuritë natyrore që Turqia ka për të ofruar!

15 thënie që do ju bëjnë të udhëtoni më shumë!

Të gjithë duhet të udhëtojmë, por kufizimet më të mëdha i kemi brenda vetes. Udhëtimi është të dalësh nga zona jote e rehatisë drejt së panjohurës. Pra, është e detyrueshme t’u thoni mjaft justifikimeve dhe të dilni në rrugë.

8 aventura përpara se të bëhesh me fëmijë

Ndër qindra përvoja që mund të jetohen gjatë jetës, disa ngelen në mendje më shumë se të tjerat. Këto të mëposhtmet janë me siguri disa prej tyre. Vetëm se, mund të shijohen plotësisht, vetëm nëse jeni pa fëmijë me vete!

Ja ku mund të bësh plazh nudo këtë verë !

Janë në Francë, Spanjë, Greqi, Angli, Kroaci dhe Itali. Për të mësuar më shumë për këto plazhe, ju paraqesim listën me destinacionet e plazheve nudo.

Një udhëtim për dy; ja destinacionet e duhur

Kemi zgjedhur dhjetë vendet perfekte për qetësi, romancë dhe dashuri

7 destinacionet shpirtërorë më të njohur në botë

Një tempull i artë shumë shekullor. Gurë gjigandë prehistorikë mbi një lëndinë. Një qytet i shenjtë antik për tre besime të ndryshëm fetarë. Nëse po kërkoni për një përtëritje të vogël shpirtërore apo thjesht doni të shihni vende pelegrinazhi të një periudhe të ndryshme kohore apo religjioni, ja disa nga destinacionet shpirtërore më të njohur nëpër botë

5 gjëra që duhet të dini kur udhëtoni për herë të parë në Turqi

Nëse jeni udhëtar që kërkoni për pushime që ofrojnë pak nga gjithçka, atëherë Turqia mund t’i plotësojë pritshmëritë tuaja.

35 vendet që mund të hyjnë në UNESCO këtë vit

I vizitoni përpara se të gjithë ta marrin vesh sa të mrekullueshëm janë!

Nëse vizitoni Turqinë, nuk duhet t’i humbisni këto vende

Turqia është e bekuar me një pasuri të madhe vendesh të mrekullueshme për të vizituar dhe është thuajse e pamundur të përzgjedhësh disa. Megjithatë ja disa vendndodhje që nuk duhen humbur!

15 vende të bukur që shumë turistë nuk ua dinë ekzistencën

Kemi mbledhur 15 prej këtyre vendeve të fshehta në planetit tonë për të cilët shumë turistë nuk kanë dëgjuar. Mos e humbisni mundësinë të jeni një prej këtyre eksploratorëve!

Plazhet më të bukur për muajin e mjaltit

Nëse ju dhe bashkëshorti juaj i ardhshëm jeni të stresuar nga planifikimi i dasmës, lëreni mënjanë dhe filloni të mendoni për muajin e mjaltit.

Italia?! Kësaj here silluni rreth ishujve

Nuk është e nevojshme të lodheni nëpër botë për të gjetur bukuri natyrore dhe pamje piktoreske. Një zonë e Paqësorit, apo ndonjë “xhep” tjetër nëpër botë, mund të jenë një destinacion më tërheqës dhe më ekzotik për t’ia treguar miqve, por nuk është nevoja për t’i rënë botës rreth e për qark për të gjetur skenarë magjikë dhe një det prej ëndrrash.

Ja cilët janë qytetet më të lirë në Evropë

Ku mund të kaloni një fundjavë jashtë vendit pa shpenzuar shumë?

Eksploroni Shtatë Mbretëritë: Game of Thrones në jetën e vërtetë

Vendndodhjet e mrekullueshme europiane janë aq epike në nivel sa janë edhe vetë shtatë mbretëritë në serial dhe mund të vizitoni disa prej tyre. Nga Dubrovniku në Kroaci, në Rejkjavik Islandë, kemi mbledhur një tur botëror të Game of Thrones

Këshilla si të shihni monumentet më të bukura në botë

Kur të vizitoni këto vende të zgjedhura si më të mirat e 2017 , nga vetë udhëtarët , do të donit të dinit si të merrni më të mirën nga udhëtimi. Cilin do të vizitonit të parin?

Ja cilët janë qytetet më antikë në botë

E përditshmja britanike, “Telegraph”, ka botuar një artikull ku tregon 20 qytetet më antike në botë . Në listë renditen qytete kryesisht nga India, Lindja e Mesme dhe Ballkani.

Zbulojini të parët: Ja plazhet ende të panjohur, për momentin…

Të gjithë e dëshirojmë një strehë të ëmbël, një arratisje të pa eksploruar që askush nuk ia di ekzistencën. Ja disa plazhe ku do të jeni një hap përpara të tjerëve. Të paktën për tani…

T’i biesh Afrikës kryq e tërthor

Në faqen e tij, blogger-i i udhëtimeve i njohur si Swedish Nomad ( Endacaku suedez) ka postuar një listë të vendeve që do të dëshironte të shihte në kontinentin e zi.

Horoskopi i verës 2017: Ku të shkoni me pushime ( dhe si do të jetë)

Cili është vendi i duhur, kur të gjesh përsosmërinë totale? E kemi kërkuar për çdo shenjë zodiakale mes bukurive të botës. Zbuloni tuajin!

30 udhëtimet e ëndrrave

Planeti ynë është vërtet i mrekullueshëm dhe ka aq bukuri rreth nesh sa duket e pamundur t’i shohësh të gjitha ato vende magjike. Por mbase secili prej nesh ka një listë të vendeve ku mezi pret të shkojë. Kemi bërë një listë me 30 vende të bukur që me siguri do të donit t’i vizitonit. Ja udhëtimet e ëndrrave!

11 Destinacionet më të rrezikshme të botës për turistët

Ja një listë të vendeve më drithëruese dhe më të rrezikshme në botë. Nëse doni që pushimet t’ju vijnë me në anë rreziku, këto vende janë të duhurit për ju. Përndryshe, u qëndroni larg!

Plazhet më të mira në botë

Një top listë e plazheve më përrallore, me rërë të bardhë dhe ujëra të kristalta.

6 destinacione të mahnitshme për njerëzit që urrejnë turistët

Vendet që po shemben prej turizmit këtë vit dhe destinacionet alternative për udhëtime të ngjashme ( por me më pak turma).

10 hotelet më të pazakontë në botë

Nga një pallat në shkretëtirë ndërtuar me kripë te një Boeing 727, këto vendpushime unike do ripërkufizojnë mënyrën sesi i shihni hotelet.

Vendet më të bukur për të udhëtuar në Tetor

Nuk ka muaj më të mirë për të shijuar gjethnajën, ushqimin, verën dhe aventurat vjeshtore përpara se ditëve të ngrohta të vitit t’u vijë fundi...

Tregjet më të mirë të Krishtlindjes në Europë

Nga Brukseli në Vjenë, këto tregje historike janë të specializuar në punë artizanale, pije të ng rohta dhe të tjera gostitje festash.

Keni nevojë të ngreni humorin? Përpiquni të vizitoni shtetet më të lumtur në Planet

Nëse kërkoni për një ngritje dhe ndryshim peizazhi, udhëtarët duhet të marrin në konsideratë të vizitojnë vendet nordike, siç zbulon një vëzhgim.

Vendet me më shumë ngjyra në Tokë

Përhumbu në ngjyrat e këtyre peizazheve përreth botës, nga liqenet rozë në Karaibe te dritat neon të Tokios!

Udhëtimet më të mira për t'i bërë në të 30 –at

Shtoji këta 11 shtete në listën tënde të udhëtimeve!

Vendet më të mirë për të udhëtuar në Nëntor

Ka shumë destinacione nëpër botë, nga Xhamajka në Belize, që kanë një muaj të shkurtër qetësie përpara se të nisin pushimet. Ja sesi ( dhe ku) të përfitosh nga çmimet e ulëta dhe moti i ngrohtë.

8 kështjella të Disney-t që mund t’i vizitoni në jetën e vërtetë

Rijetoni fantazitë e fëmijërisë me këto tetë kështjella magjike të Disney-it, në të cilat mund të ecni (pse jo edhe të vallëzoni).

Këto janë vendet më pak të vizituara të botës

Ja ku keni shtatë shtete të botës që sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara mbi turizmin botëror kanë pasur numrin më të vogël të vizitorëve, nga një parajsë polinezie te një thesar i fshehur europian.

16 qytetet bregdetarë më të bukur të Europës

Në Europë gjen gjithmonë pak nga gjithçka

Pushimet e vjeshtës kushtojnë më lirë në këta 10 qytete europiane

Nga plazhet më të famshme e deri tek kështjella e Drakulës, më poshtë do të gjeni disa prej qyteteve më të bukura por mbi të gjitha lehtësisht të përballueshme financiarisht për të udhëtuar gjatë stinës së vjeshtës.

Ja kush janë shtetet më miqësorë me turistët

Infrastruktura e shërbimit turistik nuk tingëllon aq emocionuese, por gatishmëria e një vendi për të mirëpritur vizitorët mund t’i bëjë ose prishë pushimet

35 fshatra përrallash që mund t’i vizitosh në jetën e vërtetë

Nëse do të doni të arratiseni, mos u fshihni në dhomën e gjumit. Kërkoni për fshatin më të afërt në këtë listë dhe fshihuni atje!

24 gjëra argëtuese që mund të bësh në Pragë

Praga është një nga qytetet më të preferuara të Europës dhe gjithnjë gjen diçka për të bërë atje, qoftë në sezonin e verës apo atë të dimrit. Kurrë nuk ka kohë të keqe për një vizitë në Pragë. Ja disa gjëra që mund t’i bëni nëse zgjidhni Pragën si destinacion të vjeshtës!

Ja udhëtimet që duhen bërë patjetër në jetë

Disa përvoja që të ndryshojnë jetën e që duhet të jenë në majë të listave të çdo udhëtari

5 destinacione relaksi

Larg qytetit dhe rutinës së zakonshme, larg gjërave të zakonshme që bëni çdo ditë, për të përjetuar momente të reja lumturie.

Do t’i arratisesh çmendurisë? Tani mund të fluturosh drejt ishullit më të largët të botës

Shën Helena, vendi ku mërgoi Napoleon Bonaparti pas disfatës në Betejën e Vaterlosë dhe vendi ku vdiq...

10 qytetet më të bukur në ishuj

Këta metropole unike, rrethuar nga uji ripërkufizojnë jetesën urbane

Udhëtoni në këta vullkane aktivë për të dëshmuar forcën e natyrës

Këto pika të nxehta gjeologjikë janë të garantuara se janë shpërthim

Rreth botës në 12 libra

Zhytuni në sfondet e këtyre rrëfenjave botërore

Si ta kremtosh Vitin e Ri dy herë brenda një nate, nën dritat e Veriut

Pas një viti të ngarkuar, një festim i Ndërrimit të Viteve mund të mos jetë i mjaftueshëm. Falë zonave të ndryshme orare, është e mundur t’i thuash lamtumirë 2017-ës dy herë në një natë me një udhëtim drejt Finlandës dhe Suedisë.

17 destinacione romantike në botë

Ndjeni dashurinë në këto vende klasike nga libri i National Geographic "Destinacionet më romantike të botës"

Destinacionet mesdhetare që duhet t’i vizitoni tani

Roma dhe Barcelona padyshim që kanë magjinë e tyre. Por dy qytetet janë gjithashtu dy pika të përsosura nisjeje për t’u zhytur në kultura dhe komunitete të tjera përgjatë Detit Mesdhe, ku ka shumë për të zbuluar. Për udhëtarët që janë gati të eksplorojnë përreth brigjeve të Mesdheut, ja pesë qytete jo shumë të njohur që ia vlejnë një vizitë.

10 destinacionet më të mira për 2018 –ën

Nga Festimet për 100 vjetorin e Nelson Mandelës, 200-vjetori i Pavarësisë së Kilit , te Lojërat Olimpike në Korenë e Jugut, ja cilët janë destinacionet më të mira për të vizituar gjatë vitit që vjen

6 Destinacione ku mund të shkëputesh krejt nga teknologjia

Arratisuni botës digjitale që po na konsumon duke u aventuruar në një prej gjashtë këtyre pikave të izoluara nëpër botë

Shtatë vendet më të mirë që mund të vizitohen pas një ndarjeje

Nga shtëpia e Zhuljetës në hotelin Zemërthyerje

5 super vende në Kroaci (Përtej Dubrovnikut)

Me një natyrë mbresëlënëse, arkitekturë magjepsëse dhe një bregdet të gjatë të Adriatikut, ka plot për të parë në vendin spektakolar.

10 gjëra që duhet t’i bëni në Vjenë gjatë Krishtlindjes

Vjena është shumë popullore si udhëtim festash. Por çfarë të bëni kur të jeni atje? Ja disa rekomandime

Vendet që duhet të vizitosh më 2018 –ën

Në kërkim të aventurës së re? Ja disa nga vendet e përzgjedhura prej redaktorëve të National Geographic, në zbulim të shtigjeve të reja, shijes së ushqimeve vendase dhe jetës së egër

Nëse doni të jeni të lumtur, vizitoni këtë shtet

Nëse është pozicionuar vazhdimisht midis vendeve më të lumtura në botë, mund të jetë meritë edhe e ritmit të punës. Rraskapitja në punë nuk shpërblen...Zbulojeni se për cilin vend bëhet fjalë!

Amerikania më e re që ka vizituar çdo shtet të botës zbulon 10 destinacionet e saj të preferuara

E dimë që na kanë ardhur në majë të hundës ekspertët, por nëse doni këshilla udhëtimi nga dikush...Këta janë, sipas De Pecol, dhjetë vendet më të mirë në botë për t’u vizituar dhe arsyet pse:

Ja ç’të bësh në çdo vend sipas turistëve

Ose do ta dashurosh këtë hartë, ose do ta urresh.

Një dimër për ski

10 destinacionet më të bukur në Europë për të apasionuarit pas skive

Dhjetori në Budapest

Ç’të bësh për festa në kryeqytetin hungarez!

Katër udhëtime që do të të bëjnë të lumtur këtë vit

Ja planet për të cilat keni nevojë që në 2018-ën të jeni njeri më i lumtur

9 destinacione për më guximtarët

Një listë me vende të cilat jo çdokush do të merrte guximin të shkonte, pasi këto vende jo vetëm që janë disi të çuditshme por janë edhe goxha të frikshme.

7 qytetet më të bukur në rivierën franceze

Në juglindje të Francës, brigjet e mbushur me jahte, qytezat mbi shkëmbinj dhe fshatrat e fjetur të peshkimit ngrohen nën diellin mesdhetar.

Pene me karkaleca dhe salcë fëstëkësh

Po the Itali, ke thënë pasta. Një recetë e thjeshtë me shije deti

Sallatë meksikane me fasule

Një sallatë plot ngjyra, pikante dhe freskuese me fasule dhe misër

Tortilla spanjolle

Tortilla ( apo omëleta spanjolle) mund të serviret e nxehtë ose e ftohtë dhe është një mënyrë fantastike për të përdorur të gjithë përbërësit...

Alla Italiana; Rizoto me domate, verë të kuqe dhe chorizo

Servire të mbuluar me parmixhan të grirë dhe gjethe majdanozi!

Tacu tacu nga Peruja

Një pjatë me bazë orizi, që është perfekte edhe për mëngjes

Çomlek derri Balinez

Plot aromë, pikant dhe i mbushur me shije të pabesueshme, ky çomlek është një festë e së premtes mbrëma...

Bukë djathi Braziliane (Pao de Queijo)

Këto bukë të shijshme pa gluten janë shumë të mira për ata që kanë intolerancë ndaj glutenit.

Labneh; kos libanez

Kjo është një pjatë libaneze, e shkëlqyer për ta shoqëruar me perime ose të lyesh bukën me të. Mund të përdoret për t’ia hedhur sipër çdo lloj pjate.

Gages nga Sierra Leone

Një pjatë e shkëlqyer me zarzavate nga Sierra Leone. Patëllxhane të marinuara dhe sallatë dometesh të spërkatura me arrë kokosi dhe kikirikë përpara servirjes.

Nga Karaibet; Karkaleca pikantë me salcë ananasi

Duhen vetëm pak minuta për të përgatitur karkalecat. Nëse zgjidhni t’i servirni të ngrohtë, përgatisni salcën më parë. Karkalecat gjithashtu mund të gatuhen disa orë më përpara, të futen në frigorifer dhe përpara servirjes të arrijnë temperaturën e ambientit.

Udhëtim në Europë; ndiqni aromën e ushqimit

Shtatë qytete, shtatë shije!

Sallatë patatesh gjermane

Është e thjeshtë edhe ta dyfishosh këtë recetë gjithashtu, mund ta sillni në drekë , ose në shtëpi në okazione të veçanta. Zakonisht nuk ka mbetje, por edhe nëse nuk zgjasin shumë.

Guacamole; shija e Meksikës

Mund ta bëni këtë sallatë avokadoje të qullët ose me thela, sipas shijes.

Caponata alla siciliana

Caponata është një pjatë tipike e kuzhinës siciliane. Ky është një variant, sepse ekzistojnë 37 receta vetëm në ishullin e Sicilisë. Është gatim veror, sepse edhe përbërësit janë të kësaj stine.

Cheesecake japonez

Ky cheescake i lehtë, i sfungjertë është i thjeshtë, i mbuluar me fruta të freskëta ose mund edhe ngrini

Supë hungareze me kërpudha

Me shumë shije dhe e shpejtë për t’u gatuar. Është kryesisht supë kërpudhash, por e merr shijen edhe nga përbërësit e tjerë.

Sallatë Arabe Fattoush

Fattoush është një nga sallatat më të njohura të Lindjes së Mesme dhe një pjatë standarde në tavolinën e mezeve. Është një sallatë plot ngjyra e marinuar me një dressing me hudhra dhe limon dhe nëse nuk keni gatuar kurrë një pjatë arabe, kjo është një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme për t’ia nisur.

Kek australian me lime

Një ëmbëlsirë e thjeshtë me lime dhe krunde

Pulë krokante koreane

Hidhni pulën e pjekur dhe trazojeni derisa mishi të mbulohet me salcë nga të gjitha anët. Shërbejeni të nxehtë!

Recetë japoneze; Ton me susam

“Pjatë e thjeshtë dhe e shijshme toni me fara susami dhe e pjekur pak. Ky ton serviret rrallë, ndaj sigurohuni të përdorni ton të freskët cilësor”.

Recetë indiane; Korma vegjetariane

Kjo është një pjatë ekzotike indiane. E pasur, kremoze, pikante e moderuar dhe me shije të larmishme. Servireni me oriz ose bukë naan!

Qytetet më të mirë për ushqim

Për të shijuar ushqimin më të mirë, të nevojitet pasaporta.

Çomlek korean me tofu të butë (Soon Du Bu Jigae)

Ky është një version i thjeshtë dhe origjinal i çomlekut korean me tofu. Është shumë i zhdërvjellët. Mund t’i shtohen copa të vogla mishi ose frutash deti. Është i plotë dhe i shkëlqyer për në dimër dhe mund të bëhet shumë i butë ose shumë pikant.

Shakshuka; Një pjatë mëngjesi nga Lindja e Mesme

Një pjatë e shpejtë me shumë shije dhe aromë që gatuhet në Izrael. Mund t’i shtosh erëza për shije. Por fillimisht provojeni kështu: Bëni dy porcione formë zemre dhe servirini me bukë për ta ngjyer në salcë.

Koshari egjiptian

Gatuhen thjerrëzat, orizi dhe pasta dhe më pas serviren në një salcë pikante domatesh. Kjo është një pjatë tipike egjiptiane, e shijshme dhe e pakushtueshme. Kalojeni salcën në një mikser nëse e doni më të butë.

Alfajores stil argjentinas

Kjo është një ëmbëlsirë tradicionale shumë e dashur në pjesën më të madhe të vendeve latine.

Kekë për çaj nga Rusia

Një recetë tradicionale për kohë Krishtlindjesh

Noodles me gjalpë kikiriku

Fëmijët e pëlqejnë shumë këtë pjatë me shije aziatike. Mund të bëhet gjithashtu me makarona spaghetti.

LOAD MORE POSTS