Blog Listing

Tohoku, një përrallë japoneze
 • 08-Apr-2019

Kur vjen fjala për bukuritë natyrore të Tokios, dihet që në krye është Tohoku.

Lexo të gjithën
Ky ishull tropikal është i mbushur me qenushë që mund t’i adoptoni
 • 08-Apr-2019

Një ishull i mbushur me qenushë është pak a shumë një copë parajse. Por fatmirësisht është edhe realitet.

Lexo të gjithën
35 vendet që mund të hyjnë në UNESCO këtë vit
 • 08-Apr-2019

I vizitoni përpara se të gjithë ta marrin vesh sa të mrekullueshëm janë!

Lexo të gjithën
Ata që kërkojnë t’i shtojnë dridhma jetës duhet të vizitojnë këtë urë në Kinë
 • 08-Apr-2019

Ura prej druri, litari dhe teli qëndron mbi 121 metra mbi një liqen dhe sipas shangaistëve, lëkundet edhe kur nuk ka erë.

Lexo të gjithën
10 gjëra që nuk i dinit për Detin e Vdekur
 • 08-Apr-2019

Deti i Vdekur në fakt është liqen që ndodhet në Lindjen e Afërme por shpeshherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i kripur në botë.

Lexo të gjithën
Ju që dashuroni librat: Ky hotel në një qytet 700 -vjeçar duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve
 • 08-Apr-2019

Nëse do të ekzistonte ndonjë restorant që do ju llastonte për një darkë solo, konsderojeni një libër të mirë si shoqëruesi i përsosur.

Lexo të gjithën
Arsye të çuditshme që i detyrojnë avionët të kthejnë kursin e fluturimit
 • 08-Apr-2019

Ta kthesh avionin në mes të fluturimit është ngjarje e rrallë dhe ndodh për shkak të ndonjë trysnie për shkaqe mekanike. Por ka edhe raste t

Lexo të gjithën
Cila është ndenjësja më e sigurt në avion?
 • 08-Apr-2019

Vitin e kaluar TIME ka analizuar aksidentet me avionë dhe ndenjëset për të caktuar cila ndenjëse në avion është më e sigurt

Lexo të gjithën
Gages nga Sierra Leone
 • 08-Apr-2019

Një pjatë e shkëlqyer me zarzavate nga Sierra Leone. Patëllxhane të marinuara dhe sallatë dometesh të spërkatura me arrë kokosi dhe kikirik

Lexo të gjithën
Ky ishull ku gratë ndalohen të hyjnë mund të bëhet trashëgimi e UNESCO
 • 08-Apr-2019

Burrat që e vizitojnë duhet të bien dakord për të mos zbuluar detaje mbi udhëtimin e tyre.

Lexo të gjithën
Nëse vizitoni Turqinë, nuk duhet t’i humbisni këto vende
 • 08-Apr-2019

Turqia është e bekuar me një pasuri të madhe vendesh të mrekullueshme për të vizituar dhe është thuajse e pamundur të përzgjedhësh disa. M

Lexo të gjithën
5 arsye pse të udhëtosh të bën më të suksesshëm
 • 08-Apr-2019

Udhëtimi është fatal për paragjykimin, fanatizmin dhe mendjen e ngushtë...Pamje të gjera, të plota e bamirëse të njerëzve dhe gjërave nuk m

Lexo të gjithën
13 shenja që ke lindur për të udhëtuar
 • 08-Apr-2019

Shumë prej nesh adhurojnë të vizitojnë vende të reja dhe të provojnë gjëra të reja herë pas here, por disa prej nesh kanë lindur vetëm pë

Lexo të gjithën
Arratisja e ëmbël e Goldie Hawn dhe Kurt Russell në Greqi
 • 08-Apr-2019

Pushimet dukeshin një parajsë ushqimi, plazhesh dhe diejsh.Është mirë të jesh Goldie!

Lexo të gjithën
Shkenca tregon sesi një shëtitje në plazh jua ndryshon trurin
 • 08-Apr-2019

Mendjet tonë shkojnë në një hapësirë çlodhëse thuajse hipnotike falë aromave qetësuese dhe tingujve në ujë. Studiuesit i referohen kësaj

Lexo të gjithën
Pushimet e mia me Global Travel

Jeni te lutur te dergoni pershtypjet tuaja te udhetimit me Global Travel. Ne do ti perzgjedhim dhe publikojme ata se bashku me fotot qe do te dergoni ne websitin tone.