Playa del Carmen; Në zbulim të Meksikës

Ngjyra që i gjen vetëm në parajsat tropikale, por dhe argëtim, ekskursione, zhytje, blerje, restorante ndërkombëtarë dhe jetë nate. Përtej sombrerove dhe tekilës, të ndjekur nga fantazma e Frida Calho-s, në zbulim të Playa del Carmen...

Shtëpitë e Nerudës në Kili; Parajsa Paqësore e Poetit

Ndërsa në kinema sapo ka dalë filmi rreth Pablo Nerudës, vizitojmë dy nga shtëpitë me fytyrë nga oqeani Paqësor ku poeti gjente frymëzim: Isla Negra dhe “porti i çmendur” i Valparaíso-s

Budapesti në ritëm pa kohë

Ka një ndjesi ritmi të qytetit- çdo mëngjes. Kur Budapesti zgjohet, mund të ndjesh ritmin të nisë dhe vazhdon deri natën. Atmosfera e tij është e ngrohtë dhe mikpritëse dhe ka shumë për të zbuluar rreth historisë së tij.

Gjigantët e harruar në pyjet e Kopenhagës

Gjuetia e këtyre skulpturave mund t’ju çojë drejt pikave më mbresëlënëse të Danimarkës. Artisti danez Thomas Dambo po frymëzon adhuruesit e natyrës që të eksplorojnë thellësitë e panjohura të pyjeve të Kopenhagës, duke fshehur gjashtë skulptura gjigantësh në gjashtë bashki të ndryshme në zonë

Maroku, magjia e shkretëtirës

Maroku do ju marrë mendjen dhe është vërtet një copë parajse

Buenos Aires, Parisi i Amerikës Latine

Parisi i Jugut, apo kryeqyteti me stil i Amerikës Latine me tipare europiane. Bota e vjetër përzihet me të renë në Buenos Aires, metropoli gjithnjë në lëvizje i Argjentinës.

10 Sekrete të Machu Picchu

avarësisht faktit se qyteti tani është pjesë e trashëgimisë Botërore UNESCO dhe shkencëtarët e kanë studiuar malin e shenjtë të pushimit, ka ende shumë sekrete rreth Machu Pichu-t dhe njerëzve që e ndërtuan atë.

Nudizëm dhe dashuri pa kushte; Njihuni me njerëzit e Ylberit

Fotografi Denis Vejas, 30 vjeç nga Lituania ka ndjekur Mbledhjet e Ylberit nëpër Meksikë, Guatemala, Rusi e Marok. Ai ka fotografuar disa ngjarje shpirtërore me bohemë të mbledhur në vende të largëta për t’u bërë njësh me natyrën dhe larg konsumerizmit.

Kamboxhia në 7 elementë

Me plazhe të izoluar, tempuj prehistorikë, një histori të trazuar dhe një klulturë magjepsëse ky vend i vogël nuk duhet humbur.

Samoa; Legjenda e Lashtë e Dashurisë

Rrëfenja mbërthyese dashurie, hakmarrjeje dhe shpengimi janë të lidhura me traditat e samoanëve.

Pse vizitorëve u ndalohet të hyjnë në këtë ishull të izoluar në Oqeanin Indian?

Në një ishull të izoluar në Oqeanin Indian është një fis indigjenësh që sulmojnë këdo që përpiqet ta vizitojë. Ishulli është emërtuar njëherazi si më i vështiri për t’u vizituar dhe më i rrezikshmi në planet.

Tripadvisor; certifikatë ekselencë plazhit të maceve në Sardenjë

Për të dytin vit radhazi “Macet e Su Pallosu” kanë marrë nga portali më i madh i udhëtimeve dhe turizmit – Tripavidsor –Certifikatë Ekselence

Java në fotot më të bukura të udhëtimeve: Është një botë që nuk ndalet së punuari…

Për ata që janë në punë, merreni dozën e udhëtimit përmes këtyre fotove

Ja si duket një udhëtim i lumtur

Disa fotografë të National Geographic kanë treguar vendet, të cilët i kanë bërë ata të lumtur, ndërsa udhëtonin mes destinacioneve të afërta dhe të largëta. Ja më të preferuarat!

Stamboll; Hagia Sophia, simbol i qytetërimit të dy perandorive më të mëdha në botë

Muzeu i Hagia Sophia në Stamboll është një nga reliktet më të rëndësishme historike që ilustron zhvillimin e qytetërimit të vendit.

Guida e Dalai Lamas drejt Lumturisë

I shumë shëtituri Dalai Lama na çon në një udhëtim drejt gëzimit

Charleston, qyteti me joshjen historike

Qyteti i Shenjtë është i njohur për bukurinë historike, kopshtet e fshehtë, qiellin e pasur me kambana dhe plantacionet që datojnë përpara Luftës Civile.

Friburg, Gjermani: Sekreti më i madh i fshehur i Evropës

Qyteti i Friburgut, ndodhet mes maleve të Pyllit të Zi. Aty mund të gjesh ushqim të shijshëm, peizazh të mrekullueshëm dhe argëtim familjar.

Ngjituni në majën më të lartë të Europës

Mont Blanc, maja më e lartë e Europës Perëndimore. Një masiv alpin i pudrosur me borë, që shtrihet në Francë, Zvicër e Itali...

Shteti më i sjellshëm në botë është...

Është aq me edukatë sa edhe ndenjëset e tualetit tregojnë vëmendje kur hyn në banjë.

La punën dhe shiti gjithçka për të udhëtuar me macen e tij në një furgon camper

Macja Willow dhe njeriu i saj Rich, kanë udhëtuar qysh kur lanë shtëpinë e tyre në Hobart, Tazmani, në maj të 2015-ës.

Ky është shtegu malor më i bukur në Europë

Shihni sesi duket kur ngjit malet nga Zvicra drejt Francës në shtegun GR5 – janë të përfshira pamje epike dhe darka të shijshme

Foto të frikshme të turizmit të errët nëpër botë

Muzetë dhe memorialët nëpër glob zbulojnë histori vdekjeje, shkelje dinjiteti dhe shkatërrim

Bukuritë më pak të njohura të Italisë

Nga Dolomitet e mahnitshme te fshati i përrallave Alberobello, zbuloni Italinë në rrugët më pak të rrahura.

16 monedha të botës aq të bukura sa nuk do doje t’i shpenzoje

Paratë cash janë specifike të rajoneve dhe shumë të dukshme, ndaj nuk është çudi që shtetet përdorin kartëmonedhat e tyre si telajo. Më poshtë gjeni më të bukurat nëpër botë

Sekreti i danezëve mbi lumturinë

Dan Buettner, autor i librit “ Zonat blu të lumturisë: leksione nga njerëzit më të lumtur të botës” ka shpjeguar arsyen se përse Danimarka vazhdimisht futet në listën e shteteve më të lumtura në botë.

LOAD MORE POSTS