Ilirian Shima; 24 orë vërdallë Athinës

Skulptori Ilirian Shima na bën udhë në zbulim të Athinës. Zotat, antikiteti, filozofia, shpirti ballkanas, aroma e detit dhe e ushqimeve vijnë të përshkruara aq gjallë , saqë udhëtimi nuk mund të mos duket veçse i përjetuar njëmendi. Zbulojeni të zhveshur në madhështinë e tij kryeqytetin grek, ashtu siç vetëm një artist di ta bëjë.

Jon Tarifa; Mirësevini në Hagë, në qytetin e paqes dhe drejtësisë!

Këngëtari i muzikës reagge, shumë i njohur dhe i dashur për publikun holandez dhe më gjerë, Jon Tarifa na bën një shëtitje në Hagën, qytetin që ai e njeh si në pëllëmbë të dorës. Si ta shihni Hagën me sytë e një vendasi dhe të shijoni çdo skutë të saj...

Oprah pushime me Obama-t; Çfarë ndodh në varkë, mbetet në Varkë

Obamat, Winfrey, Tom Hanks dhe Bruce Springsteen u mblodhën në një jaht 138 metra në brigjet e Tahitit, në atë çka duken si pushimet më të hatashme.

Menada Zaimi; Ju flet Uashingtoni !

Menada Zaimi rrëfen jetën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa na shëtit në distriktin e Uashingtonit

Një udhëtim Guinnes në çift

Çifti që ka realizuar udhëtimin më të gjatë me makinë, ndan disa këshilla si të merresh vesh me partnerin kur kalon kohë 24/24 bashkë...

Të gjitha rrugët të çojnë në Romë

Një shprehje e njohur thotë: “Të gjitha rrugët të çojnë në Romë”. Kjo lidhet kryesisht me pushtetin që romanët kishin dikur dhe me faktin se Roma shërbente si urë ndërlidhëse midis vendeve të tjera të pushtuara prej tyre. Një arsye e fortë për ta zgjedhur Romën është pa dyshim fakti se ka trashëgiminë historike, kulturore dhe arkitektonike më të pasur në botë. Roma ka shije tjetër kur guidë bëhet një shkrimtare. Një shëtitje romane me shkrimtaren Geverina Muzhaqi

72-vjeçarja që shëtit botën vetëm me një çantë shpine

Deri tani kam vizituar 50 shtete, nga Myanmar-i i pazbuluar te magjikja Republikë Çeke – gjithçka shumë larg vendlindjes sime, Essex-it. Unë them që askush nuk duhet të kufizohet nga mosha.

Brenda ishullit luksoz ku Pippa Middleton po kalon muajin e mjaltit

Ishulli, i njohur ndryshe si Tetiaroa, ka qenë në pronësi të legjendës hollivudiane Marlon Brando.

Pasi u diagnostikua me kancer, kjo grua pa 7 Mrekullitë e Botës në 13 ditë

Ajo e bëri këtë udhëtim së bashku me të dashurin, në dy javë. Më pas ajo e ndau udhëtimin në website-in personal, në Instagram dhe në kanalin e Youtube, duke postuar fotografi mbresëlënëse dhe video nga udhëtimet e saj. Për çdo ndalesë dhe fotografi, Sullivan ka ndarë nga një ngjarje personale apo këshilla për planifikimin e aventurave të ngjashme.

Pse mbretëresha e Anglisë nuk ka nevojë për pasaportë kur udhëton

Madhëria e saj Mbretëresha nuk ka nevojë për artikuj njerëzish të zakonshëm si pasaporta kur udhëton jashtë vendit. Por, udhëtimi pa pasaportë nuk është i vetmi ligj, nga i cili veçohet Mbretëresha Elizabeta.

Chrissy Teigen zbulon të vetmen gjë që nuk vesh në aeroport

Edhe pse këpucët që ajo zgjedh për të udhëtuar mund të mos jenë më të rehatshmet, duhet ta pranojmë se duhet shkëlqyeshëm

Kjo grua ka udhëtuar botën për 10 vjet rresht dhe ka kursyer 100 mijë dollarë

Prej dhjetë vitesh ka përshkuar dhe ka jetuar në mbi 50 shtete. Nora Dunn, 40 vjeç, nuk udhëton nëpër botë. Ajo jeton nëpër botë.

Kim Kardashian përgatit 40 –vjetorin e Kanye West në Bahamas

Kanye West i bën 40 vjeç më 8 qershor, por kjo nuk e ndal të shoqen, familjen dhe krejt shpurën për të festuar ditëlindjen e tij pak më herët këtë fundjavë në Bahamas.

Arratisja e ëmbël e Goldie Hawn dhe Kurt Russell në Greqi

Pushimet dukeshin një parajsë ushqimi, plazhesh dhe diejsh.Është mirë të jesh Goldie!

Pamela Anderson me një restorant në Francë

Në korrik, aktorja do të hapë një restorant në Francë. Me një meny të gjithën vegane.

Jam e bukur, udhëtoj vetëm dhe me paratë e mia!

Vajzat e bukura që nisin një udhëtim, të vetmuara, në një shtet tjetër, interpretohen shpesh si prostituta...Ja përgjigja brilante e kësaj bukurosheje!

Ky çift udhëton nëpër botë për të luajtur me arkitekturën

...dhe fotografitë e tyre do ju kënaqin syrin

Burri që jeton i vetëm në një ishull prej 30 vitesh

Asnjë njeri nuk është një ishull…përveç, ndoshta, këtij burri.

Burri që realizoi ëndrrën duke vizituar të gjithë shtetet e botës

Mësime të nxjerra nga udhëtime në 196 shtete përfshijnë edhe shijen e mishit të devesë dhe arsyen pse letra higjienike është treguesi më i mirë i ekonomisë.

Ky burrë ia ka dalë të vizitojë 47 shtete pa hipur asnjëherë në avion

Australiani Tyral Dalitz ka kaluar tre vjet duke udhëtuar në 47 shtete rreth globit, pa bërë asnjë fluturim.

Në xhunglën meksikane, ky burrë krijoi një parajsë surrealiste

Punuar për më se 22 vjet, ajo që u quajt “Ksanaduja surrealiste” do të bëhej një nga kuriozitetet më të mëdha të globit. Las Pozas nuk është vend aq i thjeshtë për t’u gjetur...

Po, jam mbi 40-vjeç dhe udhëtoj vetëm. Mjaft u habitët!

Beteja është e vërtetë. Pse nuk munden gratë e brezit X ( e urrej termin “moshë e mesme”) të gjejnë aventurën në jetën e tyre pa gjithë atë çudi? A nuk është normale të kemi një vit zbrazëti në mes të jetës?

LOAD MORE POSTS