10 gjëra që duhet të bëni patjetër përpara se të hipni në avion

Ide praktike/ Cilido qoftë destinacioni i fundmë, mbërritja mund të bëhet më e butë me këto strategji përpara se të fluturosh

Çfarë janë turbulencat?

Fluturimi është një nga format më të sigurta të transportit, por nuk ndihet si e tillë kur godet një turbulencë. Por çfarë që ai “ajër i vrazhdë” që pilotët flasin vazhdimisht? Deri ku konsiderohet normal shqetësimi?

Si t’i mbijetosh një fluturimi të gjatë

Këto këshilla dhe truke do ju mbajnë të shëndetshëm edhe në udhëtimet më të gjatë.

Veshjet më të këqija për aeroport

Jemi gjithnjë në kërkim për të rafinuar më tej veshjet tona për çdo destinacion, qoftë aeroport apo zyrë. Ndërsa kemi bredhur mjaft për të pasur një ide se cila veshje bën për aeroport dhe cilat jo. Ja disa gjëra për të mësuar nga ekspertët

Burri që jeton brenda një avioni

I futur brenda pyjeve të Oregonit qëndron një Boeing 727 i rinovuar që Bruce Campbell e thërret shtëpi qysh prej 2004 –ës.

Si të transportosh pijen e preferuar në kontrollin e aeroportit

Ndërsa disa mund të zgjedhin të paguajnë çmimet e aeroporteve për pijet, ka disa mënyra dinake për të kaluar rregullat mbi lëngjet.

Butoni sekret në ndenjësen e avionit që ju jep më shumë hapësirë

A keni dëshiruar të shtypni një buton në ndenjësen e avionit, që menjëherë do ju lejonte më shumë hapësirë? Epo, mundeni. Domethënë... njëfarësoj.

Zakonet e çuditshme të VIP-ave në avion

Çfarë bëjnë për të qetësuar frikën e zakonshme ndaj fluturimit? A tremben nga mikrobet? Si e kalojnë kohën në një udhëtim të gjatë?

Icelandair prezanton të parën akullnajë fluturuese

Një fluturim në bordin e avionit frymëzuar nga akullnaja Vatnajökull

25 gjëra që pasagjerët nuk duhet t'i bëjnë, sipas stjuardesave

Nëse keni pak simpati për stjuardët e stjuardesat, që çdo ditë janë dëshmitarë të disa prej sjelljeve njerëzore më ekstreme, do të bënit një përpjekje për më të mirën. Hapi i parë është të dini çfarë po bëni gabim.

Çfarë i ndodh trupit gjatë fluturimit

Nuk keni pse e mbani mendjen te peripecitë e vogla të rrugës, por mirë është të informoheni, pikërisht për të kuptuar se ndjesitë e çuditshme që mund të keni gjatë fluturimit, janë të zakonshme. Kemi renditur 10 efekte

Arsye të çuditshme që i detyrojnë avionët të kthejnë kursin e fluturimit

Ta kthesh avionin në mes të fluturimit është ngjarje e rrallë dhe ndodh për shkak të ndonjë trysnie për shkaqe mekanike. Por ka edhe raste të paparashikueshme, jo teknologjike që i detyrojnë avionët të ndërrojnë kurs. Ja disa arsye nga më të çuditshmet!

Cila është ndenjësja më e sigurt në avion?

Vitin e kaluar TIME ka analizuar aksidentet me avionë dhe ndenjëset për të caktuar cila ndenjëse në avion është më e sigurt

9 sekrete për gjumin më të mirë në avion

Njerëzit që bien në gjumë në avion janë me fat. Shumë prej nesh nuk janë as të aftë të dremisin në pozicione kaq të parehatshme dhe në mes të të panjohurve. Ja disa truke nga udhëtarët me përvojë, që do ju tregojnë sesi të mbërrini të çlodhur mirë.

10 aeroportet me ushqimin më të mirë

Rezultatet janë bazuar në pyetësorë të kryera nga klientët ajrorë të 106 kombësive të ndryshme. Këtu janë 10 aeroportet më të mirë për të shijuar një vakt para fluturimit tuaj të ardhshëm.

Si të mos i humbisni valixhet në aeroport!

Humbja e bagazheve është një makth për çdo turist. Megjithatë, nëse mësoni këto sekrete të vogla do t’i shmangeni njëherë e mirë këtij problemi!

Si ta mposhtni frikën nga fluturimi

Keni frikë nga fluturimi? Sa herë që hipni në aeroplan duhet që të kryqëzoni gishtërinjtë? Në të vërtetë, matematika, statistika dhe teknologjia na thonë se avioni është mjeti më i sigurt i transportit. Ja gjërat që duhet të dini për të larguar frikën nga fluturimi.

Foto të mrekullueshme të avionëve që fluturojnë rreth diellit dhe hënës

Marrëdhënia e njeriut me hapësirën ka frymëzuar veprën e fotografit Sebastien Lebrigand.

Ja çfarë të bësh kur të kap ankthi nga turbulenca

Një truk për t’u përballur me frikën ndaj turbulencave

Je shtatzënë dhe udhëton me avion?! Ja disa këshilla për t'u ndjekur!

Para se të fluturoni duhet të informoheni në lidhje me certifikatën mjekësore që kërkon kompania ajrore. Disa e kërkojnë atë në muajin e 7-të, disa në muajin e 5-të dhe në vazhdim, për t’ja kërkuar më pas atë gjinekologut tuaj. Gjithsesi këshilla jonë do të ishte të evitonit fluturimet e gjata!

Jewel;Njihuni me aeroportin më madhështor në botë

Me një kopsht pesë katësh, labirint të gjelbër, re të simuluara, rrjeta për të kërcyer, ujëvarë gjigante dhe tuba rrëshqitës, Jewel do të ndihmojë shumë udhëtarë jo vetëm të entuziasmohen, por ta bëjnë Changi-n një destinacion më vete.

Ja pse avionët nuk mund të nisen kur është shumë nxehtë

Anulimet e fluturimeve për shkak të motit ndodhin shpesh. Por kur ka qenë hera e fundit që keni dëgjuar që një linjë ajrore të anulojë një fluturim për shkak se është shumë nxehtë?

Anne; kapitenia më e re e një Boeing 777

Pasi bëri edhe më shumë trajnime për vite, këtë herë në Londër, dhe filloi të fluturonte me Boeing 777, përfundimisht u bë kapitene e avionit fluturues të Air India. Në moshën 30-vjeçare, Anne është kapitenia më e re femër e Boeing 777.

Ja pse duhet të fluturoni me një top tenisi me vete

Rrotulloheni nëpër shpatulla, shpinë, këmbë dhe vithe që të ndihmoni ...

Fotot e pilotit që do ju lënë pa frymë

Nga stuhitë madhështore te shkreptimat, fotot që ai shkrep janë të mrekullueshme. Hidhuni një sy udhëtimeve të tij, përmes këtyre fotove!

7 këshilla për fluturimin ideal, që shumë udhëtarë nuk i dinë

Avionët janë një nga format më moderne të transportit dhe nuk është habi që shumë njerëz që i përdorin nuk i njohin veçantitë e tyre. Ja disa këshilla të rëndësishme kur udhëton në rrugë ajrore që mund t’ju ndihmojnë për ta bërë udhëtimin më të rehatshëm

Si të shmangësh mpiksjen e gjakut kur fluturon

Kërko ndihmë nëse vëren fryrje të pazakontë apo të zgjatur në krah apo këmbë, dhimbje të pashpjegueshme apo ndjeshmëri, lëkurë që është më e ngrohtë apo më e kuqe se pjesa tjetër e trupit, pasi këto janë simptomat më të zakonshme të trombozës së thellë të venave.

7 zakone udhëtimi që fluturuesit e shpeshtë nuk i shkelin kurrë

Ja ç’duhet të dish për të fluturuar si një profesionist në epokën e radhëve të gjata të kontrollit në aeroport!

Ja kush është aeroporti më i ngarkuar në Europë!

Çdo vit, Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve për Europën, mbledh të dhëna mbi aeroportet nëpër kontinent...

Aeroporti më i madh në botë do të hapet më 2019 –ën

Arkitektja e Ndërtesës së Terminalit të Aeroportit të Ri të Pekinit është e famshmja Zaha Hadid.

15 gabime që bëjnë ata që fluturojnë për herë të parë

Ja disa gabime të zakonshme që bëjnë vazhdimisht udhëtarët rishtarë. Por fatmirësisht, me t’u njohur me këto gabime, bëhet e thjeshtë për t’i shmangur.

Mund të shpëtosh jetë duke marrë një valixhe më shumë...

Pasagjerët që udhëtojnë vetëm me çanta dore mund të ketë një motiv të ri, bamirësie, për të rishqyrtuar preferencat e tyre.

Fluturimi më i shkurtër ndërkombëtar zgjat 8 minuta

Fluturimi ka thyer rekordin e mëparshëm që kishte zgjatur 10 minuta

Keni harruar diçka në valixhe? Tani mund t'i blini te makinetat në aeroport

Uniqlo hap makineri shitjeje me artikuj që mund tëkeni harruar t’i merrni në valixhe

8 gjëra që duhet t’i shmangni gjatë fluturimit

Disa këshilla nga punonjës të ekuipazhit apo udhëtarë me eksperiencë se çfarë nuk duhet të vishni në avion. Lexoni dhe zbuloni se cilat veshje mund ta ndalin udhëtimin tuaj në derën e avionit!

Pilotët zbulojnë 16 sekrete që do ju ndihmojnë të bëheni ekspert në fluturim

Ja disa rrëfime nga anëtarë të ekuipazhit nga linja të ndryshme ajrore dhe dëshirojmë t’i ndajjmë me ju përpara se të niseni për udhëtimin e radhës.

10 Sekrete stjuardesash që pasagjerët nuk i dinë

Ju sjellim dhjetë këshilla nga ekuipazhe të fluturimit sesi të merrni komoditetin maksimal nga çdo fluturim.

LOAD MORE POSTS