Blog Listing

Alla Italiana; Rizoto me domate, verë të kuqe dhe chorizo
 • 08-Apr-2019

Servire të mbuluar me parmixhan të grirë dhe gjethe majdanozi!

Lexo të gjithën
Venecia sipas një travel blogger
 • 08-Apr-2019

Kanalet, gondolat e gondolierët, urat e shumta, por edhe ishujt si Murano apo Burano vijnë të rrëfyera në shkrepjet plot ngjyra të bukuroshes..

Lexo të gjithën
Gjigantët e harruar në pyjet e Kopenhagës
 • 08-Apr-2019

Gjuetia e këtyre skulpturave mund t’ju çojë drejt pikave më mbresëlënëse të Danimarkës. Artisti danez Thomas Dambo po frymëzon adhuruesit

Lexo të gjithën
Të gjitha rrugët të çojnë në Romë
 • 08-Apr-2019

Një shprehje e njohur thotë: “Të gjitha rrugët të çojnë në Romë”. Kjo lidhet kryesisht me pushtetin që romanët kishin dikur dhe me fakt

Lexo të gjithën
Ky është qyteti më miqësor në botë
 • 08-Apr-2019

Nuk është habi se ajo që njihet në të gjithë vendin si qyteti “më irlandez” është votuar gjithashtu si më miqësori në botë. Galway,

Lexo të gjithën
Studimet zbulojnë se udhëtimet sjellin përfitime në shëndet
 • 08-Apr-2019

Nëse doni të jeni më i shëndetshëm, bëni më shumë pushime dhe jetoni pranë një parku të madh, kështu thonë të paktën dy studime të ndr

Lexo të gjithën
Austria ka një liqen magjik që “zhduket” në dimër
 • 08-Apr-2019

Në të njëjtën periudhë, çdo vit, tejmbushet deri në shtatë herë më shumë se thellësia e vet dhe më pas thuajse zhduket krejt. Grüner See

Lexo të gjithën
Ishujt më të mirë në botë për plazhe dhe atraksione natyrore
 • 08-Apr-2019

Diell, rërë dhe peizazhe të magjishme: joshja e një arratisjeje ishullore është e pakohë.

Lexo të gjithën
Burri që jeton brenda një avioni
 • 08-Apr-2019

I futur brenda pyjeve të Oregonit qëndron një Boeing 727 i rinovuar që Bruce Campbell e thërret shtëpi qysh prej 2004 –ës.

Lexo të gjithën
Punët më të mira për njerëzit që duan të udhëtojnë botën
 • 08-Apr-2019

Nuk ke pse i kufizon aventurat në standardin e dy javëve të pushimeve. Tani, më shumë se kurrë, mund ta sigurosh jetesën duke bredhur botën.

Lexo të gjithën
72-vjeçarja që shëtit botën vetëm me një çantë shpine
 • 08-Apr-2019

Deri tani kam vizituar 50 shtete, nga Myanmar-i i pazbuluar te magjikja Republikë Çeke – gjithçka shumë larg vendlindjes sime, Essex-it. Unë th

Lexo të gjithën
Vendet më të mira për femrat që udhëtojnë vetëm
 • 08-Apr-2019

Pasi janë parë vlerësimet e sigurisë dhe të aksesueshmërisë, vjen kjo listë me qytetet më të mirë për një udhëtim femëror solo

Lexo të gjithën
Si të transportosh pijen e preferuar në kontrollin e aeroportit
 • 08-Apr-2019

Ndërsa disa mund të zgjedhin të paguajnë çmimet e aeroporteve për pijet, ka disa mënyra dinake për të kaluar rregullat mbi lëngjet.

Lexo të gjithën
Maroku, magjia e shkretëtirës
 • 08-Apr-2019

Maroku do ju marrë mendjen dhe është vërtet një copë parajse

Lexo të gjithën
Tajlandë, një darkë ‘shpellare’
 • 08-Apr-2019

Një shpellë gëlqerore në Krabi të Tajlandës brenda së cilës është improvizuar një restorant...

Lexo të gjithën
Pushimet e mia me Global Travel

Jeni te lutur te dergoni pershtypjet tuaja te udhetimit me Global Travel. Ne do ti perzgjedhim dhe publikojme ata se bashku me fotot qe do te dergoni ne websitin tone.