7 hapa që në valixhe mos të mungojë asgje

Gjithmonë zbuloni se keni harruar gjëra në shtëpi?! Ja si t'ja dilni herës tjetër

7 sekrete të njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Të sëmuresh nuk është kurrë qejf, por ndonjëherë është e paevitueshme. Dhe ndërsa udhëtimet të bëjnë mirë për shëndetin mendor, mund të të ekspozojnë me shumë baktere (po shohim tek tryeza-tabaka e avionit) Pra, si mund ta mbrosh veten? Ja disa sekrete të njerëzve që nuk sëmuren kurrë.

Çiftet që udhëtojnë bashkë bëjnë seks më të mirë

Udhëtimi është mënyra për të mbajtur gjallë romancën. Studimet thonë se çiftet që udhëtojnë bashkë kanë jetë më të mira seksuale se ata që zgjedhin të qëndrojnë në një vend...

Mënyra gjeniale për të bërë gati valixhet

Ata që bëhen gati në minutën e fundit zakonisht e teprojnë, sidomos kur bëjnë valixhe familjare. Mund ta kthesh procesin në favor, duke implementuar një strategji. Ja sesi ta bësh detyrën e lehtë dhe të reduktosh rrezikun se po harron diçka thelbësore!

Ja sesi gratë e hatashme i paketojnë këpucët

Herës tjetër kur të bëni gati çantën, merrni një këllëf të vjetër jastëku, futini brenda këpucët, mbylleni grykën me një nyjë dhe ...

Studimet zbulojnë se udhëtimet sjellin përfitime në shëndet

Nëse doni të jeni më i shëndetshëm, bëni më shumë pushime dhe jetoni pranë një parku të madh, kështu thonë të paktën dy studime të ndryshme

Punët më të mira për njerëzit që duan të udhëtojnë botën

Nuk ke pse i kufizon aventurat në standardin e dy javëve të pushimeve. Tani, më shumë se kurrë, mund ta sigurosh jetesën duke bredhur botën.

Çfarë të bësh kur të bllokohen veshët në avion

Mos lejo që dhimbja dhe bezdia e veshëve të të shkatërrojë fluturimin!

Pse duhet t’i shpenzoni paratë për udhëtime

Duhet t’i shpenzojmë paratë në përvoja si udhëtimi në vend që të blejmë një makinë të re. Përvojat mund të ofrojnë një jetë plot kujtime të bukura. Gjërat që përftojmë në jetë, nga ana tjetër, shpejt bëhen familjare dhe harrohen. Ja disa arsye pse duhet të shpenzoni paratë për udhëtime !

8 arsye për të ndërmarrë një tur

Të organizosh një aventurë udhëtimi të patëmetë kërkon shumë zgjedhje. Për ata që e kanë për herë të parë kjo mund të jetë pak frikësuese. Të vendosësh ku të shkosh, si të mbërrish, në cilën anë të qytetit të qëndrosh dhe sa para duhet të marrësh me vete, mund të jenë shumë mendime në kokë. Por mos u frikësoni! Mund t’i merrni vendimet më lehtë nëse ndërmerrni një tur. Pjesa më e vështirë është cilin tur të zgjidhni.

Karakteristikat e një shoku të mirë udhëtimi

Shoku i duhur i udhëtimit mund të ndikojë në përvojën që keni dhe madje të ndikojë opinionin tuaj për vetë destinacionin. Ka histori të miqve të mirë që udhëtojnë jashtë vendit bashkë, por për t’u kthyer në shtëpi e për të mos folur kurrë më me gojë apo marrëdhënie që shtyhen deri në limite. Ja një listë cilësish për të gjetur shokun më të mirë të udhëtimit:

Si të kurseni për të udhëtuar

Pra dëshironi të udhëtoni, por nuk keni para të kursyera për t’u nisur? Me një ndryshim në stilin e jetesës dhe zgjedhje, do të jeni të aftë t’i bëni ëndrrat tuaja realitet menjëherë. Ja disa këshilla si të shkurtoni shpenzimet dhe të kurseni para për udhëtim.

9 qytet më të mirë për të jetuar, kur nuk ke punë të garantuar

Platforma holandeze për punët freelance, Hoofdkraan.nl, ka publikuar një raport që tregon qytetet më të mirë në botë për të punuar si freelancer, nisur nga 23 faktorë në 117qytete.

Si të paguhesh për të udhëtuar botën

Mund të sigurosh jetesën dhe të udhëtosh njëkohësisht...

Përse njerëzit inteligjentë mund ta shijojnë më shumë një udhëtim solo

Nëse preferon të udhëtosh vetëm në vend që të jesh pjesë e ndonjë grupi, mund të ndodhë për shkak se je shumë inteligjent...

5 arsye pse të udhëtosh të bën më të suksesshëm

Udhëtimi është fatal për paragjykimin, fanatizmin dhe mendjen e ngushtë...Pamje të gjera, të plota e bamirëse të njerëzve dhe gjërave nuk mund të gjallojnë në një qosh të vogël të tokës gjatë gjithë jetës

13 shenja që ke lindur për të udhëtuar

Shumë prej nesh adhurojnë të vizitojnë vende të reja dhe të provojnë gjëra të reja herë pas here, por disa prej nesh kanë lindur vetëm për të udhëtuar. A jeni një prej tyre? Ja 13 shenja si ta dalloni nëse keni lindur një udhëtar/e!

Shkenca tregon sesi një shëtitje në plazh jua ndryshon trurin

Mendjet tonë shkojnë në një hapësirë çlodhëse thuajse hipnotike falë aromave qetësuese dhe tingujve në ujë. Studiuesit i referohen kësaj si hapësira blu.

6 Mësime të vyera që nxirrni nga udhëtimet

Thonë se jeta është një libër dhe ata që nuk udhëtojnë lexojnë vetëm një faqe. Është e vërtetë, ka shumë gjëra për të mësuar përmes udhëtimit nëpër botën kaotike.

Sa gjatë na mbajnë pushimet larg stresit?

Nëse gjatë pushimeve ju bëni edhe meditim, përfitimet për shëndetin janë shumë herë më të mëdha.

Një aplikacion që ndihmon të planifikoni pushimet???

Është e mundur të vazhdohet të shfletohen opsione derisa aplikacioni ngec mbi një itinerar që duket i mirë.

Doni të dini sekretin e lumturisë? Udhëtoni!

Pavarësisht llojit të pushimeve, e vërteta është që të udhëtuarit na bën të lumtur!

Merr më të mirën nga çdo hotel duke bërë këtë

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se hotelet kanë çfarë ju nevojitet, por njerëzit shpesh nuk i kërkojnë

Pse duhet të mendohesh dy herë përpara se të porositësh kafe apo çaj në avion

Mund të mos jua thonë, por ka disa gjëra që udhëtarët e avionëve nuk duhet t'i pinë në fluturim.

Pas pushimeve?! Do na duhen ca pushime për të marrë veten ...

Pas pushimeve një pjesë e madhe e njerëzve ndihen keq, madje u duhen disa ditë për të marrë veten dhe për t’iu rikthyer normalitetit.

Udhëtimi jua bën jetën më të mirë

Udhëtimi mund t’ju ndryshojë për mirë. Ju hap sytë, ju bën më të përulur dhe ju bën ta shihni botën me sy të tjerë. Asgjë nga këto nuk arrihet duke parë nga shtëpia.

Sindroma e Wanderlust: sëmundja e atyre që kanë lindur për të udhëtuar

Është aty prej të gjitha kohërave. Ke lindur, me atë dëshirë për të përshkuar shtete, kontintente, oqeane dhe male dhe për të thënë, një ditë, se ke parë gjithçka, botën.

6 gjëra origjinale që njerëzit e suksesshëm bëjnë gjatë Verës

Si i kalojnë muajt e verës njerëzit e suksesshëm dhe sesi mund të mësojmë edhe ne të zakonshmit. Lexoni për të mësuar se çfarë duhet të bëni këtë fundjavë!

Çfarë suvenirësh të merrni nga çdo vend i Europës

Disa nga suveniret klasike janë verëra, vajra, enë poçarie, alkoole dhe likere, shumica që nuk mund të merren në bagazhet e dorës për shkak të kufizimeve nga linjat ajrore.Për ta luftuar këtë problem, Business Insider UK ka përpiluar një listë me suveniret më të mirë që mund të merrni nga çdo vend i Europës, të cilët përkojnë me rregullat e bagazheve të dorës.

Qytetet më të mira në botë për të bërë pazar

Më poshtë kemi renditur listën e të gjitha qyteteve të botës që vizitohen edhe për të bërë shooping.

Shenja e horoskopit na tregon pushimet ideale

Pushimet tuaja verore mund të jenë shumë të shkurtra, ose mund të mos keni mundësinë të bëni atë që doni, duke i zgjatur deri në vjeshtë. Por llojin e pushimeve, pse jo edhe destinacionin konsultojeni me yjet.

Si të jesh online nëpër aeroportet e botës

Kjo hartë ka informacion rreth Wifi për aeroportet në të gjithë botën

Ky aplikacion do ju tregojë çfarë të merrni në valixhe në udhëtimin e radhës

Një aplikacion falas e gjithashtu një website që i ndihmon njerëzit të përkufizojnë saktë se çfarë u nevojitet për udhëtimin e radhës

CEO –ja i hoteleve Marriott, zbulon të parën gjë që duhet të bëni në një dhomë hoteli

Në një intervistë me Business Insider, Sorenson ka ndarë disa këshilla vetjake udhëtimi. Merreni në konsideratë se ai udhëton afro 200 ditë të vitit, kështu që ia vlen t’ia vësh veshin.

Arsyeja shkencore se pse doni aq shumë të udhëtoni

Ajo dëshirë për të bredhur botën mund të jetë e trashëguar në gjene.

4 raste kur nuk duhet t’i kurseni paratë gjatë udhëtimeve

Kur vjen puna te koha e udhëtimit, synimi nuk duhet të jetë gjithnjë kursimi i parave. Në vend të kësaj fokusoheni te efikasiteti. Nëse mund ta përdorni kohën në mënyrë të mençur sa edhe paratë e pushimeve, do të keni një përvojë më të kënaqshme në përgjithësi.

Zbuloni traditat e zgjatjes së jetës të këtij ishulli të largët grek

Përse ky ishull në Greqi ka një nga normat më të larta të jetëgjatësisë në botë? Zbuloni sesi traditat e ruajtjes na çojnë në një jetë më të gjatë!

Sa rrëmujë duhet ta lësh dhomën e hotelit?

Sa bakshish të lëmë në hotele dhe deri në ç'masë cilësohet e pranueshme rrëmuja në dhomë?

Gjysma e çifteve të martuar kanë të njëjtin diskutim ndërsa janë me pushime

Sipas një anketimi, gjysma e çifteve të martuar gjatë pushimeve debatojnë rreth punës.

15 arsye për të udhëtuar përpara se të mbushni 30-vjeç

Të njëzetat mund të jenë dekada më përmbushëse në jetë për të udhëtuar.

Këshilla praktike gjatë udhëtimit

Ja disa këshilla praktike që duhet të ndiqni kur të udhëtoni

Arsyeja shkencore se pse duhet të bëni pushime në plazh

Bëjeni udhëtimin e radhës pranë ujit!

Je me humor të keq? Rezervo menjëherë ca pushime!

E thotë shkenca: Moti i keq ju bën me humor të keq.

Ja në cilët qytete do të donin të jetonin njerëzit nën 30 vjeç

Renditja shqyrtoi elementë si kostoja e jetesës, aksesi në transport publik dhe mundësitë e punësimit.

Të udhëtosh me fëmijë: 10 këshilla ekspertësh për një nënë udhëtare

Pra si ta bëjmë të lumtur? Duke përdorur këto truke që kemi mësuar gjatë rrugës.

5 mënyra sesi Vip-at ruajnë formën gjatë udhëtimit

Të jesh në formë të mirë ndërsa udhëton nuk është aq e vështirë sa duket: nuk të duhet një palestër fantastike apo shumë kohë e lirë. Synimi i trajnerit të vipave Harley Pasternak është ta bëjë stërvitjen shumë të thjeshtë për klientët e tij shumë të angazhuar, ndaj rutina e tij është ideale për këdo që është në ngut.

Emra fëmijësh frymëzuar nga vende rreth botës

Nëse keni udhëtuar në ndonjë vend ku kultura dhe stili i jetës ju janë dukur të bukur, atëherë mund ta konsideroni ta pagëzoni të voglin apo të voglën tuaj sipas tyre. Ka plot emra që evokojnë femininitet dhe hijeshi nga të shtatë kontinentet.

25 pasaportat më të pushtetshme në botë

Për të hyrë në 25 –shen më të mirë, një vend duhet të renditet të paktën i shtati si më i pushtetshmi.

Ja sa të gjata duhet të jenë pushimet, sipas shkencës

Si kanë vërejtur kërkuesit, një pushues do të ndjejë rritje të lumturisë pas ditëve të para të pushimeve, duke arritur majat në ditën e...

Ja sesi mosha na përcakton zakonet e udhëtimit

Mosha juaj ka gjasa të përcaktojë edhe stilin tuaj të udhëtimit, sipas një kërkimi të ri shkencor nga Expedia.

17 marifete për të mjeshtëruar udhëtimin vetëm

Cilido qoftë motivi që udhëton vetëm, ja disa këshilla dhe marifete të cilat duhet t’i dish

Katër kufij udhëtimi që nuk i kishe menduar kurrë se do i ndërtoje

Udhëtojmë dhe duam të njohim njerëz të rinj, të respektojmë kultura të reja dhe të provojmë eksperienca të reja, por ka një dallim mes kësaj dhe të marrit pjesë në gjëra që të bëjnë të ndihesh jo rehat...

Ja si të shmangni rrudhosjen e rrobave gjatë paketimit të valixhes

Sipas ekspertëve të paketimit, as palosja në formë kuadrati, as ajo në formë ruloni, nuk garanton një rezultat pa rrudha, në rast se rrobat palosen secila më vete. Sekreti qëndron në mënyrën e renditjes njëra mbi tjetrën dhe të krijimit të asaj që ata e quajnë “qendra”. Le ta shpjegojmë më konkretisht:

Arsyeja e vërtetë pse hotelet përdorin çarçafë të bardhë

Një nga pjesët më të mira të të qëndruarit në hotel është mëngjesi luksoz në shtrat. Por kushdo që ka derdhur mëngjesin e di se pak gjëra ka më të sikletshme sesa të rrëzosh tabakanë mbi çarçafët e bardhë akull.

Si të planifikosh udhëtimin e ëndrrave me familjen

Ke kursyer dhe je gati të bësh pushimet e paharrueshme. Po ku të shkosh? Merri në konsideratë këta hapa që do ju ndihmojnë të përcaktoni udhëtimin e ëndrrave me familjen.

Këto marifete do ju ndihmojnë ta merrni të parët valixhen në aeroport

Ata që duan të shijojnë çdo minutë të pushimeve do të duan t’i provojnë këto marifete për të marrë valixhen menjëherë.

LOAD MORE POSTS