Pene me karkaleca dhe salcë fëstëkësh

Po the Itali, ke thënë pasta. Një recetë e thjeshtë me shije deti

Sallatë meksikane me fasule

Një sallatë plot ngjyra, pikante dhe freskuese me fasule dhe misër

Tortilla spanjolle

Tortilla ( apo omëleta spanjolle) mund të serviret e nxehtë ose e ftohtë dhe është një mënyrë fantastike për të përdorur të gjithë përbërësit...

Alla Italiana; Rizoto me domate, verë të kuqe dhe chorizo

Servire të mbuluar me parmixhan të grirë dhe gjethe majdanozi!

Tacu tacu nga Peruja

Një pjatë me bazë orizi, që është perfekte edhe për mëngjes

Çomlek derri Balinez

Plot aromë, pikant dhe i mbushur me shije të pabesueshme, ky çomlek është një festë e së premtes mbrëma...

Bukë djathi Braziliane (Pao de Queijo)

Këto bukë të shijshme pa gluten janë shumë të mira për ata që kanë intolerancë ndaj glutenit.

Labneh; kos libanez

Kjo është një pjatë libaneze, e shkëlqyer për ta shoqëruar me perime ose të lyesh bukën me të. Mund të përdoret për t’ia hedhur sipër çdo lloj pjate.

Gages nga Sierra Leone

Një pjatë e shkëlqyer me zarzavate nga Sierra Leone. Patëllxhane të marinuara dhe sallatë dometesh të spërkatura me arrë kokosi dhe kikirikë përpara servirjes.

Nga Karaibet; Karkaleca pikantë me salcë ananasi

Duhen vetëm pak minuta për të përgatitur karkalecat. Nëse zgjidhni t’i servirni të ngrohtë, përgatisni salcën më parë. Karkalecat gjithashtu mund të gatuhen disa orë më përpara, të futen në frigorifer dhe përpara servirjes të arrijnë temperaturën e ambientit.

Udhëtim në Europë; ndiqni aromën e ushqimit

Shtatë qytete, shtatë shije!

Sallatë patatesh gjermane

Është e thjeshtë edhe ta dyfishosh këtë recetë gjithashtu, mund ta sillni në drekë , ose në shtëpi në okazione të veçanta. Zakonisht nuk ka mbetje, por edhe nëse nuk zgjasin shumë.

Guacamole; shija e Meksikës

Mund ta bëni këtë sallatë avokadoje të qullët ose me thela, sipas shijes.

Caponata alla siciliana

Caponata është një pjatë tipike e kuzhinës siciliane. Ky është një variant, sepse ekzistojnë 37 receta vetëm në ishullin e Sicilisë. Është gatim veror, sepse edhe përbërësit janë të kësaj stine.

Cheesecake japonez

Ky cheescake i lehtë, i sfungjertë është i thjeshtë, i mbuluar me fruta të freskëta ose mund edhe ngrini

Supë hungareze me kërpudha

Me shumë shije dhe e shpejtë për t’u gatuar. Është kryesisht supë kërpudhash, por e merr shijen edhe nga përbërësit e tjerë.

Sallatë Arabe Fattoush

Fattoush është një nga sallatat më të njohura të Lindjes së Mesme dhe një pjatë standarde në tavolinën e mezeve. Është një sallatë plot ngjyra e marinuar me një dressing me hudhra dhe limon dhe nëse nuk keni gatuar kurrë një pjatë arabe, kjo është një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme për t’ia nisur.

Kek australian me lime

Një ëmbëlsirë e thjeshtë me lime dhe krunde

Pulë krokante koreane

Hidhni pulën e pjekur dhe trazojeni derisa mishi të mbulohet me salcë nga të gjitha anët. Shërbejeni të nxehtë!

Recetë japoneze; Ton me susam

“Pjatë e thjeshtë dhe e shijshme toni me fara susami dhe e pjekur pak. Ky ton serviret rrallë, ndaj sigurohuni të përdorni ton të freskët cilësor”.

Recetë indiane; Korma vegjetariane

Kjo është një pjatë ekzotike indiane. E pasur, kremoze, pikante e moderuar dhe me shije të larmishme. Servireni me oriz ose bukë naan!

Qytetet më të mirë për ushqim

Për të shijuar ushqimin më të mirë, të nevojitet pasaporta.

Çomlek korean me tofu të butë (Soon Du Bu Jigae)

Ky është një version i thjeshtë dhe origjinal i çomlekut korean me tofu. Është shumë i zhdërvjellët. Mund t’i shtohen copa të vogla mishi ose frutash deti. Është i plotë dhe i shkëlqyer për në dimër dhe mund të bëhet shumë i butë ose shumë pikant.

Shakshuka; Një pjatë mëngjesi nga Lindja e Mesme

Një pjatë e shpejtë me shumë shije dhe aromë që gatuhet në Izrael. Mund t’i shtosh erëza për shije. Por fillimisht provojeni kështu: Bëni dy porcione formë zemre dhe servirini me bukë për ta ngjyer në salcë.

Koshari egjiptian

Gatuhen thjerrëzat, orizi dhe pasta dhe më pas serviren në një salcë pikante domatesh. Kjo është një pjatë tipike egjiptiane, e shijshme dhe e pakushtueshme. Kalojeni salcën në një mikser nëse e doni më të butë.

Alfajores stil argjentinas

Kjo është një ëmbëlsirë tradicionale shumë e dashur në pjesën më të madhe të vendeve latine.

Kekë për çaj nga Rusia

Një recetë tradicionale për kohë Krishtlindjesh

Noodles me gjalpë kikiriku

Fëmijët e pëlqejnë shumë këtë pjatë me shije aziatike. Mund të bëhet gjithashtu me makarona spaghetti.

LOAD MORE POSTS