Blog Listing

Guidë në Paris/ Si ta bësh tëndin Qytetin e Dritave
 • 08-Apr-2019

Edhe pse destinacion për miliona njerëz çdo vit, kryeqyteti francez ende ka shumë sekrete të fshehura për të ofruar

Lexo të gjithën
Festivali i luleve në Japoni, një përrallë
 • 08-Apr-2019

Deri në fund të majit, do të lulëzojë në lule të vogla rozë, të bardha, të kuqe, ose vjollcë që ngjajnë me lulet e qershisë

Lexo të gjithën
Derinkuyu; Mirësevini në qytetin e nëndheshëm!
 • 08-Apr-2019

Derinkuyu mund të strehonte rreth 20 mijë njerëz. Për qindra vite, kur pushtuesit vinin në rajonin e Kapadokisë, banorët tërhiqeshin në një

Lexo të gjithën
Zemra e Portugalisë; Lisbona dhe Porto
 • 08-Apr-2019

Portugalia me ngjyrat, aroma, shijet dhe njerëzit miqësorë të bën për vete menjëherë

Lexo të gjithën
Ç’të bësh në Pragë
 • 08-Apr-2019

I njohur si Qyteti i Njëqind Majave, Praga i tundon udhëtarët me sharmin e pazakontë dhe arkitekturën mbresëlënëse: kryeqyteti i Republikë

Lexo të gjithën
Përralla me mbretër dhe kështjella
 • 08-Apr-2019

Kështjellat që pikëzojnë peizazhin europian janë secila të denja për përrallën e tyre. Këto struktura madhështore u kanë mbijetuar luftër

Lexo të gjithën
Ky qytet antik në Arabi Saudite është një mrekulli arkeologjike
 • 08-Apr-2019

Ndërtuar në shekullin e parë Para Krishtit, Mada'in Saleh, e njohur si Hegra për Nabateanët, ka varre me përmasa monumentale gdhendur në faqe t

Lexo të gjithën
Islandë; një hotel për të fjetur nën yje
 • 08-Apr-2019

Nëse ju bie rruga nga Islanda, përse të mos e kaloni natën brenda një flluske në mes të një pylli. Mund të jetë një nga gjërat më të hat

Lexo të gjithën
Ky është qyteti më miqësor në botë
 • 08-Apr-2019

Nuk është habi se ajo që njihet në të gjithë vendin si qyteti “më irlandez” është votuar gjithashtu si më miqësori në botë. Galway,

Lexo të gjithën
Austria ka një liqen magjik që “zhduket” në dimër
 • 08-Apr-2019

Në të njëjtën periudhë, çdo vit, tejmbushet deri në shtatë herë më shumë se thellësia e vet dhe më pas thuajse zhduket krejt. Grüner See

Lexo të gjithën
Tajlandë, një darkë ‘shpellare’
 • 08-Apr-2019

Një shpellë gëlqerore në Krabi të Tajlandës brenda së cilës është improvizuar një restorant...

Lexo të gjithën
11 fakte befasuese rreth Madridit
 • 08-Apr-2019

Madridi është qyteti që di mirë si të jetojë. Është një qytet që ofron arkitekturë të mahnitshme, galeri të klasit të parë, plot histor

Lexo të gjithën
21 të vërteta epike për Islandën
 • 08-Apr-2019

Me vullkane, akullnaja, ujëvara, gejzerë dhe liqene, Islanda ka një peizazh që është si kurrkund në planet.

Lexo të gjithën
Pushimet e mia me Global Travel

Jeni te lutur te dergoni pershtypjet tuaja te udhetimit me Global Travel. Ne do ti perzgjedhim dhe publikojme ata se bashku me fotot qe do te dergoni ne websitin tone.