Guidë në Paris/ Si ta bësh tëndin Qytetin e Dritave

Edhe pse destinacion për miliona njerëz çdo vit, kryeqyteti francez ende ka shumë sekrete të fshehura për të ofruar

Festivali i luleve në Japoni, një përrallë

Deri në fund të majit, do të lulëzojë në lule të vogla rozë, të bardha, të kuqe, ose vjollcë që ngjajnë me lulet e qershisë

Derinkuyu; Mirësevini në qytetin e nëndheshëm!

Derinkuyu mund të strehonte rreth 20 mijë njerëz. Për qindra vite, kur pushtuesit vinin në rajonin e Kapadokisë, banorët tërhiqeshin në një qytetet të madh të nëndheshëm, duke marrë me vete sendet dhe bagëtinë, e mbyllnin hyrjen me gurë të mëdhenj dhe jetonin aty derisa të kalonte kërcënimi.

Zemra e Portugalisë; Lisbona dhe Porto

Portugalia me ngjyrat, aroma, shijet dhe njerëzit miqësorë të bën për vete menjëherë

Ç’të bësh në Pragë

I njohur si Qyteti i Njëqind Majave, Praga i tundon udhëtarët me sharmin e pazakontë dhe arkitekturën mbresëlënëse: kryeqyteti i Republikës Çeke është shtëpi e kishave rrëzëllitëse, parqeve të gjelbëruara dhe një përzierje e dizajnit italian, çek e gjerman.

Përralla me mbretër dhe kështjella

Kështjellat që pikëzojnë peizazhin europian janë secila të denja për përrallën e tyre. Këto struktura madhështore u kanë mbijetuar luftërave, zjarreve, dhjetëra brezave dhe i kanë rezistuar testit të kohës. Nga ishujt grekë te shkëmbinjtë e thepisur të Skocisë, secila kështjellë sjell me vete qindra vite histori njerëzore,

Ky qytet antik në Arabi Saudite është një mrekulli arkeologjike

Ndërtuar në shekullin e parë Para Krishtit, Mada'in Saleh, e njohur si Hegra për Nabateanët, ka varre me përmasa monumentale gdhendur në faqe të shkëmbinjve, të ngjashme me ato të Petras. UNESCO e ka emëruar si një trashëgimi botërore,

Islandë; një hotel për të fjetur nën yje

Nëse ju bie rruga nga Islanda, përse të mos e kaloni natën brenda një flluske në mes të një pylli. Mund të jetë një nga gjërat më të hatashme që keni bërë

Ky është qyteti më miqësor në botë

Nuk është habi se ajo që njihet në të gjithë vendin si qyteti “më irlandez” është votuar gjithashtu si më miqësori në botë. Galway, i cili shërben si një destinacion pushimi në rajonin e ashpër të Connemara-s, i bën turistët të ndihen të mirëseardhur me një përzierje gazmendi dhe muzike, trashëgimie dhe historie.

Austria ka një liqen magjik që “zhduket” në dimër

Në të njëjtën periudhë, çdo vit, tejmbushet deri në shtatë herë më shumë se thellësia e vet dhe më pas thuajse zhduket krejt. Grüner See, që përkthehet ndryshe Liqeni i Gjelbër, është i vendosur në malet Hochschëab të Styria-s, në Austri, pranë fshatit Tragöess

Tajlandë, një darkë ‘shpellare’

Një shpellë gëlqerore në Krabi të Tajlandës brenda së cilës është improvizuar një restorant...

11 fakte befasuese rreth Madridit

Madridi është qyteti që di mirë si të jetojë. Është një qytet që ofron arkitekturë të mahnitshme, galeri të klasit të parë, plot histori, ushqim të mrekullueshëm dhe jetë nate legjendare. Nëse jeni të interesuar për këto, nuk ka dyshim që do të bini në dashuri me Madridin.

21 të vërteta epike për Islandën

Me vullkane, akullnaja, ujëvara, gejzerë dhe liqene, Islanda ka një peizazh që është si kurrkund në planet.

12 fakte rreth Stambollit

Qyteti më i madh në Turqi nuk është vetëm një nga më popullorët për vendasit, por një destinacion i preferuar për turistët ndërkombëtarë. Vizitorët do të gjejnë një përzierje të historisë Lindore dhe Perëndimore të shtrirë në 2 mijë vjet të një qytet që është sa antik aq edhe modern. Ja 12 fakte interesantë për të të ndihmuar të dish diçka më shumë para se ta vizitosh Stambollin.

Rio de Janeiro; Në mbretërinë e rërës së bardhë

Lartësi marramendëse, plazhe me rërë të bardhë dhe jetë e gjallë qyteti: Kur viziton Rio de Janeiro-n , është e lehtë të shohësh sesi pamjet mbresëlënëse si statuja Cristo Redentor dhe më pak e njohura si Escadaria Selarón, e bëjnë një vend ideal për pushime dhe një destinacion në listën e dëshirave

Festivali i mahnitshëm i luleve për të cilin nuk kishit dëgjuar

Edicioni i 11-të i Festivalit Ndërkombëtar të Luleve të Egra, që mbahet në Parkun Kombëtar të Triglavit në rajonin Bohinj të Sllovenisë, është votuar një prej festivaleve më të mirë të Europës.

Sintra, Muza e shkrimtarëve

Sintra, e cila është monument kulture e shpallur nga UNESCO, fsheh mistere dhe bukuri që vetëm në botën e përrallave keni takuar.Janë të shumtë vizitorët që mbërrijnë aty dhe shuajnë kuriozitetin e tyre rreth mistikës së këtij qyteti.

Jemen, mrekullia e Urës së psherëtimës

E ndërtuar në fillim të shekullit të 17-të, e fshehur në mes dy shkëmbinjve, kjo urë ka shërbyer si vijë e fundit e rezistencës ndaj pushtuesve

Zero yje; një hotel pa mure në Zvicër

Kjo dhomë në një hotel zviceran nuk ka mure, por kjo është gjë e mirë

Ka një plazh në Meksikë krejt të fshehur brenda një shpelle

Plazhi është në Islas Marietas, në gjirin e Puerto Vallarta në pjesën perëndimore të Meksikës. Për të mbërritur atje, vizitorët duhet të bëjnë një udhëtim me varkë që zgjat një orë. Me të arritur në ishull, mund të notojnë ose rremojnë në ujërat e Paqësorit për të arritur tek rëra.

Pse njerëzit po mësyjnë drejt kësaj ujëvare në Kroaci

Është bërë aq popullor sa zyrtarët e parkut kanë limituar numrin e turistëve që mund ta vizitojnë.

Tohoku, një përrallë japoneze

Kur vjen fjala për bukuritë natyrore të Tokios, dihet që në krye është Tohoku.

Ky ishull tropikal është i mbushur me qenushë që mund t’i adoptoni

Një ishull i mbushur me qenushë është pak a shumë një copë parajse. Por fatmirësisht është edhe realitet.

Ata që kërkojnë t’i shtojnë dridhma jetës duhet të vizitojnë këtë urë në Kinë

Ura prej druri, litari dhe teli qëndron mbi 121 metra mbi një liqen dhe sipas shangaistëve, lëkundet edhe kur nuk ka erë.

10 gjëra që nuk i dinit për Detin e Vdekur

Deti i Vdekur në fakt është liqen që ndodhet në Lindjen e Afërme por shpeshherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i kripur në botë.

Ju që dashuroni librat: Ky hotel në një qytet 700 -vjeçar duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve

Nëse do të ekzistonte ndonjë restorant që do ju llastonte për një darkë solo, konsderojeni një libër të mirë si shoqëruesi i përsosur.

Universal Studios; një udhëtim fantastik në Hollywood

Sigurisht Los Anxhelosi ka plazhe, male dhe shumë muze, por gjithashtu është vendi ku mund të fluturosh me fshesë në krah të Harry Potter-it, të bësh një aventurë me Homer Simpson, dhe të përqafosh një Minion në jetën e vërtetë. Ja pse duhet ta marrësh në konsideratë një udhëtim të tillë!

A është ky restoranti më i bukur në botë?

Shkëlqimi i Instagramit ka sjellë madje edhe më shumë rëndësi në mjediset e restoranteve. Dhe kur udhëton, do vetëm të marrësh kohë për të darkuar në pikat e njohura. Nëse e gjeni veten në Londër, shtoni restorantin më të bukur në listën tuaj: German Gymnasium.

Laguna e kuqe në Bolivi

Algat e kuqe dhe mikroorganizmat e tjerë i japin liqenit një ngjyrë portokalli-kuqe, ndërsa ishujt e vegjël të kripës së bardhë të kristaltë, e cila quhet boraks, krijojnë një kontrast të përsosur dhe idilik.

Majorka, një ishull, 300 plazhe

Det, diell, por edhe zona të jashtëzakonshme natyrore të mbrojtura dhe një pasuri e rëndësishme kulturore

Ky fshat në Zvicër i ndalon fotografitë, ja përse!

Ekziston një fshat turistik në Zvicër i cili nuk lejon fotot. Atyre u kërkohet të shikojnë nga afër bukuritë e këtij vendi, pa shkrepur imazhe të cilat do t’i postojnë në rrjetet sociale.

Plazhet unikë me rërë pink në Ishullin Harbor, Bahamas

Gjëja më befasuese është një rrip i gjatë prej 5 kilometrash prej rëre ngjyrë rozë. Kjo e bën një nga plazhet më të pazakonta në botë.

10 foto të peizazheve më të bukura në botë që do ju lënë pa frymë

Libri i ri i National Geographic, i çon lexuesit në një udhëtim spektakolar me pamje madhështore.

10 Muzetë më të famshëm në Botë

Por cilët janë më të preferuarit? Themed Entertainment Association kohët e fundit ka nxjerrë shifrat e veta për muzetë më të vizituar të vitit. Lexoni!

Palawan, ishulli më i bukur në botë

Dhe një parajsë për ekskursionet dhe zhytjet

Huacachina, oazi i Perusë

Është një qytet i mrekullueshëm që lulëzon në një prej vendeve më të thata në tokë.

Njihuni me plazhet më të rrezikshëm në botë

Natyra fsheh surpriza të pafundme rreth saj. Në çdo vend të botës, mund të magjepsesh nga bukuria e natyrës, por disa prej tyre nuk na ofrojnë qetësi. Përkundrazi, këto vende mund të fshehin rreth vetes rreziqe të frikshme. Ju prezantojmë me plazhet më të frikshme në botë, ku ju nuk duhet të shkoni atje, pavarësisht se mund të josheni nga pamja e bukur e tyre.

Ja pse Izraeli duhet të jetë destinacioni juaj i radhës !

Me historinë e lashtë dhe kulturën vibrante, Izraeli është një arratisje unike për udhëtarët.

Shkëmbi i guximtarëve apo i të çmendurve ?

Është ngjitja më unike në botë, për turistët të cilët kanë guximin të qëndrojnë në skaj të këtij shkëmbi shumë të hollë, për të bërë foto.

Shtegu më i rrezikshëm në botë hapet sërish për vizitorët

Ata që janë në kërkim të drithmave mund të shijojnë edhe një sezon tjetër në Caminito del Rey.

Yucatán; Gropat me ujë të shenjtë

Vetëm pak kilometra larg nga Valladolid-i, në gadishullin Yucatan gjendet një peizazh plot me gropa natyrore të madhësive të ndryshme, që çojnë tek uji i kthjellët nëntokësor, me ngjyrë të bruztë, të cilin dikur banorët e fisit Maja e konsideronin të shenjtë.

Një tjetër mrekulli luksi në Dubai

Një fshat me vila nën ujore, të cilët do të ofrojnë një pamje magjepsëse të Gjirit Persik.

Zhangjiajie; Vendi që frymëzoi peizazhin e filmit Avatar

Zhangjiajie është i famshëm për majat e larta, burimet e pastra, pyjet e dendur dhe shpellat e mëdha karstike. Zhangjiajie është i famshëm për majat e larta, burimet e pastra, pyjet e dendur dhe shpellat e mëdha karstike.

17 bare që nuk do i harroni kurrë

Këto bare dhe lokale përfshijnë gjithçka ; nga një shpellë miliona vjeçare te një që i servir koktejet bazuar në parfumet tuaja të preferuara.

Në mbretërinë e pyjeve norvegjeze

Nëse jeni një njeri që adhuroni udhëtimet dhe vendet e veçanta , larg nga zhurmat e qytetit Norvegjia është një vend ideal

Vietnam; Shpella nëntokësore, portë drejt një bote të re

Nëse doni një përvojë të papërsëritshme dhe të pangjashme me të tjera, sigurohuni ta vizitoni këtë shpellë. Duhet të jetë në listën tuaj.

Nju Jork; sharm viktorian në një bar kushtuar Oscar Wilde

Ky bar ka një përzgjedhje prej më shumë se 300 alkoolesh, 32 birrash, artefakte antike, një hapësirë private për evente dhe kokteje të famshme si “50 hijet e Dorian Gray" apo "Elikziri i fuqishëm Oscar Wilde”

Yjet zbresin në plazh

Plazhi në zonën e Okinawa-së, Japoni, ka tërhequr vëmendjen e shumë turistëve në botë. Kokrrat e rërës janë në formën e yjeve, duke e kthyer plazhin në një vend unik

Ishulli Lord Howe, bukuria e jashtëzakonshme e natyrës

Arsyeja e vërtetë pse Ishulli Lord Howe mund të renditet në Trashëgiminë Botërore është bukuria e pabesueshme e natyrës, gjeologjia e jashtëzakonshme dhe koleksioni i rrallë i shpendëve dhe jetës ujore.

Zvicër; Chateau De Chillon, një përrallë buzë liqenit

Përveç Alpeve, Zvicra ka atraksione befasuese me ndërtesa historike që do e bënin përvojën e pushimeve mjaft të këndshme.

13 monumente historike të mistershme

Shkencëtarët prej shekujsh kërkojnë përgjigjet se kush, përse dhe çka është më e rëndësishme si u ndërtuan. Ka gjithfarëlloj teorish, nga praktiket deri te jashtëtokësoret. Ja disa nga monumente të rrethuara me sharm antik dhe një hije misteri...

12 vende ku të notosh me kafshët

Takimi i afërt me kafshët e egra është një tipar i zakonshëm në listën e dëshirave të një udhëtari. Dhe nuk ka asgjë më të jashtëzakonshme apo ekzotike sesa të notosh me breshkat e gjelbra të detit, iguanat e rralla detare deri te peshkaqenët

Guva e Poezisë, një nga 10 pishinat natyrore më të bukura në botë

Guva e Poezisë është një nga pikat më të bukura turistike të Salentos, në Itali sa i përket banjave në ujëra të kristalta dhe në vende të pazakonta.

5 plazhet më të bukur në Portugali

Me afro 600 milje bregdet, nuk është habi që Portugalia ka një bollëk plazhesh të bukur. Perëndime të pabesueshme, shkëmbinj shumëngjyrësh, rërë të bardhë, ujëra të kristalta – me pak eksplorim do t’i gjeni diku nëpër breg. Ja pesë nga më të mirët!

Kjo enotekë nënujore të bën të planifikosh një udhëtim në Kroaci

Sikur të mos kishte arsye të mjaftueshme për të vizituar Kroacinë, vendi tashmë është shtëpi e një enoteke nën ujë. Dhe po, është po aq fantastike sa tingëllon.

Ja arsyet për të rënë në dashuri me Vjenën

Ka plot arsye për të rënë në dashuri me Vjenën: arkitektura madhështore, prania perandorake në rrugët e Innere Stadt (Distriktit të Parë); muzika, letërsia dhe arti.

Shtatë sekretet e Pallatit të Versajës

Si shumë pallate madhështore, ari shkëlqyer shpesh shërben për të maskuar intrigat. Kemi zbuluar disa fakte jo shumë të njohur rreth një prej pikave më të famshme në Francë.

Dhjetë nga peizazhet më mahnitës të botës

Të kundrosh një pamje të paharrueshme për të parën herë është një nga emocionet më të mëdha të udhëtimit dhe këto dhjetë peizazhe janë mes më të magjishmëve që mund të keni parë.

Ky ishull fantastik është vendi më pak i vizituar në botë dhe nuk e kuptojmë arsyen

Me plazhe të bukur, niveli i ulët i krimit dhe bukuri natyrore të shtrirë, ishulli i Tuvalusë është një arratisje ideale në Paqësorin e Jugut. Por ndryshe nga ca ishuj aty pranë, nuk është frekuentuar nga turistët.

Ky pallat i mrekullueshëm lundrues në Indi, po ju pret

Mund të rezervoni një dhomë në parajsë.

Në Afrikë, mund të flesh në një shtëpi luksoze në pemë në mes të një vullkani

Zgjohuni në qendër të një vullkani, në këtë ndërtesë të re ekologjike!

Ja çfarë u ndodh monedhave që hidhni në shatërvanë

Çfarë u ndodh monedhave që hidhni në shatërvan pasi keni shprehur një dëshirë? Përgjigja mund t’ju habisë.

Ka një hotel flluskë në vreshtat e Meksikës, ku mund të kundrosh 5 milionë yje

Mund të festosh ditëlindjen në hotel Campera, në një tendë transparente flluskë në mes të vreshtave. Ju, partneri, një shtrat shumë i rehatshëm dhe afro 5 milionë yje.

Ky qytet i humbur në Peru është edhe më i mrekullueshëm sesa Machu Picchu

Një teleferik i ri sapo është hapur në Peru, për t’i çuar vizitorët drejt në Kuelap, një nga monumentet më antikë të Amerikave.

Një guidë në banjat termale të Budapestit

Se cilën banjë termale zgjidhni është çështje shijeje dhe se çfarë kërkoni saktësisht; qoftë argëtim, kurim apo qetësim për diçka më serioze. Ja disa këshilla për t’i mbajtur mend kur vizitoni Budapestin dhe banjat termale!

Ja çfarë të shihni në akuariumin më të madh të botës

Po planifikoni një udhëtim për të parë akuariumin më të madh të botës? Do ju duhen disa ditë pushimesh ekstra, sepse mbajtësi aktual i rekordit gjendet në Kinë.

Ky është destinacioni më i frekuentuar në botë ( Jo, nuk është Parisi!)

Londër, Tokio, Paris – mund të hamendësosh se një prej këtyre tre qyteteve të famshëm do të jetë numri një për destinacionet e frekuentuara në botë, por nëse e mendove, je gabuar. Sipas një raporti të ri nga Mastercard, ka një qytet që i ka mundur të tre dhe ai është...

10 destinacionet me më shumë ngjyra të Europës

Ju ka zënë trishtimi i rëndë i udhëtimeve? Na u bashkoni në këtë xhiro ylberi nëpër disa prej vendeve me më shumë ngjyra të Europës

Tani mund të flini në shtëpinë e Pablo Escobar në Tulum, Meksikë

Fansat e serialit “Narcos” , mund të duan të rezervojnë një biletë për në Tulum, Meksikë, në një prej vilave të Pablo Escobar.

Në këtë hotel turistët flenë njëherazi në dy shtete

Hoteli Arbez me dy yje ndodhet në kufirin mes Francës dhe Zvicrës. Ka një adresë franceze dhe një zvicerane. Sapo të hyni brenda, mund të ecni nga njëri shtet në tjetrin brenda sekondave.

Në një ishull, në mes të oqeanit, ndodhet një ujëvarë nënujore...

Vetëm imagjinoni të pluskoni mbi këtë ujëvarë nënujore. Nëse kjo nuk ua ngre adrenalinën, nuk di se ç’tjetër gjë mund ta bëjë!

Filipine: Misteri i kodrave prej çokollate

Atraksioni është tamam siç tingëllon: një grup kodrash të rrumbullta, me ngjyrë kafe çokollatë gjatë sezonit të thatë, të vendosura në qendër të ishullit të vogël.

Në këto plazhe, do të gjeni rërë të gjelbër

Plazhet me rërë të bardhë gjendet lehtë, por këta të katërt, me rërë të gjelbër ofrojnë një përvojë krejt unike plazhi.

Në Turqi edhe për ski

Deti dhe rëra e kanë shndërruar Turqinë në një destinacion të preferuar për verën, por malet e larta dhe qendrat e skive moderne gjithashtu e bëjnë atë një vend ideal për të kaluar pushimet e dimrit.

10 ishujt më të bukur të botës

Një revistë e specializuar për udhëtimet ka renditur ishujt më të votuar prej lexuesve të saj. Ja cilët janë dhjetë më të mirë

7 qytete ku mund të admirosh madhështinë e artit të rrugës

Grafiti, murale, vandalizëm—arti i rrugës merr shumë emra, por një gjë që tingëllon nëpër të gjithë botën është rëndësia kulturore pas këtyre veprave të artit

I pari restorant nënujor në Europë është i frikshëm e njëherazi i mahnitshëm

“Under” do të akomodojë 80 deri 100 të ftuar, që do të hyjnë në restorant nga skaji i bregut dhe më pas do të ecin poshtë, në oqean

Afrikë; mund të flesh nën yje, brenda një foleje luksoze zogjsh

Me shumë gjasa keni pasur një dhomë hoteli me pamje, por kurrë një me pamjen nga sytë e një zogu.

Ky fshat në Zvicër është shndërruar në hotel gjigant

Corippo, që ndodhet në kantonin italishtfolës të Ticino-s, ka vetëm 13 banorë dhe për të ndaluar largimin edhe të atyre që kanë mbetur, ka vendosur të ndryshojë format...

Ja pse 2018, është vit i mirë për të vizituar këtë qytezë magjepsëse në Zvicër

Më 2018-ën, qyteti do u ofrojë vizitorëve që kalojnë natën aty një Kartë Bazeli falas, që është e mirë për transport publik falas dhe Wi-Fi, si edhe ulje të mëdha në teatro, ture rreth qytetit dhe të tjera.

Këto mrekulli natyrore nuk ekzistojnë më

Forcat e natyrës dhe ato të dorës së njeriut vazhdojnë të riformësojnë peizazhet e planetit Tokë

Ku ta gjesh vendin më të qetë në botë

Është aq i heshtur, sa i tremb vizitorët...

Po divorcohesh? Kjo Spa ofron një arratisje fundjave për ty

Divorci është ngjarje stresuese në jetën e njeriut. Sipas shkallës së stresit Holmes-Rahe, e cila mat ngarkesën e stresit që mban një person dhe sa gjasa ka të prekë shëndetin fizik, divorci renditet i dyti-direkt pas vdekjes së një bashkëshorti – mes faktorëve më të lartë stresues që një njeri përballon.

Sauna suedeze brenda vezës së artë ka shkuar në Paris

Parisianët do të mund të shijojnë së shpejti eksperiencën ekstravagante të spa-së brenda një veze.

Shteti që liron njerëzimin nga politikanët

Shteti i parë lundrues në botë do të jetë në Oqeanin Paqësor në ishullin e Tahitit në vitin 2020.

Ja ç’do të gjeni brenda parkut ushqimor të Italisë, që sapo është çelur

Vendi më i lumtur në tokë sapo ka ndryshuar pozicion. Parku i ushqimit në Itali, i përkushtuar të edukojë vizitorët me prodhimin e ushqimeve italiane u çel ditën e djeshme.

Aleksandria, joshja antike e Egjiptit

Mrekullitë e botës antike dhe mesjetare, por edhe plazhet e shumtë dhe çmimet e përballueshme e bëjnë Aleksandrinë qytet shumë të vizituar nga turistët...

Arnavutkoy; Një shëtitje në lagjen shqiptare të Stambollit

Besohet se emri i kësaj lagjeje të jetë vënë në bazë të ushtarëve shqiptarë, të cilët thuhet se kanë luftuar në krah të Sulltanit në betejën për Çlirimin e Stambollit, familjet e të cilëve u vendosën aty pas marrjes së qytetit nga ana e turqve.

10 gjëra që duhet t’i bëni në Meksikë

Ndiqni gjurmët e aztekëve, admironi artin e Frida Kahlos dhe përjetoni tradita shekullore gjatë Ditës së të Vdekurve.

Ja cili është vendi më pak i vizituar në Europë!

Është gjithashtu një nga shtetet më të vjetër dhe më të vegjël në botë

Pse është e jashtëligjshme të bësh fotografi në Kullën Eiffel gjatë natës

Pra je në Paris dhe sigurisht do të duash të shohësh spektaklin e dritave çdo natë në Kullën Eiffel. Ndërsa ulësh nën ndërtesën e famshme mendon me vete “Duhet të shkrep një foto dhe ta ndaj në rrjetet sociale që ta kujtoj përgjithmonë.” Por, prit, mbase nuk duhet.

Shanghai Tower, kulla më e lartë e artit në botë

Ndërtesa 632 metra e lartë është hapësira më e lartë e artit në botë. Ajo ka 126 kate e dizenjuar edhe si një ambient për vizitorët për të parë të gjithë Shanghain.

Më shumë se gjysma e këtij vendi besojnë tek Elfët

Me të vërtetë. Duket se elfëve u shkon shumë për shtat peizazhi si i tjetër bote i Islandës.

Mrekullitë antike të Indisë

Për të vizituar Taj Mahal koha më e përshtatshme janë muajt nga tetori në Mars.

Kanadaja, destinacioni më i mirë i 2017 –ës

Kështu Kanadaja është zgjedhur si destinacioni i vitit 2017 nga revista Travel+ Leisure. Nën fjalët tolerancë dhe shpresë, revista prestigjioze thotë se është kombi për të cilin ekspertët e udhëtimit nuk kanë kritika dhe se ka një ndikim të madh në rang global.

12 qytetet më të pazakontë në botë

Çdo qytet në botë është unik, por disa specie janë aq të rralla sa është e vështirë të besohet se ekzistojnë vërtet. Ja qytetet më të çuditshëm në planetin tonë. Disa prej tyre ia vlen të vizitohen në një fundjavë të gjatë

Kopshtet më piktoreske të Europës

Kopshtet e Europës janë aty ku natyra, historia dhe arti përzihen bashkë. Këta janë më të mirët e kontinentit

Ky plazh në Holandë ka nisur festën që zgjat 1 vit

Nuk ka festë si një festë një vjeçare në plazh sepse nuk do të ndalet…deri vitin tjetër.

LOAD MORE POSTS