Kyoto, Japoni; Një vështrim në të shkuarën

Qyteti është i famshëm për tempujt klasikë budistë, kopshtet dhe pallatet perandorakë, faltoret Shinto dhe shtëpitë tradicionale prej druri.

8 fakte rreth Pamukkale-s

Kur vizitoni Turqinë, Pamukkale është një must! Ju intrigon? Ja 8 fakte interesante rreth vendit!

14 fakte argëtuese rreth Ibizës

Ibiza është e mirënjohur për statusin e saj si meka e muzikës. Një crème dela crème e DJ-ve më të njohur e bën ishullin një tokë të shenjtë për ata që shijojnë klubet. Gjithashtu ofron plazhe të virgjër, peizazhe të bukur, restorante të shijshëm dhe arkitekturë të mahnitshme.

Si të marrësh një kështjellë falas në Itali

Ti merr një kështjellë! Italia po jep më shumë se 100 ndërtesa historike nëpër të gjithë vendin, përfshirë kështjella, ferma dhe manastire.

5 këshilla mirësjelljeje kur udhëton drejt Azisë

Këto këshilla do ju ndihmojnë të sfidoni stereotipat dhe të shmangni ndonjë fyerje të paqëllimtë ndaj vendasve. Pavarësisht se cilin vend vendosni të vizitoni, është e rëndësishme të bëni një kërkim të shkurtër rreth kulturës vendase dhe të familjarizoheni me zakonet e zonës përpara se të shkoni atje. Ja disa këshilla nga ekspertë udhëtimi mbi traditat e rajonit.

Ç'ju pret në Indi

Ja disa këshilla dhe informacion i dobishëm për të pasur një ide se ç’ju pret në Indi për shmangur tronditjen kulturore!

5 gjëra për të mos u humbur në Kajro

Kajro është qytet mbresëlënës, pavarësisht përvojës që po kërkoni. Qoftë histori, një dëshirë të fortë për të zbuluar më shumë rreth jetëve të lashta të egjiptianëve apo një udhëtar i thjeshtë që nuk do gjë tjetër veçse të zhytet në një atmosferë të re, Kajro është një vend magjepsës dhe dehës që ia vlen të vizitohet.

5 arsye për të vizituar Rusinë

Me tetë zona të ndryshme orare dhe më një klimë shumë të ndryshueshme ( nga i nxehti subtropikal i Soçit në jug te terreni i ngrirë arktik i Siberisë ) Rusia është një vend ku magjepsja dhe habia është e garantuar, për arsyet e duhura. Ja pesë arsye për ta vizituar Rusinë!

Nepal, në shtëpinë e Everestit

I njohur si shteti që është shtëpi e malit Everest dhe 8 prej maleve më të lartë të botës, ka pamje epike dhe rrethina natyrore që janë pa diskutim spektakolare. Më poshtë janë disa arsye se pse duhet ta vizitoni Nepalin!

Bled, qyteti i mrekullive të fshehta

Bledi është një qytezë me rreth 6.000 banorë, që kthen çdo vizitor të tij në një ëndërrimtar dhe besimtar të përrallave me princër, princesha dhe ku e mira fiton gjithmonë.

Ky ishull ku gratë ndalohen të hyjnë mund të bëhet trashëgimi e UNESCO

Burrat që e vizitojnë duhet të bien dakord për të mos zbuluar detaje mbi udhëtimin e tyre.

Ja çfarë duhet të dini rreth Festës Hindu, Holi

Çdo vit, miliona njerëz në Indi, Nepal dhe nëpër të gjithë botën kremtojnë festën Hindu të Holit, nën retë e pudrës shumëngjyrëshe.

Amsterdam; jo vetëm marijuanë dhe drita të kuqe

Një guidë në Amsterdam na tregon se përgjatë monumenteve historike dhe Mjeshtrave të Mëdhenj, qyteti është një kryeqytet modern me çdo lloj argëtimi një vizitor mund të dëshirojë, përfshirë një gamë të gjerë hotelesh, restorante novatore dhe shopping me stil.

Liguria; Mrekullia Mesdhetare

Në qytetin e Kristofor Kolombit dhe të Akuariumit më të famshëm të Europës, mund të shëtitet mes labirintit të rrugëve që karakterizojnë qendrën historike mesjetare më të madhe të kontinentit.

Një verë në Saint Tropez

Kanë kaluar pothuajse 50 vjet që kur Brigitte Bardot e bëri të njohur San Tropenë si vendi i VIP-ave, e që nga ai moment nuk e ka humbur shkëlqimin e dikurshëm.

Këto 9 mëkate po i fusin turistët kinezë në listën e zezë kombëtare të udhëtimeve

Kina e ka menduar tashmë të domosdoshme për të shtypur një guidë mirësjelljeje për turistët që udhëtojnë jashtë vendit, me këshilla të vlefshme...

Irlandë; vizitoni kështjellën e vërtetë Winterfell, në Festivalin e Game of Thrones

Rreth një muaj pas finales së këtij sezoni, një kështjellë në Irlandë do të shndërrohet në kështjellën Winterfell, me kremtimet e një dite me të gjitha gjërat që lidhen me Game of Thrones.

5 arsye pse pushimet mes vajzash duhen bërë në Aruba

Nga aktivitetet sportive te trajtimet spa, ka diçka për këdo.

Në Nikaragua, mund të rrëshqasësh mbi një vullkan aktiv

Me 19 vullkane aktivë në një zinxhir që nis nga veriperëndimi drejt juglindjes, një vizitë në shtetin më të madh të Amerikës Qendrore duhet të përfshijë një apo dy ngjitje bashkë me dërrasën për rrëshqitje.

13 aventura angleze që secili udhëtar duhet t’i përjetojë

Konsiderojeni këtë si listën britanike të dëshirave !

Një guidë vendase në Seychelles

Seychelles është një destinacion fantastik për çdo sezon, bekuar me klimë të ngrohtë tropikale gjatë gjithë vitit dhe i pozicionuar jashtë rripit të cikloneve. Një cilësi që i dha nofkën “toka e verës së përjetshme”.

10 përvoja që çdo udhëtar duhet t’i ketë në Itali

Nëse je duke fluturuar në pistat e Dolomiteve apo po merr rreze në bregun e Amalfit, ja 10 çaste kuintesence që çdo udhëtar duhet t’i përjetojë

Ky është qyteti më i kushtueshëm për emigrantët

Në këtë qytet, një filxhan kafeje kushton afro 8 dollarë

8 gjëra që ndoshta nuk i dinit për Portugalinë

Ka vende, gjëra dhe fakte jo fort të njohura dhe ua përforcojnë mendimin për ta bërë Portugalinë destinacion të udhëtimeve tuaja.

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni kur jeni në Romë

Ideja kryesore është “Mos bëni atë që romanët vetë nuk e bëjnë!”. Kjo për shkak se disa zakone turistësh janë argëtuese, por disa të tjera mund të jenë ofenduese. Ja disa sugjerime!

11 gjëra që duhet të dini përpara se të udhëtoni drejt Stambollit

Mbani mend se jeni në një prej qyteteve më të bukur dhe historikë të botës!

Laos, shpirti i paprekur i Azisë

Toka e ëndërrimtarëve mes fqinjëve të zhvilluar. Laosi sjell bashkë më të mirën e Azisë juglindore në një destinacion të vetëm.

Këto foto të bregut të Amalfit do ju ndezin dëshirën për të bredhur

Shkëmbinj madhështorë, plazhe të virgjër, rrugë të tatëpjeta me kalldrëm, shtëpi me gëlqere, aromë limonësh...

Si të vizitosh kontinentin e sapo zbuluar në Tokë...

Afro 5 milionë njerëz jetojnë në “kontinentin e humbur” të Tokës

11 arsye për të vizituar Kopenhagën

Njëmbëdhjetë fotografi që frymëzojnë një udhëtim drejt Kopenhagës . Nga kështjellat e pabesueshme tek lagjet e lashta detare, eksplorojnë jetën në këtë qytet sharmant danez.

Kështjella e Pralormos; vendi ku lulëzojnë 75 mijë tulipanë

Është një kështjellë në Piemonte që duhet vizituar qoftë edhe vetëm për të admiruar lulëzimin e 75 mijë tulipanëve: Kështjella e Pralormos

Maldivet, destinacion i një tjetër dimensioni

Zhytje në ujërat e bruztë, të kristaltë. Ishujt Maldive janë një destinacion që të çojnë në një dimension tjetër, ku harron çdo gjë dhe i dorëzohesh magjisë.

Venecia po kufizon aksesin e anijeve të mëdha –ja ç’do të thotë për udhëtarët

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se pasagjerët e anijeve turistike nuk do të jenë në gjendje të shohin qytetin. Por duhet t’i qasen pak më ndryshe.

Një destinacion për çdo ngjyrë ylberi

Një përvojë e mahnitshme udhëtimi mund të na bëjë ta dashurojmë një nuancë në veçanti. Cilën ngjyrë dashuroni nga udhëtimet tuaja?

LOAD MORE POSTS