Vezët e Pashkës këtë vit në Kështjellën e Drakulës

Siç mund ta dini, (por edhe nuk mund ta dini) ka disa gjëra që të frikësojnë më shumë se lepurushit i Pashkës

9 mënyra aventuriere për të thënë “Pranoj!

Për më aventurierët në shpirt, nocioni i dasmës tipike mund të tingëllojë jashtë nivelit. Nëse ju pëlqen të ngjitni male, të bëni ski apo të kacavirreni nëpër shpella, ja nëntë vende ku mund të bëni betimin e martesës!

Ky është vendi më i mirë në botë për pushime

Forumi Botëror Ekonomik ka renditur vendet më të mira për turizëm. Për të dytën herë, kryeson Spanja.Por çfarë e bën kaq të mirë Spanjën? Nëse po mendon menjëherë për arkitekturën e Gaudi-t në Barcelonë, Camino de Santiago, siestat përpara sangria-ve, je në rrugën e duhu

Ku të udhëtosh sipas shenjës së horoskopit

Po ëndërroni për pak kohë vetëm? Destinacioni juaj është shkruar në yje

13 vende ku mund të shohësh ujërat më blu të botës

Për të të ndihmuar të gjesh paqen e brendshme dhe të kapësh disa dallgë dhe rreze, kemi sjellë një listë të ujërave më blu në botë. Këta liqene, dete, plazhe dhe gjire kanë pamjet që variojnë nga bluja e errët deri tek e bruzta e çelët. Nuk ka nevojë të themi se janë vendet që të lidhin me natyrën, familjen dhe veten.

Një guidë ushqimore në Berlin

Baret e shkëlqyer me kafe të kadifenjtë dhe mëngjese të vona që ta bëjnë zemrën të zaliset...Ja disa prej pikave që nuk duhen humbur gjatë një udhëtimi në Berlin.

Përreth Europës në 30 aventura

Po mendoni ç’të bëni këtë verë? Ja një listë për t’u përmbushur me aventura europiane! Mendoni se mund ta realizoni këtë vit? Rezervoni aventurën e radhës !

Ishujt më të mirë në botë për plazhe dhe atraksione natyrore

Diell, rërë dhe peizazhe të magjishme: joshja e një arratisjeje ishullore është e pakohë.

Vendet më të mira për femrat që udhëtojnë vetëm

Pasi janë parë vlerësimet e sigurisë dhe të aksesueshmërisë, vjen kjo listë me qytetet më të mirë për një udhëtim femëror solo

Pushime, 10 destinacionet e 2017 –ës

Bota ofron vendet më të çuditshëm dhe më të mrekullueshëm që presin t’i eksploroni. Ja idetë, itineraret dhe frymëzimet për pushimet e 2017-ës!

12 fakte gjeografike që do ju habisin

Planeti ynë i vogël blu është në fakt më shumë si një enciklopedi e madhe njohurish që presin të zbulohen. Ja ku janë disa fakte të pabesueshme gjeografike rreth këtij planeti që e quajmë Tokë.

5 gjëra që nuk duhet t'i humbisni nga Kajro

Kajro është qytet mbresëlënës, pavarësisht përvojës që po kërkoni. Qoftë histori, një dëshirë të f ortë për të zbuluar më shumë rreth jetëve të lashta të egjiptianëve apo një udhëtar i thjeshtë që nuk do gjë tjetër veçse të zhytet në një atmosferë të re, Kajro është një vend magjepsës deh dehës që ia vlen të vizitohet.

Bukuritë e bregdetit turk

Ndërsa të nxehtët e verës po afrohet, pushimet e verës janë gjëja e parë që vjen në mendje. Zbuloni të gjithë vendet e mrekullueshëm dhe bukuritë natyrore që Turqia ka për të ofruar!

15 thënie që do ju bëjnë të udhëtoni më shumë!

Të gjithë duhet të udhëtojmë, por kufizimet më të mëdha i kemi brenda vetes. Udhëtimi është të dalësh nga zona jote e rehatisë drejt së panjohurës. Pra, është e detyrueshme t’u thoni mjaft justifikimeve dhe të dilni në rrugë.

8 aventura përpara se të bëhesh me fëmijë

Ndër qindra përvoja që mund të jetohen gjatë jetës, disa ngelen në mendje më shumë se të tjerat. Këto të mëposhtmet janë me siguri disa prej tyre. Vetëm se, mund të shijohen plotësisht, vetëm nëse jeni pa fëmijë me vete!

Ja ku mund të bësh plazh nudo këtë verë !

Janë në Francë, Spanjë, Greqi, Angli, Kroaci dhe Itali. Për të mësuar më shumë për këto plazhe, ju paraqesim listën me destinacionet e plazheve nudo.

Një udhëtim për dy; ja destinacionet e duhur

Kemi zgjedhur dhjetë vendet perfekte për qetësi, romancë dhe dashuri

7 destinacionet shpirtërorë më të njohur në botë

Një tempull i artë shumë shekullor. Gurë gjigandë prehistorikë mbi një lëndinë. Një qytet i shenjtë antik për tre besime të ndryshëm fetarë. Nëse po kërkoni për një përtëritje të vogël shpirtërore apo thjesht doni të shihni vende pelegrinazhi të një periudhe të ndryshme kohore apo religjioni, ja disa nga destinacionet shpirtërore më të njohur nëpër botë

5 gjëra që duhet të dini kur udhëtoni për herë të parë në Turqi

Nëse jeni udhëtar që kërkoni për pushime që ofrojnë pak nga gjithçka, atëherë Turqia mund t’i plotësojë pritshmëritë tuaja.

35 vendet që mund të hyjnë në UNESCO këtë vit

I vizitoni përpara se të gjithë ta marrin vesh sa të mrekullueshëm janë!

Nëse vizitoni Turqinë, nuk duhet t’i humbisni këto vende

Turqia është e bekuar me një pasuri të madhe vendesh të mrekullueshme për të vizituar dhe është thuajse e pamundur të përzgjedhësh disa. Megjithatë ja disa vendndodhje që nuk duhen humbur!

15 vende të bukur që shumë turistë nuk ua dinë ekzistencën

Kemi mbledhur 15 prej këtyre vendeve të fshehta në planetit tonë për të cilët shumë turistë nuk kanë dëgjuar. Mos e humbisni mundësinë të jeni një prej këtyre eksploratorëve!

Plazhet më të bukur për muajin e mjaltit

Nëse ju dhe bashkëshorti juaj i ardhshëm jeni të stresuar nga planifikimi i dasmës, lëreni mënjanë dhe filloni të mendoni për muajin e mjaltit.

Italia?! Kësaj here silluni rreth ishujve

Nuk është e nevojshme të lodheni nëpër botë për të gjetur bukuri natyrore dhe pamje piktoreske. Një zonë e Paqësorit, apo ndonjë “xhep” tjetër nëpër botë, mund të jenë një destinacion më tërheqës dhe më ekzotik për t’ia treguar miqve, por nuk është nevoja për t’i rënë botës rreth e për qark për të gjetur skenarë magjikë dhe një det prej ëndrrash.

Ja cilët janë qytetet më të lirë në Evropë

Ku mund të kaloni një fundjavë jashtë vendit pa shpenzuar shumë?

Eksploroni Shtatë Mbretëritë: Game of Thrones në jetën e vërtetë

Vendndodhjet e mrekullueshme europiane janë aq epike në nivel sa janë edhe vetë shtatë mbretëritë në serial dhe mund të vizitoni disa prej tyre. Nga Dubrovniku në Kroaci, në Rejkjavik Islandë, kemi mbledhur një tur botëror të Game of Thrones

Këshilla si të shihni monumentet më të bukura në botë

Kur të vizitoni këto vende të zgjedhura si më të mirat e 2017 , nga vetë udhëtarët , do të donit të dinit si të merrni më të mirën nga udhëtimi. Cilin do të vizitonit të parin?

Ja cilët janë qytetet më antikë në botë

E përditshmja britanike, “Telegraph”, ka botuar një artikull ku tregon 20 qytetet më antike në botë . Në listë renditen qytete kryesisht nga India, Lindja e Mesme dhe Ballkani.

Zbulojini të parët: Ja plazhet ende të panjohur, për momentin…

Të gjithë e dëshirojmë një strehë të ëmbël, një arratisje të pa eksploruar që askush nuk ia di ekzistencën. Ja disa plazhe ku do të jeni një hap përpara të tjerëve. Të paktën për tani…

T’i biesh Afrikës kryq e tërthor

Në faqen e tij, blogger-i i udhëtimeve i njohur si Swedish Nomad ( Endacaku suedez) ka postuar një listë të vendeve që do të dëshironte të shihte në kontinentin e zi.

Horoskopi i verës 2017: Ku të shkoni me pushime ( dhe si do të jetë)

Cili është vendi i duhur, kur të gjesh përsosmërinë totale? E kemi kërkuar për çdo shenjë zodiakale mes bukurive të botës. Zbuloni tuajin!

30 udhëtimet e ëndrrave

Planeti ynë është vërtet i mrekullueshëm dhe ka aq bukuri rreth nesh sa duket e pamundur t’i shohësh të gjitha ato vende magjike. Por mbase secili prej nesh ka një listë të vendeve ku mezi pret të shkojë. Kemi bërë një listë me 30 vende të bukur që me siguri do të donit t’i vizitonit. Ja udhëtimet e ëndrrave!

11 Destinacionet më të rrezikshme të botës për turistët

Ja një listë të vendeve më drithëruese dhe më të rrezikshme në botë. Nëse doni që pushimet t’ju vijnë me në anë rreziku, këto vende janë të duhurit për ju. Përndryshe, u qëndroni larg!

Plazhet më të mira në botë

Një top listë e plazheve më përrallore, me rërë të bardhë dhe ujëra të kristalta.

6 destinacione të mahnitshme për njerëzit që urrejnë turistët

Vendet që po shemben prej turizmit këtë vit dhe destinacionet alternative për udhëtime të ngjashme ( por me më pak turma).

10 hotelet më të pazakontë në botë

Nga një pallat në shkretëtirë ndërtuar me kripë te një Boeing 727, këto vendpushime unike do ripërkufizojnë mënyrën sesi i shihni hotelet.

Vendet më të bukur për të udhëtuar në Tetor

Nuk ka muaj më të mirë për të shijuar gjethnajën, ushqimin, verën dhe aventurat vjeshtore përpara se ditëve të ngrohta të vitit t’u vijë fundi...

Tregjet më të mirë të Krishtlindjes në Europë

Nga Brukseli në Vjenë, këto tregje historike janë të specializuar në punë artizanale, pije të ng rohta dhe të tjera gostitje festash.

Keni nevojë të ngreni humorin? Përpiquni të vizitoni shtetet më të lumtur në Planet

Nëse kërkoni për një ngritje dhe ndryshim peizazhi, udhëtarët duhet të marrin në konsideratë të vizitojnë vendet nordike, siç zbulon një vëzhgim.

Vendet me më shumë ngjyra në Tokë

Përhumbu në ngjyrat e këtyre peizazheve përreth botës, nga liqenet rozë në Karaibe te dritat neon të Tokios!

Udhëtimet më të mira për t'i bërë në të 30 –at

Shtoji këta 11 shtete në listën tënde të udhëtimeve!

Vendet më të mirë për të udhëtuar në Nëntor

Ka shumë destinacione nëpër botë, nga Xhamajka në Belize, që kanë një muaj të shkurtër qetësie përpara se të nisin pushimet. Ja sesi ( dhe ku) të përfitosh nga çmimet e ulëta dhe moti i ngrohtë.

8 kështjella të Disney-t që mund t’i vizitoni në jetën e vërtetë

Rijetoni fantazitë e fëmijërisë me këto tetë kështjella magjike të Disney-it, në të cilat mund të ecni (pse jo edhe të vallëzoni).

Këto janë vendet më pak të vizituara të botës

Ja ku keni shtatë shtete të botës që sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara mbi turizmin botëror kanë pasur numrin më të vogël të vizitorëve, nga një parajsë polinezie te një thesar i fshehur europian.

16 qytetet bregdetarë më të bukur të Europës

Në Europë gjen gjithmonë pak nga gjithçka

Pushimet e vjeshtës kushtojnë më lirë në këta 10 qytete europiane

Nga plazhet më të famshme e deri tek kështjella e Drakulës, më poshtë do të gjeni disa prej qyteteve më të bukura por mbi të gjitha lehtësisht të përballueshme financiarisht për të udhëtuar gjatë stinës së vjeshtës.

Ja kush janë shtetet më miqësorë me turistët

Infrastruktura e shërbimit turistik nuk tingëllon aq emocionuese, por gatishmëria e një vendi për të mirëpritur vizitorët mund t’i bëjë ose prishë pushimet

35 fshatra përrallash që mund t’i vizitosh në jetën e vërtetë

Nëse do të doni të arratiseni, mos u fshihni në dhomën e gjumit. Kërkoni për fshatin më të afërt në këtë listë dhe fshihuni atje!

24 gjëra argëtuese që mund të bësh në Pragë

Praga është një nga qytetet më të preferuara të Europës dhe gjithnjë gjen diçka për të bërë atje, qoftë në sezonin e verës apo atë të dimrit. Kurrë nuk ka kohë të keqe për një vizitë në Pragë. Ja disa gjëra që mund t’i bëni nëse zgjidhni Pragën si destinacion të vjeshtës!

Ja udhëtimet që duhen bërë patjetër në jetë

Disa përvoja që të ndryshojnë jetën e që duhet të jenë në majë të listave të çdo udhëtari

5 destinacione relaksi

Larg qytetit dhe rutinës së zakonshme, larg gjërave të zakonshme që bëni çdo ditë, për të përjetuar momente të reja lumturie.

Do t’i arratisesh çmendurisë? Tani mund të fluturosh drejt ishullit më të largët të botës

Shën Helena, vendi ku mërgoi Napoleon Bonaparti pas disfatës në Betejën e Vaterlosë dhe vendi ku vdiq...

10 qytetet më të bukur në ishuj

Këta metropole unike, rrethuar nga uji ripërkufizojnë jetesën urbane

Udhëtoni në këta vullkane aktivë për të dëshmuar forcën e natyrës

Këto pika të nxehta gjeologjikë janë të garantuara se janë shpërthim

Rreth botës në 12 libra

Zhytuni në sfondet e këtyre rrëfenjave botërore

Si ta kremtosh Vitin e Ri dy herë brenda një nate, nën dritat e Veriut

Pas një viti të ngarkuar, një festim i Ndërrimit të Viteve mund të mos jetë i mjaftueshëm. Falë zonave të ndryshme orare, është e mundur t’i thuash lamtumirë 2017-ës dy herë në një natë me një udhëtim drejt Finlandës dhe Suedisë.

17 destinacione romantike në botë

Ndjeni dashurinë në këto vende klasike nga libri i National Geographic "Destinacionet më romantike të botës"

Destinacionet mesdhetare që duhet t’i vizitoni tani

Roma dhe Barcelona padyshim që kanë magjinë e tyre. Por dy qytetet janë gjithashtu dy pika të përsosura nisjeje për t’u zhytur në kultura dhe komunitete të tjera përgjatë Detit Mesdhe, ku ka shumë për të zbuluar. Për udhëtarët që janë gati të eksplorojnë përreth brigjeve të Mesdheut, ja pesë qytete jo shumë të njohur që ia vlejnë një vizitë.

10 destinacionet më të mira për 2018 –ën

Nga Festimet për 100 vjetorin e Nelson Mandelës, 200-vjetori i Pavarësisë së Kilit , te Lojërat Olimpike në Korenë e Jugut, ja cilët janë destinacionet më të mira për të vizituar gjatë vitit që vjen

6 Destinacione ku mund të shkëputesh krejt nga teknologjia

Arratisuni botës digjitale që po na konsumon duke u aventuruar në një prej gjashtë këtyre pikave të izoluara nëpër botë

Shtatë vendet më të mirë që mund të vizitohen pas një ndarjeje

Nga shtëpia e Zhuljetës në hotelin Zemërthyerje

5 super vende në Kroaci (Përtej Dubrovnikut)

Me një natyrë mbresëlënëse, arkitekturë magjepsëse dhe një bregdet të gjatë të Adriatikut, ka plot për të parë në vendin spektakolar.

10 gjëra që duhet t’i bëni në Vjenë gjatë Krishtlindjes

Vjena është shumë popullore si udhëtim festash. Por çfarë të bëni kur të jeni atje? Ja disa rekomandime

Vendet që duhet të vizitosh më 2018 –ën

Në kërkim të aventurës së re? Ja disa nga vendet e përzgjedhura prej redaktorëve të National Geographic, në zbulim të shtigjeve të reja, shijes së ushqimeve vendase dhe jetës së egër

Nëse doni të jeni të lumtur, vizitoni këtë shtet

Nëse është pozicionuar vazhdimisht midis vendeve më të lumtura në botë, mund të jetë meritë edhe e ritmit të punës. Rraskapitja në punë nuk shpërblen...Zbulojeni se për cilin vend bëhet fjalë!

Amerikania më e re që ka vizituar çdo shtet të botës zbulon 10 destinacionet e saj të preferuara

E dimë që na kanë ardhur në majë të hundës ekspertët, por nëse doni këshilla udhëtimi nga dikush...Këta janë, sipas De Pecol, dhjetë vendet më të mirë në botë për t’u vizituar dhe arsyet pse:

Ja ç’të bësh në çdo vend sipas turistëve

Ose do ta dashurosh këtë hartë, ose do ta urresh.

Një dimër për ski

10 destinacionet më të bukur në Europë për të apasionuarit pas skive

Dhjetori në Budapest

Ç’të bësh për festa në kryeqytetin hungarez!

Katër udhëtime që do të të bëjnë të lumtur këtë vit

Ja planet për të cilat keni nevojë që në 2018-ën të jeni njeri më i lumtur

9 destinacione për më guximtarët

Një listë me vende të cilat jo çdokush do të merrte guximin të shkonte, pasi këto vende jo vetëm që janë disi të çuditshme por janë edhe goxha të frikshme.

7 qytetet më të bukur në rivierën franceze

Në juglindje të Francës, brigjet e mbushur me jahte, qytezat mbi shkëmbinj dhe fshatrat e fjetur të peshkimit ngrohen nën diellin mesdhetar.

LOAD MORE POSTS